Jak rozwijać kreatywność: 4 wskazówki i pomysły

Najlepsze pomysły nie wpadają ludziom do głowy ot tak. Trzeba się o nie trochę postarać. Dzięki 4 patentom naszego eksperta staniesz się bardziej kreatywna w pracy i na co dzień.

kobieta, praca shutterstock.com
shutterstock.com

Jestem pisarzem, a moimi narzędziami pracy są kreatywność i dobre pomysły. Napisałem trzy dobrze sprzedające się książki, a praca nad każdą z nich rozpoczynała się od serii inspiracji. Pomysł na początek mojej pierwszej powieści przyszedł do mnie, gdy sprzątałem pod łóżkiem; pomysł na drugą – spadł na mnie jak grom z jasnego nieba w metrze, a pomysł na sporą część mojej najnowszej książki wpadł mi do głowy podczas spotkania z czytelnikami w bibliotece w mojej rodzinnej miejscowości.

Zdaję sobie sprawę, że to dosyć dziwne miejsca na to, by nagle zostać oświeconym, ale jak mawiał wielki dramaturg, „w każdym szaleństwie jest przecież metoda”. Jaka jest moja?

Nie ma znaczenia, czy chcesz wpaść na genialny pomysł na biznes, skomponować niezapomniany szlagier, czy znaleźć innowacyjne rozwiązanie dla swojej firmy – te 4 patenty pomogą Ci rozbudzić drzemiącą w Tobie kreatywność.

ZOBACZ TEŻ: Historie 2 Polek, które od marzeń przeszły do działania

1. Uczyń z kreatywności nawyk

Znana amerykańska choreografka Twyla Tharp powiedziała kiedyś, że „kreatywność nie jest czymś, co się robi od czasu do czasu. Bycie kreatywnym jest codziennością". Dlatego wielu pisarzy siada przy biurku każdego ranka i nie odchodzą od niego, dopóki nie skończą danej sceny lub nie osiągną danej liczby słów.

Ich jedyną tajemnicą jest to, że robią to na co dzień. Znajdź w swoim harmonogramie dnia czas i zadbaj o spokojne miejsce, w którym będziesz trenowała swoją kreatywność. Codziennie!

2. Nie bój się naśladować

Wczesne obrazy Picassa były inspirowane twórczością Cézanne'a. Całe zastępy gwiazd popu twierdzą, że ich inspiracją jest Madonna (ewentualnie Michael Jackson). Kiedy ja zacząłem pisać, moimi idolami byli: Stephen King i jego zdolność do tworzenia przerażającego nastroju oraz John Irving i jego talent do kreowania nietuzinkowych postaci.

Starałem się, jak tylko mogłem, by naśladować twórczo elementy ich stylu, co pomogło mi rozwijać moje własne umiejętności. Musisz pamiętać, że cokolwiek chcesz zrobić, ktoś już kiedyś zrobił coś podobnego wcześniej. Zapoznaj się z ich twórczością (a co tam, nawet próbuj ich naśladować), aby odnaleźć własną ścieżkę i styl.

ZOBACZ TEŻ: 4 sposoby na łatwiejsze zapamiętywanie

3. Otaczaj się kreatywnymi ludźmi

Wiesz jak to jest: gdy jesteś otoczona ludźmi o podobnych priorytetach, łatwiej o zdrową dietę i regularne treningi. A gdy wokół Ciebie sami optymiści, Ty sama widzisz świat w różowych barwach. Cóż, tak samo jest z kreatywnością.

Kiedy spędzasz czas z osobami, które mają bogatą wyobraźnię i duże zapasy energii to ma wpływ także na Ciebie i Twoją kreatywność. Szukaj więc przyjaciół, którzy inspirują. Dzięki temu będziesz bardziej pomysłowa i poszerzysz swoje umiejętności myślenia w nowy i ekscytujący sposób.

4. Pamiętaj, że kreatywność to proces

Są takie chwile, kiedy siedzę z rękami na klawiaturze, martwiąc się, że scena, którą właśnie piszę, jest do bani. Jednak przekonałem się już nie raz, że sabotowanie siebie samego nie pomaga w byciu kreatywnym.

Zwalczyłem te negatywne myśli, pisząc tę scenę i mówiąc sobie, że przecież zawsze mogę ją poprawić później. Możesz zrobić to samo z pierwszą wersją każdego Twojego projektu. Kiedy więc Twój wewnętrzny krytyk powie Ci, że to co robisz jest beznadziejne – zrób to do końca, a poprawkami zajmij się później.

ZOBACZ TEŻ: Jak kreować swój wizerunek – krótki kurs autoprezentacji

Musisz pamiętać, że kreatywność to proces, a każdy dobry pomysł poprzedza masa średnich i kompletnie beznadziejnych pomysłów.

John Searles jest amerykańskim pisarzem i krytykiem literackim. Na swoim koncie ma trzy powieści: “Boy Still Missing”, “Strange But True” i “Help For The Haunted”, które nie doczekały się jeszcze przekładu na język polski.

REKLAMA