[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Jak sporządzić budżet domowy?

Żeby zaplanować nad wydatkami i być w stanie cokolwiek oszczędzać, musisz nauczyć się planować budżet domowy. Opracowaliśmy prostą instrukcję, z którą szybko przejmiesz kontrolę nas osobistymi finansami i zaczniesz odkładać na wakacje/samochód/mieszkanie...

budżet, kalkulator, oszczędzanie, pieniądze, rachunki fot. shutterstock.com

Uwierz nam: jesteś w stanie skutecznie zarządzać budżetem domowym. To wcale nie jest takie trudne. Najpierw zobacz, jak zdobyć pieniądze i jak je oszczędzać. Teraz w Twe ręce przekazujemy instrukcję, jak sporządzić budżet i uniknąć zawrotów głowy.

Krok 1.

REKLAMA

Najpierw spisz wydatki stałe

Ustal, ile naprawdę wydajesz na mieszkanie i związane z nim opłaty, czyli jedzenie, ubezpieczenie, transport, telefon oraz internet. Zapisuj dokładnie kwoty po przecinku. Możesz zapisywać wszystko, korzystając ze specjalnych aplikacji, które za darmo ściągniesz na swój telefon lub komputer (np. Moje finanse) lub używać tabelki z Excela (wzory do sporządzania budżetu również znajdziesz w internecie). Jeśli boisz się, że pliki lub aplikację ściągniesz i o tym po prostu zapomnisz, zapisuj wszystko na kartce papieru lub w notesie. Nie zapominaj też o paragonach. Zbieraj je i każdego dnia wieczorem, spisuj kwoty.

Krok 2.

Potem określ wydatki tymczasowe

Czy w danym miesiącu czekają Cię urodziny przyjaciółki? Albo musisz oddać komputer do naprawy? A może akurat wybierasz się na weekendową wycieczkę do Krakowa? W osobnej rubryce zanotuj niezbędne sumy.

Krok 3.

Porównaj otrzymaną kwotę do dochodów

Różnicę w stosunkowo łatwy sposób będziesz mogła przeznaczyć na osiągnięcie swojego celu. Wydatki już przekraczają dochody? Niezbędne będą ostre cięcia.

Krok 4.

Określ racjonalną perspektywę czasową

Wyznacz kwotę, którą w ciągu miesiąca jesteś w stanie odkładać. Powinna być ambitna, żebyś chciała walczyć o osiągnięcie swojego celu, ale możliwa do realizacji. Nie szukaj co miesiąc wymówki, żeby nie odłożyć tej kwoty. Zaciśnij pasa i to zrób.

WH 03/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij