Jak prasować ubrania bez zagnieceń? [materiał wideo]

Prasowanie nie przez wszystkich zaliczane jest do listy łatwych obowiązków domowych. Wręcz przeciwnie. Wiele osób po prostu tego nie lubi i prasuje tylko te rzeczy, które bardzo tego wymagają. A co jeśli powiemy Ci, że prasowanie może zajmować mniej czasu, a efektem tej pracy byłyby ubrania bez żadnych zagnieceń?  

Prasowanie fot.shutterstock.com

W tym materiale pokażemy Ci jak prasować ubrania przy użyciu zwykłego żelazka i deski do prasowania, bo przecież na pewno nie każdym domu gości super skuteczne żelazko parowe.

Ubrania bez zagnieceń – spis treści

6 porad dotyczących prasowania

1. Rada WH: Susz ubrania na wieszakach

Aby zaoszczędzić trochę czasu, powinnaś wziąć pod uwagę mało popularny w Polsce trik, czyli wieszanie prania na wieszakach. Dzięki temu ubrania dobrze się ułożą, naciągną materiał, dzięki czemu nie pojawią się dodatkowe zagniecenia.

2. Rada WH:Sortuj ubrania

Jeśli zabierasz się do prasowania „hurtowo” i prasujesz wszystko, co ściągnęłaś z suszarki na pranie, zacznij od posegregowania ubrań według rodzaju materiału. Dzięki temu zaoszczędzisz trochę czasu na ciągłe zmiany temperatur żelazka.

3. Rada WH:Dobierz odpowiednią temperaturę do materiału  

Tkanina

Temperatura

Nylon

60-90°C

Stylon

60-90°C

Wiskoza

90-120°C

Jedwab

90-120°C

Wełna

120-150°C

Bawełna

150-180°C

Len

180-220°C

Jeśli nie wiesz z jakiej tkaniny wykonana jest dana rzecz, zerknij na metkę. 

4. Rada WH:Czytaj metki

Czytanie metek ze zrozumienie jest nie tylko bardzo ważne podczas prania, ale także przy prasowaniu. Na każdej metce powinien znajdować się symbol żelazka, dzięki któremu dowiesz się po pierwsze czy ta tkanina w ogóle nadaje się do prasowania, a jeśli tak to w jakiej temperaturze. Zamiast numerycznego oznaczenia wartości temperatury, widoczne są kropki, z czego jedna kropka oznacza – prasować w niskich temperaturach, dwie kropki to średnia temperatura, a trzy wysoka.

SPRAWDŹ: Oznaczenia na metkach – jak czytać symbole?

5. Rada WH: Prasuj na dobrej stronie

Nie wszystkie ubrania mogą być prasowane na prawej stronie. Ciemne mogą nabrać połysku, te z nadrukiem mogą się rozklejać, a te delikatne przypalić lub stracić efektowny wygląd. Co prasować na lewej stronie?

  • Ciemne ubrania bawełniane
  • Jedwab – należy jednak pamiętać, że prasowany na lewej stronie może szybko stracić połysk, dlatego warto wyprasować obie strony
  • Cienki batyst, etaminę, pika bawełnianę

6. Rada WH: Prasuj lekko wilgotne tkaniny

Nie ma nic gorszego niż prasowanie bardzo wygniecionych suchych ubrań. Często jest to po prostu niemożliwe. W tym przypadku z pomocą przyjdzie zwykła woda. Spryskaj tkaninę wodą w żelazku lub użyj w tym celu butelki ze spryskiwaczem i zwilż tkaninę wodą. Możesz też użyć wilgotnej szmatki pod lub na tkaninę. Pamiętaj, że woda musi być czysta, jeżeli woda w Twoim kranie jest twarda, mieszaj ją z wodą odmineralizowaną lub destylowaną. Dzięki temu nie będziesz musiała go często odkamieniać.

Jak prasować ubrania bez zagnieceń – wideo

Prasowanie T-shirtów z nadrukami

Jeżeli Twój T-shirt nie jest gładki, są na nim napisy, nadruki czy naszywki, przewróć go na lewą stronę. Rozłóż koszulkę na desce i wygładź dłonią wszystkie zagniecenia. Przesuwaj żelazko po materiale, nie zostawiając go zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ mogłoby to skutkować przypaleniem. W ten sposób prasuj cały T-shirt. Przewróć go na prawą stronę i wyrównaj pozostałe zagniecenia i rękawy, omijając miejsce nadruku.

Jak prasować bluzę z kapturem?

Prasowanie bluzy z kapturem zacznij od wyprasowania wszystkich kieszeni oraz kaptura. Kaptur naciągnij jedną stroną na zakończenie deski do prasowania, wyrównaj go i wyprasuj. To samo zrób z drugą stroną kaptura. Następnie rozłóż na całej długości deski jeden rękaw, wyprasuj go od dołu ku górze i powtórz to z drugim rękawem. Następnie wyprasuj równomiernie tył bluzy, a kiedy to zrobisz przejdź do przodu. Jeżeli bluza ma z przodu dużą kieszeń, tzw. kangurek, postaraj się wprowadzić do jej środka zakończenie żelazka. Złóż bluzę i gotowe.

Jak prasować koszulę?

Przede wszystkim rozepnij guziki, rozłóż ją na desce do pracowania i zwilż całą koszulę wodą. Koszula powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Jeśli prasujesz ciemną koszulę, przygotuj zwilżoną czystą ściereczkę, przez którą będziesz prasowała. Podczas prasowania koszul bardzo ważna jest kolejność, aby nie pojawiały się zagniecenia w trakcie prasowania. Zacznij od kołnierzyka i mankietów – wyprasuj je z obu stron. Następnie sięgnij po rękawy, rozłóż je na desce do prasowania i prasuj po obu stronach od mankietów w stronę ramienia. Upewnij się, że w trakcie prasowania nie zaprasowałaś kantów na rękawie.

Bardzo dużym ułatwieniem w prasowaniu rękawów jest tzw. rękawnik, czyli niewielki element – mała dodatkowa deska do prasowania, na którą wsuwa się rękaw. Jednak nie wszyscy są szczęśliwymi posiadaczami rękawnika, a koszule muszą prasować. Jest na to sposób: zwiń średniej wielkości ręcznik w rulon i włóż go w rękaw. Dzięki temu z łatwością rozprasujesz zaprasowany kant na rękawie. Następnie prasuj górną część koszuli, czyli karczek. Kolejnym krokiem będzie wyprasowanie największego elementu koszuli, czyli przodu i tyłu. Jeśli koszula ma kieszonkę to zacznij od niej. Jeśli Twoja koszula nie ma kieszonki, możesz od razu przejść do prasowania przodu koszuli. Naciągnij ją dobrze na desce do prasowania i wygładź ją dłonią. Do wyprasowania miejsc między guzikami użyj czubka żelazka. Po wyprasowaniu przedniej części koszuli naciągnij jej tył i zacznij prasowanie od górnego szwu przy karczku.

Nie zakładaj koszuli na siebie od razu po prasowaniu, ponieważ jeszcze ciepła koszula może szybko się pozaginać pod wpływem również ciepłej temperatury ciała.

Rada WH: Jeśli prasujesz ubrania przed włożeniem do szafy z pewnością nie raz, nie dwa wyciągnęłaś z niej koszulę, na której zdążyły się już pojawić niewielkie zagniecenia. W tym przypadku z pomocą przyjdzie parownica, dzięki której szybko odświeżysz ubrania i pozbędziesz się nowych zagnieceń.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Poliester – wady i zalety kontrowersyjnego materiału

Jak prasować spodnie w kant?

Zanim zaczniesz prasowanie zwilż spodnie wodą, zawiń w rulon i odłóż na kilka chwil – dzięki temu wyprasowanie ich będzie dużo łatwiejsze. Po tym czasie rozwiń spodnie i rozepnij wszystkie guziki. Prasowanie zacznij od wywinięcia spodni na lewą stronę, ponieważ musisz najpierw wyprasować kieszenie. Następnie wywiń spodnie z powrotem na prawą stronę i wyprasuj kieszenie oraz pas od wewnątrz czubkiem żelazka. Kolejnym etapem będzie prasowanie tylko górnej części spodni, dlatego naciągnij górną część jednej nogawki na zakończenie deski do prasowania i starannie ją wyprasuj z oby stron – to samo zrób z drugą nogawką. Teraz nadszedł moment prasowania nogawek. Zanim to nastąpi, musisz idealnie dopasować do siebie idealnie obie nogawki. Dopasuj wszystkie szwy. Trzymając je razem, połóż spodnie równo na desce. Możesz wyciągnąć kieszenie, aby podczas prasowania nie powstały nieeleganckie zaprasowania.

Bardzo ważne, aby obie nogawki były równe i w żadnym momencie nie zostały przesunięte. Możesz w tym celu zastosować dwa sposoby.

Sposób 1: Częściowe odkrywanie nogawki

Kiedy połączone nogawki leżą na desce, odkryj jeden bok górnej nogawki w taki sposób, abyś miała dostęp do nogawki pod spodem. Wyprasuj tę część, odwiń zawiniętą część górnej nogawki i zrób to samo z drugą częścią, a następnie odwróć spodnie i wyprasuj w ten sam sposób nogawki z drugiej strony.

Sposób 2: Przypinanie spodni do deski

Dla ułatwienia możesz przypiąć zakończenie nogawek do deski, aby spodnie się nie przesunęły. Przypnij jedną nogawkę, a drugą odłóż na bok. Wyprasuj dokładnie pierwszą, a następnie przypnij na nią drugą nogawkę i wyprasuj.

Jak odkamienić żelazko?

Jeśli z Twojego żelazka wypadają białe drobinki podczas prasowania, oznacza to, że czas je odkamienić. Możesz wykorzystać do tego gotowe preparaty dostępne w wielu sklepach lub domowe sposoby. W tym przypadku kolejny raz sprawdzi się ocet.

Wykorzystać do tego ½ szklanki wody i ½ szklanki octu – wymieszaj oba składniki i wlej je do żelazka. Następnie włącz funkcję parowania, aby mieszanka mogła przedostać się w każdą szczelinę Twojego sprzętu. Kiedy żelazko zostanie w pełni odkamienione, powtórz czynność z samą wodą. Dzięki temu nieprzyjemny zapach octu zostanie usunięty i nie przedostanie się na Twoje ubrania.

ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o jedwab? Patenty jedwabnej ekspertki.

Zobacz również:
REKLAMA