Jak poznać, że ktoś kłamie?

Po czym poznać kłamcę? Jest na to kilka sposobów. Zobacz, jak mowa ciała może nas zdradzać i nie daj się nabić w butelkę, gdy kolejny facet będzie Cię ściemniał.

kłamca Shutterstock
fot. shutterstock.com

Jak poznać, że ktoś kłamie?

Kłamstwo wymaga zapanowania nad naszymi pierwszymi „prawdomównymi” odruchami. Dlatego uważna obserwacja mowy ciała może nam podpowiedzieć, że ktoś tu chyba mija się z prawdą.

Głowa

Twój kolega z pracy prawie niezauważalnie potrząsa głową, gdy mówi, że nie zaprezentował szefowi Twojego pomysłu jako swojego. Skąd taki pomysł?!

Twarz

Gdy ludzie kłamią, w pierwszej sekundzie na ich twarzach pojawiają się prawdziwe emocje, zanim mózg przejmie kontrolę i uruchomi taki wyraz twarzy, żeby pasował do przekazu.

Ręce

Nerwowe ruchy (skubanie, drapanie) u kogoś, kto jest zwykle spokojny, mogą świadczyć, że coś jest na rzeczy. Ale uwaga – u nerwusów to normalka, nawet gdy mówią prawdę.

Mowa

Wypowiedź kłamczucha jest dłuższa, obfituje w więcej szczegółów, pauzy, powtórzenia („A więc pyta pan, jakie mam wykształcenie?”) – tak żeby zyskać na czasie.

Są też inne sygnały, które mogą z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać, że Twój facet ma coś na sumieniu. Odpowiedz na 7 pytań i sprawdź, jak duże jest ryzyko, że jesteś zdradzana.

Najczęstsze powody rozmijania się z prawdą.

1. Kłamstwa empatyczne

Te małe kłamstewka, które wypowiadamy, aby komuś sprawić przyjemność albo przynajmniej nie zranić jego uczuć, są dosyć nieszkodliwe. Z pewnością nie będą Cię po nich dręczyć wyrzuty sumienia. Najgorszy scenariusz: chwaląc beznadziejny, bezglutenowy torcik przyjaciółki, ryzykujesz, że będziesz musiała go jeść podczas następnych babskich wieczorów. Miejmy nadzieję, że jest chociaż niskokaloryczny.

  • „No co ty, przytyłaś pięć kilo? W życiu bym nie zauważyła. Jak się ma takie długie nogi, jak ty, to wcale nie widać”.
  • „Dziękuję ci, naprawdę nie trzeba było. Oczywiście, że mi się podoba, jest piękny, marzyłam o takim”.
  • „Twoja mama jest naprawdę super. Szkoda, że mieszka tak daleko i nie może nas częściej odwiedzać”.

2. Kłamstwa-dupochronki

Kłamstwa, które pomagają zachować twarz lub uniknąć zakłopotania, też wydają się dosyć niewinne i dopuszczalne w sytuacjach społecznych. Ale mają też swoje efekty uboczne: kłamstwa powodują konieczność pilnowania się (co to ja naściemniałam zeszłym razem?) i stres. Badania wskazują, że notoryczne ściemniaczki są bardziej narażone na bóle głowy i pleców.

  • „Już jadę, tylko niestety korek jest dzisiaj straszny, cała ulica stoi” (mówisz to, kiedy kończysz malować rzęsy w łazience).
  • „Nie uwierzy pan! Kiedy kończyłam ostatni slajd prezentacji, padła mi karta graficzna w laptopie” (no pewnie, że nie uwierzy).
  • „Przepraszam za spóźnienie, ale miałam dzisiaj w budynku przegląd instalacji, bo okazało się, że ktoś położył tynk na druty, mogło dojść do spięcia i...” (za dużo szczegółów).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Sekrety i kłamstwa: dlaczego kłamiemy i czy warto się zwierzać [RAPORT WH]

3. Poważne kłamstwa

Istnieją patologiczni kłamcy, dla których kłamstwo jest sposobem na życie. Jednak większość z nas to nie psychopaci, tylko normalni, mili ludzie, dla których kłamstwo wiąże się z dyskomfortem. Czujemy się z tym źle, mamy wyrzuty sumienia, zwłaszcza jeżeli okłamujemy bliskich. Nieustanny strach przed zdemaskowaniem (i presja, żeby ta nasza historia trzymała się kupy) powoduje wzrost poziomu kortyzolu, który zaburza pamięć oraz metabolizm (kłamstwo jest tuczące?!) Długie trwanie w kłamstwie powoduje obniżenie nastroju i depresję.

  • „Cześć, babciu, tu wnuczek, właśnie miałem wypadek. Potrzebuję trochę gotówki...”.
  • „To tylko mój kolega z pracy, przyszedł pożyczyć laptopa”.
  • „Ten samochód jest w doskonałym stanie, nigdy nie miałam najmniejszej kolizji”.
  • „W Iraku jest broń masowej zagłady”.
rozmawiający znajomi Shutterstock
fot. shutterstock.com

Dopuszczalne kłamstwa? Jakie?

Prawda może być niebezpieczną bronią. Nie mamy obowiązku mówić prawdy, jeżeli może to zaszkodzić nam albo komuś innemu (dlatego bliscy oskarżonych nie muszą zeznawać w sądzie).

1. Praca

Pracodawca nie ma prawa pytać Cię o sytuację rodzinną czy plany powiększenia rodziny. Według Kodeksu pracy pracodawca może pytać aplikanta o: imię, nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Prawda może być niebezpieczną bronią. Nie mamy obowiązku mówić prawdy, jeżeli może to zaszkodzić nam albo komuś innemu (dlatego bliscy oskarżonych nie muszą zeznawać w sądzie).

2. Dzieci

Póki dzieci są małe, to zadaniem starszych jest je chronić przed całą prawdą o świecie. Według psychologów dlatego właśnie ludzkość wymyśliła bajki, żeby w łagodny sposób oswajały dzieci ze złożonością tego świata.

3. Partner

Czy partnerzy muszą o sobie wszystko wiedzieć? Ujmijmy to tak: im lepiej się znacie, tym większa intymność między wami. Ale trzeba pamiętać, że pewnych słów nie da się cofnąć. A wypowiadanie wszystkiego, co Ci do głowy przyjdzie w złości, to nie jest szczerość, tylko rodzaj słownej biegunki.

WH NEWS: Poznaliśmy klucz do szczęśliwego związku

REKLAMA