Jak przestać odkładać wszystko na później?

Żegnaj, prokrastynacjo.

Shutterstock.com

American Journal of Psychology donosi, że prokrastynacja, rozumiana jako odkładanie zadań na później, dotyka w pewnym sensie większość z nas. Z badań wynika, że aż 70% studentów w trakcie studiów zaczyna pracę nad zadaniem, np przygotowanie prezentacji, nauka do egzaminu, czy pisanie pracy semestralnej zbyt późno. Wśród dorosłych odsetek prokrastynujących spada (czyli czegoś nas tam te studia uczą) do około 30%. To nadal bardzo dużo. Jeśli i Ty wiecznie musisz przepraszać, że nie zdążyłaś z czymś na czas, że się spóźniłaś i nie dotrzymałaś słowa, zobacz, co możesz zrobić. Dla siebie i innych. 

Jedna rzecz naraz

Kiedy myślisz o nawale roboty, która Cię czeka, bywa to przytłaczające i dlatego wciąż nie możesz się za to zabrać. Dlatego najlepiej jest stosować zasadę: zajmuję się tylko jedną rzeczą naraz, ale za to całkowicie się na niej koncentruję. Skończę, to zabieram się za następną. I tak krok po kroku odfajkowujesz kolejne zadania z listy

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się przeszkadzajek i pracować efektywnie

Nie bój się

Odkładanie wszystkiego na później często jest związane z chorobliwym perfekcjonizmem. Chcesz wszystko zrobić najlepiej na świecie? Nie da się. Po prostu załóż, że niektóre rzeczy czasem wystarczy zrobić dobrze, a niektóre nawet dostatecznie. Świat się z tego powodu nie zawali ani żadna inkwizycja nie zbierze się, żeby Cię skrytykować i ukarać.

Ogłoś to

Kiedy planujesz jakąś pracę, najlepiej powiedz o tym publicznie. I określ termin. Przyda Ci się grupa wsparcia, która będzie stanowiła zewnętrzną motywację i przed którą będzie Ci głupio, jeżeli znowu nawalisz z terminem. Siebie jest znacznie łatwiej oszukać niż innych ludzi.

Nagradzaj się (i karaj)

Gdy już nie masz siły, zamknij oczy i przypomnij sobie ten stan ulgi, gdy już jest po wszystkim. A kiedy już będzie faktycznie po wszystkim, zadanie wykonane w terminie, to zafunduj sobie jakąś nagrodę. A gdy się nie uda, to przeznaczysz 30 złotych na jakiś cel dobroczynny

ZOBACZ TEŻ: Jak podnieść swoją samoocenę?

REKLAMA