Jak segregować śmieci
Od 1 lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), ale dopiero od 2020 roku wprowadzono wyższe opłaty za niesegregowanie śmieci oraz podział odpadów na pięć frakcji:
- Papier – niebieski pojemnik
- Szkło – zielony pojemnik
- Metale i tworzywa sztuczne – żółty pojemnik
- Bioodpady – brązowy pojemnik
- Odpady zmieszane – czarny pojemnik
Warto wiedzieć, że niektóre samorządy decydują się na rozdzielanie szkła białego i kolorowego. Dodatkowo cyklicznie na osiedlach pojawia się też szary pojemnik na tzw. odpady ogrodowe (np. skoszoną trawę) oraz kontenery na odpady wielkogabarytowe (np. meble).
Na łamach WH zamieściliśmy szczegółowy poradnik nt. segregacji śmieci oraz zamieściliśmy alfabetyczną listę odpadów problematycznych. Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie, zajrzyj do naszego poradnika Jak segregować śmieci.
Odpady bio
W większości gmin już wcześniej oddzielano makulaturę, szkło i tworzywa sztuczne, jednak nie wszędzie postawiono od razu pojemniki na odpadki biodegradowalne. Zgodnie z ustawą gminy są zobowiązane do wprowadzenia ich do 2021 roku i rzeczywiście – z każdym miesiącem w kolejnych gminach pojawiają się nowe brązowe kubły na odpady biodegradowalne.
To właśnie ten ostatni pojemnik wzbudza najwięcej wątpliwości i problemów. Do tej pory odpadki biodegradowalne lądowały razem z innymi, nienadającymi się do recyklingu, odpadami w kubłach na śmieci zmieszane. Jednak wraz z pojawieniem się oddzielnych brązowych kubłów, domowa segregacja śmieci stała się nieco bardziej skomplikowana. Mimo pewnej uciążliwości z tym związanej, prawidłowa segregacja śmieci to nasz obowiązek i jeśli przyszłość planety jest dla kogoś mało istotnym czynnikiem, starszakiem mogą się okazać kary pieniężne za złe segregowanie odpadów.
Jak wygląda pojemnik na odpady bio?
Pojemnik na odpady bio jest koloru brązowego. Na pojemnikach powinny znajdować się naklejki z informacjami, co należy, a czego nie należy wrzucać do tego kubła.
Co wyrzucamy do bio?
Pojemnik w kolorze brązowym jest przeznaczony na odpady biodegradowalne, czyli odpadki organiczne, które same ulegną naturalnemu rozkładowi (w procesie recyklingu można przerobić je np. na nawóz). W razie wątpliwości o konkretne odpady należy zawsze pytać w swoim urzędzie gminy, gdyż każdy samorząd może mieć nieco inne zasady segregacji, co wynika z umowy między gminą a recyklerem. My zebraliśmy uniwersalne wytyczne dotyczące segregacji odpadów bio.
Do pojemnika na bio wyrzucaj:
- odpadki warzywne i owocowe (w tym ogryzki i obierki)
- resztki jedzenia pochodzenia roślinnego
- fusy z kawy i herbaty
- pieczywo
- skorupki jajek
- skorupki orzechów
- pestki
- nasiona
- suszone owoce
- skórki z cytrusów
- tofu
- cięte kwiaty
- liście z kwiatów doniczkowych
- gałęzie drzew i krzewów
- skoszoną trawę
- trociny i korę drzew
- niezaimpregnowane drewno
Do pojemnika na bio NIE wyrzucaj:
- kości zwierząt
- resztek mięsa czy ryb
- ości czy skorup po owocach morza
- oleju jadalnego
- słodyczy i czekolady
- sera, mleka
- jedzenia na bazie jajek
- odchodów zwierząt
- popiołu z węgla kamiennego
- leków
- drewna impregnowanego
- płyt wiórowych i pilśniowych MDF
- ziemi i kamieni
- innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)
- żwiru
- odpadów ludzkich
- pieluszek bio
- artykułów higienicznych
- padliny
- środków ochrony roślin
ZOBACZ TEŻ: H&M przerabia stare ubrania na nowe