4 sposoby na prezentację swoich osiągnięć
1. Zadanie wykonane
Czy to rozmowa kwalifikacyjna, czy profil na portalu randkowym – ludzie przecież chcą poznać, z kim mają do czynienia. To nie jest chwalenie się, tylko dostarczanie im niezbędnych informacji na temat swoich mocnych stron. Podejdź do tego zadaniowo.
2. Użyj emocji
Świadomość, że ktoś nas ocenia, sprawia, że zaczynamy się denerwować. Ale zamiast udawać, że jesteśmy oazą spokoju, lepiej wykorzystać adrenalinę do „podkręcenia” temperatury wypowiedzi. Będziesz wyglądała na podekscytowaną i ożywioną, co robi dobre wrażenie.
3. Opowiedz historię
Samochwała wymienia swoje zalety jedną po drugiej, zanudzając przy okazji słuchaczy. Zrobisz lepiej, jeżeli stworzysz interesującą opowieść, np. o swojej praktyce w Hiszpanii, a Twoje mocne strony ujawnią się niejako mimochodem.
4. Jak się chwalić na FB?
Chwalenie się swoimi osiągnięciami wymagającymi ciężkiej pracy (np. sportowymi) jest czymś zupełnie innym niż pokazywanie w portalach społecznościowych rzeczy, które dostałaś po prostu od losu. Warto odróżniać jedno od drugiego
Te kobiety znają swoją wartość. Uczmy się.
- Doda
„Królowa jest tylko jedna”. Nic dodać, nic ująć. - Agnieszka Chylińska
„Zrobiłam zaje..stą płytę”, „Mam niezły bajer, jestem urocza”. - Dorota Wellman
„Jestem silna. Tyle umiejętności opanowałam, tyle rzeczy wiem. Tyle potrafi ę zrobić. Jestem pracowita. Radzę sobie z trudnościami. Pracuję zawodowo, mam dom na głowie. Umiem to wszystko połączyć. Kto tak potrafi ? Ja!”. - Ewa Farna
„Znam swoją wartość, znam swoje kilogramy. Ale jestem szczęśliwa. I nic nie potrafi mnie zniszczyć. Mam parę kilogramów więcej. Za parę tygodni mogę mieć parę kilogramów mniej. To nie są wartości stałe”.
Pewnie nie przyszło Ci nawet do głowy, że kiedy ciągle mówisz o sobie, jaka to jesteś gruba, głupia i beznadziejna, niszczysz poczucie własnej wartości. Koniecznie przeczytaj, jak podnieść swoją samoocenę i jak przestać się krytykować.
WH 12/2016