Menu w tysiącach kolorów
Dzięki niemu Twoje neurony będą sprawne, zwinne i gibkie.
1. Idź w kolory
Im jesteś starsza, tym bardziej rośnie ryzyko schorzeń neurodegeneracyjnych, jak choroby Alzheimera czy Parkinsona. Jeśli chcesz zachować młodzieńczą sprawność umysłową, dbaj, by menu obfitowało w warzywa i owoce o mocnych kolorach, świadczących o wysokiej zawartości fitozwiązków chroniących mózg.
2. Pij kawę
Ponieważ jest świetnym źródłem działających prozdrowotnie polifenoli. Pomaga też zawarta w niej kofeina, która chroni przed chorobą Alzheimera. W zależności od badania zmniejsza jej ryzyko od 30 do 65%. Możesz spokojnie pić 3-5 filiżanek dziennie. I nie bój się tego, że niby odwadnia i wypłukuje magnez.
3. Ruszaj się
Istotna jest też aktywność fizyczna. Badania mówią o zbawiennym wpływie wysiłku o umiarkowanej intensywności. Postaw raczej na jak najdłuższy i możliwie częsty ruch niż pojedyncze treningi – raczej codzienny trzykrotny spacer z psem i dojazd rowerem do pracy, niż zumba 2 razy w tygodniu. Chyba że jedno i drugie.
Twoja skóra
Potrzebujesz uelastycznienia w głębszych warstwach skóry. Postaw na retinol.
Pierwotna forma witaminy A odmładza na dwa sposoby. Dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu retinolu zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana, co już po kilku tygodniach odsłania bardziej promienną cerę. Następnie retinol oddziałuje na głębsze warstwy skóry, poprawiając jej funkcjonowanie. Po kilku miesiącach skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna, znikają drobne zmarszczki, a głębokie i mimiczne spłycają się.
Trzymaj rękę na pulsie
Po pięćdziesiątce zdecydowanie wzrasta ryzyko nowotworów, i to powinno być Twoim największym zmartwieniem. Zwykle też wtedy właśnie zaczyna się menopauza, zmienia się gospodarka hormonalna, czemu towarzyszą różne nieprzyjemne objawy. Jednak nie zwalaj wszystkich dolegliwości na hormony i nie traktuj ich jak normalnej kolei rzeczy – regularnie się badaj i sprawdzaj parametry. Liczby nie kłamią.
Badanie krwi
Co roku: morfologia, OB i poziom glukozy. Co trzy lata: poziom elektrolitów. Co pięć lat zrób tzw. lipidogram, czyli pomiar stężenia trójglicerydów i cholesterolu HDL i LDL we krwi.
Badanie moczu
Ogólne, raz do roku.
Do lekarza
Raz w roku: idź do lekarza rodzinnego na badanie ogólne.
USG
Raz na pięć lat zrób USG jamy brzusznej. Mniej więcej co dwa lata zrób też USG piersi. Jeśli w rodzinie ktoś chorował na raka – co pół roku.
RTG
Jeśli palisz, przynajmniej dwa razy w ciągu tych dziesięciu lat zrób sobie prześwietlenie klatki piersiowej. Odwiedź też pulmonologa, żeby sprawdzić wydolność płuc. Palacze często chorują na POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Komentarze