Wciąż powtarza mi się sen, w którym prowadzę auto i nagle przypomina mi się, że przecież jestem mała i nie wiem jak. Zawsze w tym momencie zdaję sobie sprawę, że tata kazał mi przecież znaleźć miejsce na parking. Jak wiele snów, nie ma to większego sensu. Z pewnością tata nigdy nie pozwoliłby dziecku usiąść za kierownicą, a ja na pewno nie odważyłabym się na prowadzenie pojazdu z zerowym doświadczeniem. Czy ten sen może mieć jakiś głębszy sens?
Sny – spis treści
- Sen a prawdziwe życie
- Sen – inspiracja, wspomnienie, wiedza o sobie
- Jak nadać sens Twoim osobistym symbolom i metaforom?
- Jak zapamiętać swoje sny?
- Ukryte symbole w snach
Sen a prawdziwe życie
Sny nie są tylko przypadkowym zlepkiem obrazów. „Analizując ich treść, a także moment, w którym się pojawiają, można zobaczyć, w jaki sposób sny odbijają nasze problemy, obraz samego siebie, a także relację ze światem” – mówi Antonio Zadra, profesor psychologii na uniwersytecie w Montrealu, badacz z Centrum Zaawansowanych Badań Medycyny Snu. Jego specjalnością jest badanie koszmarów sennych, snów nawracających i świadomego śnienia. Jest także współautorem książki „Kiedy mózgi śnią” („When Brains Dream”). Na przykład, w ostatnich latach częstym tematem snów było poczucie zamknięcia, choroba czy inne sprawy związane z covidem. Nic dziwnego, ale pokazuje to, że nasza świadomość „senna” jest powiązana z tym, co się dzieje na jawie.
No dobrze, skoro więc sny odbijają nasze prawdziwe życie, to dlaczego większość z nich jest tak pokręconych, irracjonalnych, sprzecznych z „dzienną” logiką? Odpowiedź znajdziemy w odkryciach neuronauki. Większość snów, które zapamiętujemy, ma miejsce podczas fazy snu REM (faza z szybkimi ruchami gałek ocznych). „W tej fazie Twoja tzw. drugorzędna kora wzrokowa, która kreuje obrazy, czerpiąc z Twojej pamięci i wyobraźni, jest o wiele bardziej aktywna niż na jawie. Natomiast kora przedczołowa – siedziba logicznego myślenia i kontroli (autocenzury) – jest wyciszona, podobnie jak obszary odpowiadające za język” – wyjaśnia dr Deirdre Barrett, autorka „The Committee of Sleep”, wykładowczyni psychologii na Harvardzie i Harvard Medical School, była prezeska Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Snów. „W efekcie nasze zwykłe myśli, obawy i nadzieje są wyrażane w formie wizualnej opowieści, a nie w logiczny, werbalny sposób” – dodaje Barrett. Twój mózg tworzy fabułę, przeglądając wspomnienia luźno związane z Twoimi zmartwieniami. Następnie przedstawia „film” we śnie, aby zobaczyć, jak zareagujesz (tak, Twój umysł aktywnie Cię testuje!). „Mózg tworzy te niezwykłe narracje senne, dzięki czemu mamy wrażenie doświadczania prawdziwych zdarzeń, na które reagujemy. Następnie mózg wykorzystuje te emocje, aby lepiej zrozumieć otaczający nas świat” – wyjaśnia Zadra.
Posługując się moim snem o prowadzeniu samochodu jako studium przypadku, przeszłam w nim emocjonalną drogę od poczucia szczęścia i swobody, do strachu i poczucia urazy, ponieważ dostałam zadanie niemożliwe do wykonania. Ale nigdy w tym śnie się nie opieram ani nie kłócę – robię to, czego ode mnie się oczekuje (próbuję znaleźć parking), co jest moją normą postępowania w prawdziwym życiu.
Sen – inspiracja, wspomnienie, wiedza o sobie
Marzenia senne mogą być skarbnicą pomysłów, z których artyści od wieków czerpali inspirację do tworzenia arcydzieł. Mary Shelley, autorka powieści o Frankensteinie, wyśniła dwie kluczowe sceny – tę, w której wynalazca próbuje ożywić swoje dzieło za pomocą elektryczności, i drugą, w której potwór staje nad śpiącym wynalazcą. Paul McCartney usłyszał melodię „Yesterday” we śnie, a po obudzeniu skomponował hit wszech czasów. Ale sny to też kopalnia wiedzy o sobie, ponieważ są oparte na Twoich wspomnieniach i emocjach. „Jeśli zastanowisz się, dlaczego Twój mózg wybiera akurat te, a nie inne wspomnienia i dlaczego łączy je akurat w taki sposób, możesz dowiedzieć się wiele o swoich prawdziwych, ale skrywanych emocjach czy schematach postępowania. O rzeczach, o których starasz się nie myśleć albo uważasz je za nieważne, a są kluczem do Twojej osobowości” – mówi Zadra. Tak więc, nawet jeśli Ty i Twoja przyjaciółka macie podobne sny, będą oznaczały coś innego dla każdej z was. Musisz zbadać swoje sny w kontekście swojego życia, aby je rozszyfrować.
Jak nadać sens Twoim osobistym symbolom i metaforom?
To dlatego terapeuci, pracujący w nurcie psychoanalitycznym, traktują sny jak komunikaty od podświadomości konkretnego pacjenta, że w jego życiu dzieje się coś, w co on na razie nie ma wglądu, ale zrozumienie tego zmieni jego życie na lepsze. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które rzadko śnią, nie martw się. Wszyscy śnią (w tym i Ty!), ale możesz tego nie pamiętać, jeśli nie obudzisz się podczas fazy REM. Twoja pamięć krótkotrwała jest aktywna na tym etapie, podczas gdy mechanizmy przekształcające pamięć krótkotrwałą w długotrwałą już nie są. Zapomnisz, jeśli się wtedy nie obudzisz. Ale jest pewien chwyt: powiedz sobie, że chcesz zapamiętać swoje sny, zanim pójdziesz spać. Jest to uznana technika, zwana autosugestią i – według Zadry – działa. To prawie jak ustawienie sobie przypominajki w telefonie. Jesteś gotowa, aby odcyfrować przesłanie od podświadomości? Eksperci wyjaśniają, jak nadać sens Twoim osobistym symbolom i metaforom.
Wyłapuj emocje
Zwróć uwagę na uczucia, które masz we śnie, zwłaszcza na te intensywne. Zorientuj się, kiedy, dlaczego i jak doświadczasz tych intensywnych emocji i zapisz je wszystkie z samego rana. Pomyśl o tym, co dzieje się w Twoim życiu na jawie, co inspiruje uczucia podobne do tych, które masz we śnie. Być może pełen lęku sen, że zdajesz maturę i masz pustkę w głowie, odzwierciedla niepokój, jaki odczuwasz w związku z nową pracą czy innym wyzwaniem.
Zwróć uwagę na osoby
Postacie w Twoim śnie są ważne. Czy je znasz i czy często pojawiają się w Twoich snach? Jakie masz z nimi relacje? Lubisz je, czy raczej masz z nimi jakiś nierozwiązany konflikt? Znane postacie mogą symbolizować pewne funkcje: na przykład postać ojca może symbolizować w ogóle władzę i odbijać relacje z szefem. A pojawiająca się postać matki może symbolizować inne kobiety o podobnym charakterze czy darzone przez Ciebie podobnymi emocjami.
Szukaj serii
Nawet pojedynczy sen może być dla nas olśnieniem, ale Zadra uważa, że kluczowe są te powtarzające się sny. O kim śnisz najczęściej? Pomyśl o swoich relacjach z tą osobą. Jak się z tym czujesz? Pozwólcie, że wrócę do mojego snu z samochodem, Nie umiem nim kierować, ale czuję, że muszę, bo przecież tata kazał mi zaparkować. Brak kontroli nad samochodem według Zadry zazwyczaj oznacza poczucie utraty kontroli nad własnym życiem. Teraz ten sen staje się jasny: nie idę w życiu tam, gdzie chcę, bo tak bardzo staram się spełniać oczekiwania innych ludzi.
Zapytaj przyjaciół
Czasem brakuje nam dystansu do siebie, aby dobrze odczytać własne sny. Proponujemy taką zabawę – spróbuj zebrać grupę przyjaciół, którzy znają się dobrze i są również zainteresowani interpretacją snów. Spotykajcie się regularnie i opowiadajcie sobie swoje sny, próbując je interpretować. To w połączeniu z lekturami na temat marzeń sennych może być pasjonującym hobby.