Jak kupować i hodować zioła w domu?

Oto kilka patentów na domowy zielnik.

zioła fot. Shutterstock.com

Zioła z powodzeniem zastępują sól, można z nich robić napary, płukanki do włosów, dodawać je do sałatek lub deserów. Ich zapach relaksuje ludzi i odstrasza owady. Poza tym kuchenny zielnik to namiastka przydomowego ogródka, na którą może sobie pozwolić każdy mieszczuch (nawet w najmniejszej kawalerce) – wystarczy kawałek parapetu. Ostatnio na topie są także zielniki wertykalne - montowane na ścianie pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca.

Większość ziół lubi stanowiska nasłonecznione i przewiewne, ale nie wszystkie – dlatego jeśli chcesz je hodować w konkretnym miejscu, wybierz grupę ziół o podobnych wymaganiach pielęgnacyjnych.

Warto wiedzieć, że do domowej hodowli nie nadają się doniczki z ziołami kupione w supermarkecie – ich żywotność jest wątpliwa. Kto wie, w jakich warunkach były hodowane i czym pędzone? Te kupione w sklepie ogrodniczym są przeznaczone do hodowli, a nie natychmiastowej konsumpcji, więc zniosą więcej. Poza tym zawsze warto wspierać lokalny biznes. Podczas wizyty zaopatrz się też w substrat torfowy.

I jeszcze dobra rada na koniec: przesuszone i przelane zioło wygląda podobnie. Nim podlejesz zieleninkę, sprawdź palcem, czy ziemia aby na pewno jest sucha.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Sztuka uszczykiwania

Jak obrywać zioła? Regularne uszczykiwanie roślinek działa na nie jak kuracja wzmacniająca: dzięki temu ładnie się rozkrzewiają i zagęszczają, podobno zyskuje też na tym ich aromat. Należy jednak pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze, obrywaj wierzchołki głównych pędów – dzięki temu roślinka będzie się ładnie rozrastać na boki i nie „wystrzeli” w górę. Po drugie, nigdy nie ogołacaj całego krzaczka, bo może nie odrosnąć. A tego przecież nie chcemy.

Ziołowe debeściaki: Łatwe w uprawie, przydatne w każdym domu

Bazylia

Nie ograniczaj się do jednej odmiany. Waniliową zjedz z lodami, a tajską dodaj do jajecznicy.

Kolendra

Pasuje do dań kuchni azjatyckiej, ale wspaniale podkręca też smak m.in. kompotu jabłkowego.

Lawenda

Po ostrym treningu wrzuć do kąpieli kilka gałązek – lawenda zmniejsza bolesność mięśni.

Melisa

Uspokaja i pomaga zasnąć, ale sprawdza się także jako płukanka do przetłuszczających się włosów.

Stawia

Zdrowa alternatywa dla cukru. Tylko uważaj, bo susz z jej liści jest nawet 30 razy słodszy niż cukier.

Rukiew wodna

Uznawana jest za najzdrowszą roślinę świata i eliksir młodości, więc jedz ją ze wszystkim.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota – lista TOP 10

REKLAMA