Jak rozmawiać: sztuka konwersacji

Udana i efektywna komunikacja interpersonalna może być prostą drogą do osiągnięcia sukcesu w pracy i życiu prywatnym. Opanuj z nami sztukę konwersacji, aby każde spotkanie było jeszcze ciekawsze. Oto 3 pomysły WH na to, jak rozmawiać i jak zaintrygować swojego rozmówcę.

shutterstock.com
fot. 2015/shutterstock.com

Wybieraj właściwe tematy

Od Twojego pytania zależy, jaką otrzymasz odpowiedź. Dlatego możesz skorzystać ze standardowego: „Kochanie, jak ci minął dzień?”, ale równie dobrze możesz spytać: „Co przyjemnego przydarzyło Ci się dzisiaj?”.

W rozmowie z nieznajomym, zamiast ustalać, skąd pochodzi i jak długo tu mieszka, użyj: „Jakie ma pan najlepsze wspomnienie z dzieciństwa?” albo: „Kto wydaje się pani najszczęśliwszą osobą w tym pomieszczeniu?”. Intrygujące i skuteczne.

A jeśli brakuje Ci pewności siebie, sprawdź jak pokonać nieśmiałość. Dzięki naszemu poradnikowi już żadna sytuacja Cię nie zaskoczy.

shutterstock.com
fot. 2015/shutterstock.com

Złam schemat

Dziennikarz i autor książek Chris Colin ma jeszcze jeden sposób, aby uciec przed sztampową rozmową. Należy wychodzić ze schematu. Ktoś głośno zauważa, że dzień jest naprawdę piękny? Zamiast przyznać mu rację i utknąć w martwym punkcie, powiedz: „Tak było, gdy przydarzyła się najprzyjemniejsza/ najstraszniejsza rzecz w moim życiu...”. Ludzie uwielbiają takie historie.

A jak rozmawiać z partnerem, żeby uniknąć kłótni? Przygotowaliśmy dla Ciebie parę psychologicznych sztuczek.

fot. Stokkete 2014/shutterstock.com fot. Stokkete 2014/shutterstock.com
fot. Stokkete 2014/shutterstock.com

Ściągnij apkę

Znasz angielski? Pobierz na telefon StoryCorps. Aplikacja pomaga przeprowadzać ciekawe wywiady z tymi, których najbardziej kochasz lub po prostu jesteś ciekawa.

Oprócz możliwości nagrywania, podpowiada ona ciekawe pytania związane z tematem rozmowy (historia rodzinna, dorastanie, miłość, religia, praca). Ciekawy gadżet, dzięki któremu być może usłyszysz coś ważnego.  

WH 04/2015

REKLAMA