Jak hodować rośliny doniczkowe [poradnik dla zielonych]

Najmodniejszy element wystroju wnętrz? Rośliny! Bo kwiaty doniczkowe ładnie wyglądają, oczyszczają powietrze, poprawiają nastrój i pobudzają kreatywność.

kwiaty doniczkowe fot. Danielle Occhiogrosso/Women's Health
Jak hodować rośliny doniczkowe

Wzorowy domownik

Rośliny o liściach w kolorowe desenie (jak kalatea) to żywe dekoracje. Pojawiają się w każdym wnętrzarskim magazynie.

W grupie raźniej

Grupa roślin wygląda lepiej niż pojedyncze kwiatki. Układaj kompozycje z nieparzystej liczby roślin o zróżnicowanej wielkości, kolorze i teksturze liści.

Na dobry początek

Wężownica dzielnie zniesie niedobór światła i wody (wystarczy podlać ją raz na dwa, trzy tygodnie). Inne łatwe w obsłudze kwiaty: zamiokulkas zamiolistny i epipremnum złociste.

W świecie wilgoci

W naturze oplątwy rosną na gałęziach drzew i nie potrzebują ziemi, by przetrwać. Wychwytują wilgoć z powietrza, więc najlepiej będzie im w parnej łazience.

Razem na zawsze

Zabijasz wszystkie swoje rośliny? Tym razem będzie inaczej, bo wyjdziesz ze sklepu z tą właściwą i po prostu się nią zaopiekujesz.

1. Powiedz coś o sobie

Żeby roślince było u Ciebie dobrze, musi pasować do Twojego trybu życia. Często podróżujesz? Jesteś obowiązkowa czy raczej roztrzepana? Masz psa? Jak duże jest Twoje mieszkanie? Wszystko to szczerze opowiedz doradcy w sklepie. Dzięki temu dobierze dla Ciebie roślinę, której nie zmarnujesz.

2. Poznajcie się lepiej

Nie wychodź ze sklepu, dopóki nie dostaniesz dokładnych instrukcji na temat podlewania i nasłonecznienia, jakiego potrzebuje Twoja roślina. Rośliny doniczkowe najczęściej umierają właśnie z nadmiaru wody. Podlewaj swoje dopiero, gdy ziemia będzie sucha na głębokość 5 cm – sprawdź palcem albo wykałaczką. Zapytaj też, czy kwiatek urośnie prosto do góry, rozkrzewi się czy będzie wypuszczał kłącza przy ziemi. Łatwiej będzie Ci znaleźć dla niego miejsce.

3. Wpadnij w rutynę

Gdy tylko wrócisz do domu, ustaw roślinę w odpowiednim miejscu i ustal, kiedy będziesz się nią zajmować. Zimą może to być każde sobotnie popołudnie, kiedy chodzisz po domu z maseczką na twarzy. Latem wybierz dwa dni w tygodniu. Możesz ustawić w telefonie przypomnienie na kilka pierwszych tygodni.

Zobacz też: Jak zaprojektować domowa strefę zen?

REKLAMA