Jak sporządzić budżet domowy?

Żeby zaplanować nad wydatkami i być w stanie cokolwiek oszczędzać, musisz nauczyć się planować budżet domowy. Opracowaliśmy prostą instrukcję, z którą szybko przejmiesz kontrolę nas osobistymi finansami i zaczniesz odkładać na wakacje/samochód/mieszkanie...

budżet, kalkulator, oszczędzanie, pieniądze, rachunki Shutterstock
fot. shutterstock.com

Uwierz nam: jesteś w stanie skutecznie zarządzać budżetem domowym. To wcale nie jest takie trudne. Najpierw zobacz, jak zdobyć pieniądze i jak je oszczędzać. Teraz w Twe ręce przekazujemy instrukcję, jak sporządzić budżet i uniknąć zawrotów głowy.

Krok 1.

Najpierw spisz wydatki stałe

Ustal, ile naprawdę wydajesz na mieszkanie i związane z nim opłaty, czyli jedzenie, ubezpieczenie, transport, telefon oraz internet. Zapisuj dokładnie kwoty po przecinku. Możesz zapisywać wszystko, korzystając ze specjalnych aplikacji, które za darmo ściągniesz na swój telefon lub komputer (np. Moje finanse) lub używać tabelki z Excela (wzory do sporządzania budżetu również znajdziesz w internecie). Jeśli boisz się, że pliki lub aplikację ściągniesz i o tym po prostu zapomnisz, zapisuj wszystko na kartce papieru lub w notesie. Nie zapominaj też o paragonach. Zbieraj je i każdego dnia wieczorem, spisuj kwoty.

ZOBACZ TEŻ: Tam nie chcesz pracować [10 najgorzej płatnych stanowisk]

Krok 2.

Potem określ wydatki tymczasowe

Czy w danym miesiącu czekają Cię urodziny przyjaciółki? Albo musisz oddać komputer do naprawy? A może akurat wybierasz się na weekendową wycieczkę do Krakowa? W osobnej rubryce zanotuj niezbędne sumy.

Krok 3.

Porównaj otrzymaną kwotę do dochodów

Różnicę w stosunkowo łatwy sposób będziesz mogła przeznaczyć na osiągnięcie swojego celu. Wydatki już przekraczają dochody? Niezbędne będą ostre cięcia.

Krok 4.

Określ racjonalną perspektywę czasową

Wyznacz kwotę, którą w ciągu miesiąca jesteś w stanie odkładać. Powinna być ambitna, żebyś chciała walczyć o osiągnięcie swojego celu, ale możliwa do realizacji. Nie szukaj co miesiąc wymówki, żeby nie odłożyć tej kwoty. Zaciśnij pasa i to zrób.

ZOBACZ TEŻ: Historie 2 Polek, które od marzeń przeszły do działania

Zobacz również:
REKLAMA