Jak hodować zioła na parapecie [instrukcja]

Założenie domowego zielnika to bułka z masłem. Jeśli tylko masz ochotę zostać zielarką, zobacz nasz poradnik, jak hodować zioła na parapecie.

jak hodować zioła na parapecie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jeśli tylko masz 30 wolnych minut, pojedź do centrum ogrodniczego, kup rukiew wodną w doniczce i przesadź do zielnika na parapecie. Rukiew wodna to najzdrowsze zielsko na świecie. W skali od 0 do 1000 w gęstości składników odżywczych naukowcy dali jej... 1000. Dodawaj ją zatem do wszystkiego. O zdrowotnych właściwościach rukwi wodnej przeczytasz w czerwcowym numerze Women's Health. Znajdziesz tam również przepisy na dania z ziołami. Teraz przejdźmy jednak do hodowli ziół.

Chcesz mieć codziennie świeże zioła na wyciągnięcie ręki?

Nasz ekspert Michał Dewódzki, który w podwrocławskich Ogrodach Ziołowych prowadzi największą w Polsce kolekcję sadzonek ziół radzi, jak z kupionej doniczki z ziołami wyczarować domowy zielnik na parapecie. Oto jego porady:

  • Najlepiej jeśli zioła kupisz od ogrodnika, a nie w supermarkecie. Roślina hodowana w centrum ogrodniczym przyzwyczaja się do naturalnych warunków. Ta z supermarketu ma mniejsze szanse na przetrwanie. Jeśli zdecydujesz się ją przesadzić do doniczki i ustawić np. na balkonie, nie zawsze zakończy się to sukcesem.
  • Do doniczki wsyp substrat torfowy. Kupisz go w każdym sklepie ogrodniczym.
  • Żeby z uszczykniętej łodygi urósł Ci krzaczek, nie potrzebujesz nawozów ani odżywek – pamiętaj jedynie o regularnym podlewaniu rośliny. Podlewaj ją zwykłą wodą.
  • Doniczkę ustaw w miejscu przewiewnym i słonecznym lub zaciemnionym (w zależności od rodzaju ziół).
  • Uwaga! Przelane i przesuszone zioło wygląda tak samo, dlatego nim je podlejesz, sprawdź, czy rzeczywiście potrzebuje więcej wody.
  • Obrywając zioła, zawsze zaczynaj od środkowych gałązek, dzięki temu roślinka będzie się ładnie rozrastać na boki.

Jak rozsadzić rukiew wodną krok po kroku.

jak rozsadzić zioła fot. Michał Dewódzki ogrodyziolowe.pl
fot. Michał Dewódzki / ogrodyziolowe.pl

1. Środkową łodygę utnij około 1-2 centymetrów za listkami.

jak rozsadzić zioła fot. Michał Dewódzki ogrodyziolowe.pl
fot. Michał Dewódzki / ogrodyziolowe.pl

3. Po około tygodniu gałązka powinna puścić korzonki.

REKLAMA