Jak kupić tanie bilety lotnicze? [10 rad od ekspertki]

Za jeden uśmiech nie polecisz nawet do Radomia, ale bogatsza o porady naszej ekspertki upolujesz naprawdę tanie bilety lotnicze. Jak to zrobić, podpowiada nam autorka bloga The Adamant Wanderer.

jak kupić tanie bilety lotnicze fot. Getty Images
fot. Getty Images

Jak kupić tanie bilety lotnicze?

Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i funduszy, które chcesz przeznaczyć na wycieczkę. Czasem możesz trafić na tanie bilety lotnicze do miejsc, o których nigdy nawet nie pomyślałaś. Nasza rada? Zaryzykuj. Razem z naszą ekspertką Ulą Fiedorowicz, autorką jednego z najpopularniejszych blogów podróżniczych „The Adamant Wanderer” podpowiemy, na jakich stronach i portalach szukać tanich biletów samolotowych i kiedy tak właściwie rozpocząć poszukiwania. Zdradzimy też kilka sprawdzonych patentów, dzięki którym zorganizujesz naprawdę tanią podróż.

1. Planuj podróż z wyprzedzeniem

Byle nie zbyt dużym. „Jeżeli interesują Cię tanie linie lotnicze, najlepiej rozpocznij szukanie biletów w okresie od 2 miesięcy do 3 tygodni przed planowaną podróżą” – mówi Ula Fiedorowicz, która odwiedziła już blisko 60 krajów. „W przypadku reszty przewoźników nie ma jednej zasady – tłumaczy ekspertka. – Czasem linie oferują promocyjne bilety z 9-miesięcznym wyprzedzeniem, a innym razem na najbliższy miesiąc”. Podstawowa zasada: za rezerwacje nie zabieraj się na ostatnią chwilę – wtedy bilety są najdroższe.

2. Przydatne portale

„Jeśli masz już upatrzony kierunek, skorzystaj z porównywarek cenowych" – radzi podróżniczka. I poleca następując strony:

  • skyscanner.net 
  • kayak.pl
  • fly4free.pl
  • loter.pl
  • flynous.com (portal zagraniczny)
  • holidaypirates.com (portal zagraniczny)

3. Fanpejdże

Zostań fanką portali zbierających informacje o tanich liniach lotniczych. Żeby żadna promocja Cię nie ominęła, polub też fanpejdże każdego ze wspomnianych wyżej portali i zapisz się do newsletterów przewoźników. Jedyny warunek: regularnie sprawdzaj skrzynkę e-mailową.

4. Co z kartami członkowskimi?

Do niedawna był to dobry sposób na oszczędzanie (zebrane punkty możesz wymienić na bilety lub zniżki). „W ostatnich latach poprzeczka została podniesiona i zasady mocno się zaostrzyły – mówi Ula. – Teraz nie otrzymuje się już bonusów za przebyty dystans. Najbardziej liczy się cena, jaką zapłaciliśmy, oraz klasa biletu”. Mało opłacalne.

5. Kombinuj i rozważaj różne opcje

Mniejsze lotnisko = mniejsze koszty. Powiedzmy, że marzysz o podróży do Barcelony. Zamiast szukać lotów do położonego najbliżej stolicy Katalonii lotniska El Prat, poszukaj biletów do nieco dalszych portów lotniczych (np. w Gironie).

bagaż lotnisko fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

6. Startować z polskiego lotniska czy zagranicznego?

Jeśli ponad wygodę stawiasz na ekonomię, weź pod uwagę loty zagraniczne. Wbrew pozorom często taniej wyjdzie Ci lot z lotniska za granicą niż np. z Warszawy, zwłaszcza jeśli mieszkasz przy granicy. Przykładowo z Wrocławia bez problemu dostaniesz się do Berlina, skąd polecisz nawet w najodleglejsze zakątki świata. Kombinuj, dziewczyno!

7. Co z przesiadkami?

No dobra, nie są może najwygodniejsze, ale jeśli już czeka Cię kilkuetapowa podróż, przystanki potraktuj jako okazję do zwiedzania. Np. wspomniana już Girona to malownicze miasteczko z pięknie zachowaną starówką.

8. Uważaj na podstępy przewoźników

„Dodatkowe opłaty lubią ukrywać przede wszystkim niskobudżetowi przewoźnicy” – mówi ekspertka WH. Dlatego w pierwszych etapach wyszukiwania biletów zwracaj uwagę na wszystkie gwiazdki i zmieniającą się z każdym kliknięciem cenę biletu. Niektórych dodatkowych opłat – jak np. transkacyjnej za płatność przelewem lub kartą kredytową – raczej nie unikniesz. Ale już z opłaty za bagaż rejestrowany, odprawy na lotnisku oraz tzw. usług dodatkowych (pierwszeństwo wejścia na pokład, dodatkowa przestrzeń na nogi, posiłki na pokładzie, ubezpieczenie) możesz po prostu zrezygnować.

9. Tanie podróżowanie to także tani nocleg

Gdy masz już w kieszeni tani lot, rozejrzyj się za noclegiem. Zobacz nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, jak znaleźć najtańszy nocleg.

10. Jak spakować bagaż podręczny?

Zostań specjalistką ds. bagażu podręcznego. Zrezygnuj z walizki i postaw na plecak turystyczny – łatwiej wciśniesz go w luk bagażowy. Spakuj jedynie naprawdę niezbędne rzeczy (pozostałe dokupisz na miejscu). W drogerii kup małe pojemniczki na kosmetyki lub wykorzystaj w końcu nagromadzone próbki. Ubrania zwijaj w ruloniki – tak zaoszczędzisz najwięcej miejsca. Ważne: szczegółowe informacje na temat dopuszczalnych wymiarów bagażu sprawdź na stronie przewoźnika.

Planujesz podróż solo? Sprawdź 6 patentów na wyjazd w pojedynkę i bezpiecznie wyrusz w drogę.

WH 06/2017

REKLAMA