Jak poznać, czy on mnie kocha? (5 języków miłości)

Niby wszystko jest między Wami dobrze, widzisz, że on się stara, że mu zależy, ale wciąż odczuwasz  jakiś niepokój, czy tęsknotę. Coś jest nie tak, a Ty po prostu nie czujesz się wystarczająco kochana. Ale problemem może być to, że Ty i partner posługujecie się zupełnie innymi językami emocji i nawet o tym nie wiecie.

Jak poznać, czy on mnie kocha? fot. shutterstock.com

Czy zdarzyło Ci się kiedyś rozmawiać z przyjaciółką o Waszych związkach i dziwić się, jak różni się to, czego obie oczekujecie od partnerów? Że na przykład ona oczekuje prezentów, choćby drobnych i symbolicznych, a Tobie zależy głównie na tym, abyście wraz z partnerem spędzali ze sobą jak najwięcej czasu. Często wydaje się nam, że wszyscy (przynajmniej w naszym kręgu kulturowym) wyrażamy uczucia w podobny sposób. Ale w rzeczywistości bardzo się różnimy pod względem naszych pragnień i oczekiwań. Koncepcja 5 języków miłości wyraźnie pokazuje tę różnicę.

REKLAMA

Po raz pierwszy termin „języków miłości” został wprowadzona do słownika przez amerykańskiego psychoterapeutę Garego Chapmana w jego książce pod tym samym tytułem (wydanej w Polsce). Jak twierdzi autor, jego porady pomogły tysiącom skonfliktowanych par dogadać się i zbliżyć na poziomie emocjonalnym. Punktem wyjścia jest założenie, że każdy z nas ma jakiś preferowany sposób, w jaki okazuje emocje – gestem, słowami, czynami, itp. Wynika to w dużej mierze z wychowania, z tego w jaki sposób rodzice okazywali nam miłość oraz, na przykład, z zapamiętanych najlepszych wspomnień z dzieciństwa. Może też wynikać z jakichś cech wrodzonych, takich jak temperament. Na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo jest to dla nas tak oczywiste, jak powietrze. Wydaje się nam, że wszyscy rozumieją w ten sam sposób gest przytulania, albo wyświadczenia jakiejś przysługi. Na ogół mamy jeden charakterystyczny dla siebie język, ale może się zdarzyć, że w jednym języku okazujemy miłość innym, ale oczekujemy okazywania nam uczuć w jakiś inny sposób.

Dzięki identyfikacji naszych języków będziemy mogli lepiej się zrozumieć w związkach partnerskich. Ale, co ciekawe, zwiększenie samoświadomości, oraz umiejętność lepszego odczytywania języka innych pomaga w relacjach na absolutnie każdym gruncie – przyjacielskim, rodzinnym, a nawet zawodowym. 

ZOBACZ TEŻ: Co mężczyźni lubią w łóżku? 7 rzeczy, o których powinnaś pamiętać

1. Słowa

W każdym chyba języku na świecie jest jakieś przysłowie, które mówi o tym, że nie słowa są istotne, tylko czyny. „Nieważne co się mówi, ważne co się robi”. Ale nie jest to prawdą w przypadku ludzi, których podstawowym językiem uczuć są właśnie słowa. Dla nich słowa MAJĄ znaczenie. Partner może zabić smoka, załatwić w urzędzie pozwolenie na budowę, przynieść kosz kwiatów, ale i tak najbardziej się liczy, jeśli powie: „Kocham Cię, jesteś całym moim światem, dzięki tobie wiem, że żyję”. To nie przypadek, że od wieków poeci, piosenkarze i ogólnie faceci umiejący sprawnie władać słowem cieszyli się takim uznaniem kobiet. Wśród kobiet, bowiem, jest naprawdę duży procent tych wrażliwych na ten sposób wyrażania uczuć. Istotą tego języka miłości jest uznanie, afirmacja. Niekoniecznie chodzi o samo zasypywanie drugiej osoby komplementami, tylko o werbalne docenienie jej jako osoby oraz tego co ona robi. Póki Ty, albo on nie usłyszycie wypowiedzianych słów, to po prostu nie czujecie się kochani. Ale warto zrozumieć tę drugą stronę, dla której to nie jest ważne. Jeśli np. dla Ciebie częste rozmowy przez telefon są istotne i czujesz się urażona, za każdym razem, kiedy on po kilku słowach chcę się rozłączyć, to przypomnij sobie, że on po prostu innym językiem wyraża swoje uczucia.   

2. Czyny

Dla osób, dla których językiem dominującym są gesty i konkretne działania wszystko inne wydaje się sztuczne. To oni byli autorami tego powiedzonka zacytowanego na początku poprzedniego rozdziału. Wszystko, co nie jest konkretnym działaniem wydaje im się mało wartościowe – prezenty, komplementy – są miłe, owszem, ale nie sprawią, że poczują się bezpieczni i kochani. Ich ideałem jest partner, który stara się uczynić ich życie trochę łatwiejszym i milszym. I oni sami w ten sposób okazują swoje uczucia – przygotowywanie posiłków, załatwianiu spraw bez proszenia, pamiętanie o tysiącu codziennych obowiązków. Jeśli to nie jest Twój język, tylko język partnera, to możesz nawet nie zauważyć ogromu uczucia, jakim jesteś obdarzana, bezskutecznie czekając na przykład, na pełne uczucia słowa.

3. Prezenty

Wbrew temu, co sobie mogą myśleć niektórzy, to nie jest tajny język chciwych, interesownych ludzi. Raczej chodzi o pewien atawizm widoczny nawet u zwierząt. Miłość, to dla tych osób obdarowywanie się wzajemne, przy czym (poza szczególnymi przypadkami) wartość prezentu jest sprawą drugorzędną, symboliczną. Nie potrzeba brylantów i drogich samochodów, mówienie w tym języku miłości może być tak proste, jak przyniesienie do domu zerwanych gałązek bzu, czy pudełka ulubionych lodów. Przemyślane prezenty, niekoniecznie drogie, które świadczą o tym, że druga osoba pamiętała o nas, poświęciła czas, żeby zdobyć tę rzecz, są podstawowym składnikiem tego języka miłości. Te drobne prezenty są jak żetony wrzucane do skarbonki związku. Osoba „prezentowa” pamięta o nich doskonale, nawet po wielu latach, a zapełniająca się symboliczna skarbonka jest dla niej najlepszą gwarancją trwałości.

4. Czas

Osoby, z tej kategorii najwyżej cenią czas spędzany z drugim człowiekiem. Ale chodzi o coś więcej niż dzielenie tej samej przestrzeni w mieszkaniu, więcej niż siedzenie obok siebie na kanapie podczas oglądania serialu. Ludzie często skarżą się, że nawet będąc z partnerem we dwoje czują się tak, jakby on uciekał przed nimi w swój świat, albo (najczęściej) w świat sieci. Wartościowy czas wspólny polega na tym, aby pozostawać ze sobą w pełnym kontakcie. Odłożyć telefon, nie zerkać na ekran laptopa, tylko być obecnym tu i teraz. Aktywnie słuchać, pamiętać o czym mówił partner w zeszłym tygodniu i umieć do tego nawiązać. Jak mówi Chapman – dla związku wartościowy czas jest tak samo istotny, jak zdrowe posiłki dla organizmu. Jeśli mamy mało czasu ze względu na pracę i inne obowiązki życiowe, powinniśmy po prostu planować te wspólne chwile. Czy to może być trudne? Tak. Czy trzeba czasami poświęcić inne sprawy? No, pewnie. Ale jeśli to ma pokazać bliskim, że nam zależy, to warto.

5. Dotyk

Chociaż pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to seks, ale fizyczny dotyk, jako język miłości nie dotyczy tylko erotyki. W rzeczywistości ludzie, którzy identyfikują się z tym językiem nie muszą wcale mieć wyższego libido. Ale czują największą więź z partnerem wtedy, kiedy są z nim w fizycznym kontakcie. To mogą być uściski, głaskanie, trzymanie za rękę, pocałunki. Kobiety często się skarżą, że dla ich partnerów niemal każda próba przytulenia z ich strony jest zaproszeniem do seksu. Z kolei dla ich partnerów wydaje się oczywiste, że seks jest najbardziej oczywistym wyrazem głębokiej bliskości. Tu nie musi być konfliktu, wystarczy zrozumieć potrzeby partnera i swoje. 

ZOBACZ TEŻ: Couple goals, czyli 10 patentów, dzięki którym stworzycie udany związek

Zobacz również:
Dziewczyny coraz liczniej przechodzą z klubów fitness na zajęcia sportów walki. Żeby przekonać się, co je tam ciągnie, jedna z redaktorek WH postanowiła wyjść poza swoją strefę komfortu i naruszyć osobistą przestrzeń przeciwników.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA