Jak dbać o jedwab? Patenty jedwabnej ekspertki.

Gładki, subtelny, niesamowicie elegancki, ale i wytrzymały. Oczywiście mowa tutaj o jedwabiu, który ma wiele zalet, ale też jedną, dużą wadę – nie jest łatwy w utrzymaniu i wymaga ostrożnej pielęgnacji. O tym, jak dbać o jedwab porozmawiałyśmy z ekspertką w tej dziedzinie Atisaną Brosz, właścicielką marki AtoMoje.

jedwab fot. Shutterstock.com

Spis treści

Jedwab – zalety i wady 

Zalety jedwabiu

O tej szlachetnej tkaninie można by pisać wiele. Zebrałyśmy tutaj tylko kilka jego zalet.

 • Odporny na gniecenia – nie oznacza to, że nie gniecie się wcale. Owszem gniecie się, ale po wyprasowaniu najdłużej ze wszystkich letnich materiałów utrzymuje „gładką” formę.
 • Wytrzymały – odporny na obciążenia, ale niestety nie na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też należy o niego dbać w odpowiedni sposób, o czym dowiesz się w dalszej części artykułu.
 • Hipoalergiczny – jedwab jest wolny od alergenów, co sprawia, że nie wywołuje reakcji alergicznych i jest bezpieczny także dla dzieci. Ponadto jest bardzo delikatny, ponieważ nie ma w sobie wybielaczy czy silnych utwardzaczy.
 • Antystatyczny – jeśli masz problem z elektryzującymi się włosami podczas zakładania ubrań lub snu, koniecznie wypróbuj jedwabne ubrania, gumki do włosów typu scrunchie, a także pościel. 
 • Higroskopijny – jedwab ma zdolność termoregulacji, co oznacza, że jest przewiewny i  chłonie wilgoć latem, a zimą trzyma ciepło. 
 • Niepalny – dzięki tej właściwości, bardzo łatwo odróżnić prawdziwy, szlachetny jedwab od zwykłego oszustwa w postaci podróbki. W tym celu podpala się kawałek materiału. Jeśli ogień od razu zgaśnie, oznacza to, że dana tkanina to jedwab (możesz też poczuć zapach palonych włosów). Niestety przy takich eksperymentach pojawia się duże ryzyko i niebezpieczeństwo, ponieważ jeśli okaże się, że materiał nie jest jedwabiem, a zwykłym syntetykiem, ogień w momencie pochłonie materiał.  Potraktuj tę informację jako ciekawostkę, a nie zachętę do eksperymentowania z ogniem. 
 • Lekki – czyli idealny na lato i wakacje, ponieważ nie obciąży walizki, a w dodatku nie zajmie dużo miejsca. 

Wady jedwabiu

Niestety, jak wszystko, jedwab ma też swoje wady. Nie jest ich wiele, ale jednak są. 

 • Mało odporny na mole i pleśń – jeśli walczysz z molami w swojej szafie, nie inwestuj jeszcze w jedwab, ponieważ w momencie ulegnie zniszczeniu i równie szybko będziesz musiała się go pozbyć.
 • Szkodzi mu słońce – jedwab jest także bardzo wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, a przede wszystkim promieni słonecznych. Pod ich wpływem może tracić połysk i szybko się odbarwiać. 
 • Trudny w pielęgnacji i utrzymaniu – większość wad jedwabiu skupia się właśnie w tym punkcie, ponieważ nieodpowiednia pielęgnacja tego materiału może skutkować odkształcenie, odbarwianiem, utratą połysku itd. Z tego względu postanowiłyśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. 

Pranie jedwabiu 

Zacznijmy od tego, że jeżeli zależy Ci na długim żywocie ubrań czy pościeli z jedwabiu, nie pierz ich w pralce. Najlepszym sposobem na odświeżenie i pozbycie się zabrudzeń z tej lekkiej tkaniny jest pranie ręczne. Letnia woda, delikatny płyn do jedwabiu lub naturalny szampon do włosów i wolna chwila – to przepis na udane pranie jedwabnych bluzek. 

„Najlepiej prać jedwab w letniej wodzie i nie moczyć go zbyt długo, ponieważ w ten sposób ubranie może szybko stracić kolor. Najbardziej problematyczne są jedwabie o intensywnych kolorach np. czerwień czy niebieski, na których bardzo szybko pojawiają się zacieki. Jeśli kolor jest intensywny najlepiej go chwilę namoczyć, lekko namydlić, szybko wypłukać i zaraz wyciągać z wody. Zwłaszcza jeśli widać, że tkanina zaczyna barwić wodę” – mówi Atisana Brosz.

Kilka zasad ręcznego prania jedwabiu: 

 • Nie pierz jedwabiu w ciepłej wodzie.
 • Nie pocieraj, nie szoruj i nie wykręcaj tkaniny.
 • Używaj wyłącznie płynów do prania jedwabiu lub delikatnych szamponów.
 • Nie używaj wybielaczy ani mocnych środków piorących.
 • Płucz w zimnej wodzie. 

Alternatywą dla prania ręcznego może być także czyszczenie chemiczne, czyli pranie jedwabiu na sucho.

Odplamianie jedwabiu

Tradycyjnym wybielaczom mówimy stanowcze NIE! Na runku dostępne są specjalne wybielacze do jedwabiu, których możesz używać. Warto zauważyć, że po takim odplamianiu, tkanina może stracić połysk, ale nasza ekspertka ma na to sposób „Wystarczy przez około 5 minut moczyć ubranie w wodzie z octem – około 3 łyżki octu na 1 litr wody. Jeżeli odplamianie nie uda się za pierwszym razem, warto spróbować jeszcze raz” – tłumaczy.

Suszenie jedwabiu 

Najważniejsza zasada: nigdy nie susz jedwabiu na słońcu, które szybko go niszczy. „Słońce wysusza i rozjaśnia nasze włosy i dokładnie to samo robi z jedwabiem – powoduje, że traci połysk i pojawiają się nieestetyczne odbarwienia” – tłumaczy właścicielka marki AtoMoje. Jedwab możesz delikatnie rozłożyć, żeby nie był bardzo wygnieciony i rozwiesić w domu na suszarce (niekoniecznie na płasko).

Prasowanie jedwabiu 

Nasza ekspertka poleca prasowanie jedwabiu w momencie, kiedy jest jeszcze wilgotny po ręcznym praniu. Najlepiej robić to na lewej stronie przez szmatkę, żeby dodatkowo zabezpieczyć materiał. „Mokry jedwab jest dość trudno wypracować, ponieważ przykleja się do żelazka. Ja prasuję jedwabne rzeczy na lewej stronie i ustawiam żelazko na najniższą temperaturę. Wprawdzie nie używam szmatki, ale robię to powoli i bardzo ostrożnie”.

Przechowywanie jedwabiu 

Pamiętaj o tym, że jedwab nie lubi słońca, dlatego warto przechowywać go w miejscu, do którego nie dostają się promienie. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką dużej garderoby, najlepiej znajdź trochę miejsca dla jedwabnych ubrań na wieszakach. „Wieszaki nie powinny być metalowe czy plastikowe, polecam sięgnąć po te zaokrąglone i pokryte materiałem,  które nie zniszczą tkaniny, ani nie spowodują odkształceń” – mówi właścicielka marki AtoMoje. Postaraj się nie wkładać ich do ciasnej szuflady, gdzie będą narażone na ciągłe tarcie i kontakt z innymi tkaninami. 

REKLAMA