Jak jeździć ekonomicznie: 10 dobrych nawyków

Zmieniając swoje nawyki za kierownicą, podreperujesz nie tylko domowy budżet, ale i środowisko. Poznaj złote zasady oszczędzania za kółkiem.

eko jazda fot. Shutterstock.com

Uważnie czytasz skład kosmetyków, jedzenie najchętniej kupujesz na ekobazarze i oczywiście pakujesz je do lnianego worka. Do pracy jeździsz rowerem lub komunikacją miejską, a w dalsze podróże wynajmujesz samochód na godziny. Jednak co w przypadku, gdy ktoś mieszka pod miastem, dowozi dzieci na kółko teatralne i basen, a transport publiczny nie wchodzi w grę? Wówczas pozostaje odpowiedni samochód i nauka jazdy w trybie eco. Zanim będziemy w pełni gotowi na świat aut elektrycznych, zdecydujmy się na hybrydę zamiast diesla i poznajmy kilka zasad, jak jeździć bardziej ekonomicznie i z mniejszą szkodą dla środowiska.

1. Właściwe opony

Bardzo istotne dla oszczędnej jazdy są rodzaj, stan techniczny oraz ciśnienie powietrza w oponach. Zbyt wysokie ciśnienie powietrza sprawia, że ich żywotność spada i czekają Cię częstsze wizyty w serwisie. Zbyt niskie ciśnienie spowoduje, że Twój samochód zużyje więcej paliwa. Dbając o ich właściwy pomiar, zaoszczędzisz nawet około 10 zł miesięcznie. Zadbaj również o ich właściwy rodzaj. Zimowe ze względu na inną gumę i bieżnik mają wyższy opór toczenia niż opony letnie, więc latem powodują zwiększone zużycie paliwa. Wybierając właściwą mieszankę, poza bezpieczeństwem zyskasz około 70 zł miesięcznie.

2. Zamykaj okna

Uchylone okna zwiększają opór aerodynamiczny, a to właśnie powietrze hamuje auto, pogarszając ekonomię jazdy. W niektórych autach instalowane są systemy, które podpowiadają, by w trasie nie jeździć z otwartymi szybami, i nawet zamkną je za Ciebie. Jeżdżąc z otwartymi oknami, tracisz nawet 10 zł każdego miesiąca.

ZOBACZ: Jak być eko? - 7 najprostszych sposobów. Sprawdź, co zyskasz

3. Tankuj z głową

Na początku obalamy mit: tankowanie paliwa „premium” nie sprawi, że Twój samochód nagle zacznie palić mniej. Ma ono wpływ na żywotność silnika, nie na częstotliwość wizyt na stacjach paliw. To, co zaoszczędzisz, kupując tańsze paliwo, być może wydasz na ewentualną naprawę. Jeśli używasz auta wyłącznie w mieście i głównie na krótkich dystansach, nie tankuj do pełna: to dodatkowe obciążenie, które przełoży się na zwiększone spalanie paliwa.

4. Taki mamy klimat

Spodziewałaś się, że klimatyzacja jest najbardziej paliwożernym „odbiornikiem” w aucie? Im intensywniej musi pracować, tym zużycie paliwa jest większe. W zależności od różnicy temperatur w aucie i na zewnątrz, może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 20%, co w perspektywie miesiąca może kosztować Cię nawet około 30 zł. Lepiej schładzać wnętrze stopniowo niż w krótkim czasie, przy klimatyzacji włączonej na maksa.

5. Odchudź auto

Jeżeli dbamy o swoją wagę, to dlaczego nie zadbać o wagę swojego auta? Każdy dodatkowy kilogram na pokładzie pogarsza osiągi i ekonomię jazdy. W torbie na trening możesz mieć wszystko – oczywiście wszystko to, co niezbędne. W przypadku bagażnika pilnuj się nieco bardziej. Jeżeli jeździsz ze zbędnym balastem w bagażniku, zwyczajnie tracisz swoje pieniądze. Wyrzuć z niego wszystko, co zbędne, a zyskasz nawet 20 zł miesięcznie.

6. Mniej na głowie

Bagażnik dachowy na narty czy rowery to dowód na Twoje sportowe zacięcie, ale jeśli wozisz je cały tydzień bez potrzeby, automatycznie zwiększasz zużycie paliwa. Podczas jazdy z zamontowanym bagażnikiem zużycie paliwa wzrasta nawet o około 10%. Ściągnij go, a zaoszczędzisz nawet 50 zł w perspektywie miesiąca.

SPRAWDŹ TEŻ: Miastolubna, czyli jak poruszać się autem po mieście

7. Noga z gazu

Wciskając gaz do podłogi, zwiększasz spalanie w swoim aucie nawet trzykrotnie. Ruszaj dynamicznie, ale wciskaj gaz najwyżej do 3/4 głębokości. Każde rozpędzenie auta będzie Cię kosztowało nawet trzy razy mniej. Oczywiście jadąc po autostradzie, nie bądź zawalidrogą: rozpędź się do odpowiedniej prędkości i utrzymuj ją. Wciskanie gazu „do dechy” będzie Cię kosztowało zawsze. A jak dużo? To zależy już tylko od Ciebie.

8. Start & Stop

Jak już zapewne wiesz, to system, który wyłączy silnik Twojego auta podczas postoju i włączy automatycznie po naciśnięciu pedału sprzęgła bądź gazu w przypadku aut ze skrzynią automatyczną. Stojąc i czekając z uruchomionym silnikiem, tracisz równowartość ceny półlitrowej butelki coli light na godzinę – zużycie paliwa wynosi wówczas około 0,6 litra. Im więcej postojów, podczas których wyłączasz silnik, tym więcej zostaje w portfelu.

9. Odpowiedni bieg

Im szybciej wrzucisz wyższy bieg, tym oszczędniej jedziesz. Nie bój się stosowania 6. biegu nawet w mieście.

10. Tempomat

Zaoszczędzisz około 3 zł na każdych 100 km, rezygnując z jazdy z użyciem tempomatu. Tempomat przyspiesza gwałtownie po tym, jak zwolniłaś. Sama możesz zrobić to dużo płynniej i dzięki temu oszczędniej.

ZOBACZ TEŻ: Podróż samochodem z dzieckiem - jak przetrwać [zasady i patenty]

REKLAMA