Zapomnij o słowie „śmieci”. Obecnie większość kupowanych przez nas produktów jest wykonana z plastiku, szkła, papieru, aluminium i innych metali. To tworzywa, które możemy ponownie wykorzystać. Aby stały się wartościowym surowcem, wystarczy je odpowiednio posegregować. To, czego odzyskać się nie da, powinno stanowić najmniejszą część odpadków, jakie generujemy, stąd też pochodzi ich nowe określenie – odpady resztkowe. Do tego potrzebne jest jednak zaangażowanie nas wszystkich i wiedza o tym, jak segregować śmieci.
Nowe zasady segregacji śmieci w 2020 roku
Do tej pory mogliśmy wybierać: segregować i płacić mniej albo nie segregować i płacić więcej. Na szczęście dla naszej planety Polska musi spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące recyclingu, więc nie ma już wyboru – wszyscy musimy segregować śmieci. To nas obowiązek, a za jego nieprzestrzeganie będą naliczane kary finansowe.
Zasady segregacji nie są skomplikowane, ale musimy się ich wszyscy po prostu nauczyć. Okazuje się bowiem, że chociaż bycie eko, zero waste i wege to coraz silniejszy trend, to rzeczywistość jasno pokazuje, że nie znamy reguł gry w zielone i nie do końca wiemy, jak być eko. Weźmy z przykład Wrocław: większość mieszkańców deklaruje, że segreguje śmieci, a mimo to w 2018 roku poziom przekazanych do recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów wyniósł jedynie 35%. Dlaczego tak mało?
Największym problemem jest to, że nie umiemy w segregację. Odpady wrzucone do nieodpowiedniego kubła zanieczyszczają daną frakcję. Jeden śmieć to niewielki problem, ale tak jak mylisz się Ty, tak samo myli się Twój sąsiad z góry i sąsiadka z dołu... I tak poziom zanieczyszczenia danej frakcji wzrasta, a tym samym szanse na ich odzysk maleją. Kolejnym problemem jest to, że często też zostawiamy otwarte klapy od śmietników (bo nie chcemy sobie pobrudzić rąk), co np. w deszczowy dzień może skończyć się zamoknięciem makulatury. Taki surowiec traci na wartości a to oznacza, że spadają też szanse jego powtórnego przetworzenia.
Pięć podstawowych kubłów na śmieci
Do końca 2020 roku mieszkańcy każdej miejscowości będą musieli dzielić odpady na cztery frakcje główne + odpady zmieszane:
- Papier
- Szkło (może być podzielone na kolorowe i białe)
- Metale i tworzywa sztuczne
- Bioodpady
- Odpady zmieszane
Pozostałych śmieci trzeba pozbywać się w inny sposób: oddawać je do specjalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów (zwanych PSZOK-ami), sklepów czy wystawiać je na śmietnik w określonych dniach. Warto też wiedzieć, że w niektórych miejscowościach nie ma jeszcze np. pojemników na odpady bio, ale władze gmin mają obowiązek dostarczyć je do końca roku.
Komentarze