Jak nie gubić rzeczy: sprawdzone patenty

Koniec z atakami paniki, gdy nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że nie masz kluczy albo telefonu. Od teraz wszystko będzie na swoim miejscu. Poznaj nasze sprawdzone patenty i dowiedz się, jak nie gubić rzeczy.

jak nie gubić rzeczy, jak nie zapominać Shutterstock

Parasolki, pierścionki i ładowarki z jakiegoś dziwnego powodu lubią zostawać tam, gdzie nie powinny. Pierwsze w taksówkach, drugie w klubowych toaletach, trzecie w hotelowych pokojach. Lista przedmiotów, które potrafi ą się schować, jest długa, ale zamiast ją rozszerzać, lepiej raz na zawsze skończyć z zapominaniem.

Stwórz w głowie obraz sytuacji

Gdy odkładasz przedmiot w niecodziennym miejscu, poświęć chwilę, aby w Twoim umyśle wyraźnie zapisał się ten moment. Wystarczy, że uważnie spojrzysz na czerwone rękawiczki leżące na czarnym, kawiarnianym stoliku. Mózg zdecydowanie lepiej zapamiętuje obrazy niż słowa” – mówi Florence Meleo-Meyer z University of Massachusetts Medical School.

ZOBACZ TEŻ: 3 kroki, dzięki którym będziesz bardziej produktywna

Powiedz na głos

Nawet jeśli słowa nie są tak skuteczne jak obrazy, nie warto z nich rezygnować. Następnym razem, gdy zarzucisz żakiet na oparcie krzesła, powiedz sobie cicho, co właśnie zrobiłaś. Podobnie możesz zrobić, wyłączając żelazko. Dzięki temu nie będziesz musiała wracać do mieszkania i upewniać się, czy wszystko jest w porządku.

Nastaw alarm

Telefon może pomóc Ci nie tylko w pobudce. „Ustaw alarm przed opuszczeniem hotelu, aby pamiętać, żeby jeszcze raz wszystko sprawdzić” – mówi Michael Solomon, autor książki „How to Find Lost Objects”. Przydatne szczególnie gdy najczęściej zdarza Ci się zostawić samą komórkę.

ZOBACZ TEŻ: 4 zasady mądrego zarządzania pieniędzmi

Zaplanuj reakcję łańcuchową

Masz w zwyczaju zostawiać szaliki albo parasolki? Ustaw je tak, aby np. przy ruszeniu krzesła z pewnością wpadły Ci w oczy. „Albo połóż na przedmiocie, którego z pewnością nie zapomnisz” – radzi Solomon.

Odkładaj na miejsce

Michael Solomon proponuje również, abyś nosiła mniej torebek. Ale my wiemy, że pod tym względem nie warto się ograniczać. Możesz za to zastosować prostą sztuczkę. Gdy wchodzisz do domu, wyjmujesz najważniejsze rzeczy – klucze do auta, dokumenty, portfel – i kładziesz je na szafce. Następnego dnia rano, gdy zdecydujesz już, jaką torebkę chcesz wziąć, po prostu przełożysz do niej najpotrzebniejsze przedmioty.

Stwórz swoją piosenkę

Krótka mantra („Telefon, torebka, portfel, szalik”), podśpiewywana w rytm ulubionej melodii, może sprawić, że nigdy nie rozstaniesz się z najpotrzebniejszymi rzeczami.

ZOBACZ TEŻ: Praca marzeń - jak ją znaleźć? [5 kroków]

REKLAMA