1. Zapomnij o wielozadaniowości
Wyłącz wszystko, co może Cię rozpraszać. Odłóż telefon, zamknij skrzynkę pocztową, wyłącz muzykę z angażującymi tekstami. Zacznij od 10-15 minut ciągiem, a potem wydłużaj.
Jak to działa?
W stanie przepływu kora przedczołowa (ośrodek decyzyzjny) jest mniej aktywna, co pozwala skupić się na celu. Impulsy z zewnątrz zwiększają aktywność kory, bo zmuszają do decyzji: np. odebrać czy nie.
2. Wykorzystuj własne doświadczenia
Koncentruj się na zadaniach, które masz już przynajmniej w pewnym stopniu opanowane. Nie osiągniesz stanu flow w rzeczach, które są dla Ciebie zupełnie nowe.
Jak to działa?
Pracując nad nowymi zadaniami, wchodzisz w tryb nauki, w którym kora przedczołowa pracuje na wysokich obrotach. A w przepływie (flow) chodzi o to, by pyrkała sobie na luzie.
3. Znajdź ustronie
Żeby się naprawdę skupić, musisz znaleźć miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Zaszyj się np. w sali konferencyjnej, a w domu wywieś na drzwiach kartkę „Nie przeszkadzać”.
Jak to działa?
Chodzi nie tylko o rozproszenie, ale również o to, że gdy w pomieszczeniu są inni ludzie, częściej będziesz się zastanawiać, co oni myślą na temat zadania. A to również wzbudza korę przedczołową.
4. Wycisz się
Co jakiś czas przestań robić, cokolwiek robisz, zamknij oczy i przez 30 sekund skup się tylko na oddychaniu.
Jak to działa?
Ta sztuczka pomoże Ci wyślizgnąć się z przestrzeni fal beta (to stan codziennej aktywności) i przestawić mózg na fale alfa (stan odprężenia jak tuż przed zaśnięciem).