Jak zakończyć przyjaźń?

Czasami zdarza się, że nawet prawdziwa przyjaźń się wypala. Coraz częściej brakuje Wam wspólnych tematów? Ona złamała zasady i dopuściła się zdrady? Zobacz, jak w takiej sytuacji zakończyć Waszą znajomość.

przyjaźń fot. Michael Donovan/thelicensingproject.com
fot. Michael Donovan/thelicensingproject.com

Po prostu z niej "wyrosłaś"

Czasem tak bywa – jedna z was się rozwija, idzie jak burza przez życie, a druga stanęła w miejscu. Jeżeli to Ty jesteś tą ambitną, możesz odczuwać zwyczajne znudzenie podczas spotkań. Coraz bardziej brakuje wam tematów do rozmowy, a rzeczy, o których opowiada Ci Twoja przyjaciółka, wydają Ci się totalnie miałkie. Cóż, chyba czas się rozstać.

Mamy w końcu ograniczoną ilość czasu w życiu. Spróbuj metody „powolnego więdnięcia” – radzi prof. Andrea Bonior. Nie odpowiadaj od razu na mejle, ogranicz spotkania. Podczas tych nielicznych nie zwierzaj się i nie zadawaj jej zbyt wielu pytań na temat jej spraw. Jest szansa, że wasza relacja sama zwiędnie. Jeżeli jednak ona Cię zapyta, co się z Tobą dzieje, musisz coś odpowiedzieć.

Spróbuj: „Tak, wiem, że ostatnio się oddaliłyśmy od siebie. Ale pamiętaj, że nasza przyjaźń była dla mnie zawsze bardzo ważna”. Chodzi o to, żeby jej nie ranić i uszanować dawną relację.

Zdrada

Złamała zasady? Zdradziła Twoją tajemnicę? A może jeszcze gorzej: miała romans z Twoim facetem? Podobno (wiemy to z literatury) istnieją przyjaźnie, które mogą to przetrwać. Podobno. Ale my jesteśmy tylko ludźmi. Nawet jeżeli w którymś momencie sobie wybaczycie („On nie kochał żadnej z nas...”), to nic nie będzie już takie samo.

Cokolwiek między wami zaszło, wymaga jednak uczciwego postawienia sprawy. Daj jej szansę się wytłumaczyć – może ona to widzi inaczej. 

Wciąż chcesz walczyć o waszą przyjaźń? Zobacz, jak odnieść w niej sukces.

przyjaźń fot. Casey Books/thelicensingproject.com
fot. Casey Books/thelicensingproject.com

Prawdziwa przyjaźń czy luźna znajomość?

Nasz mózg po prostu nie wyrabia z bardzo dużą liczbą znajomych. W relacjach międzyludzkich liczy się jakość, nie ilość.

5 osób – prawdziwe przyjaciółki

W ich przypadku sprawdza się używanie komunikatorów wbudowanych w portale społecznościowe do normalnej wymiany informacji. To idealne narzędzie do przypomnienia, że macie babski wieczór.

15 osób – dobre koleżanki

Chciałabyś je widywać regularnie. Jedna wiadomość na tydzień to akurat tyle, ile trzeba, by podtrzymać bliską znajomość. Badania firmy Pew Internet wykazały, że te, które stosują się do tej reguły, mają o 50% większe szanse na podtrzymanie fajnych relacji.

50 osób – znajome/znajomi

Możesz ich ewentualnie zaprosić na urodziny, ale już nie na wesele. To właśnie do podtrzymywania kontaktów z tą grupą internet nadaje się idealnie, bo pozwala dawać znać o sobie bez specjalnego wysiłku. Taką funkcję pełni wysłanie dowcipu czy klipu raz w miesiącu.

150 osób – dawni znajomi

Ludzie, z którymi coś Cię kiedyś łączyło, ale te więzi już osłabły. Prędzej czy później dołączycie siebie nawzajem do znajomych. A teraz wystarczy, żebyś dodała jakiś wpis na swoim wallu i już wiadomo, że żyjesz.

500 osób – znajomi znajomych

Te kontakty nie wymagają właściwie żadnego podtrzymywania. Od czasu do czasu jednak przydają się, aby zasięgnąć języka w jakiejś sprawie.

Babska przyjaźń to jeden z najistotniejszych czynników sprzyjających naszemu zdrowiu psychicznemu i długowieczności. Sprawdź, jak ją pielęgnować.

WH 07-08/2015

REKLAMA