Jak bezpiecznie podróżować samochodem [4 porady]

Przed nami najpiękniejszy czas w roku – sezon urlopowy! W kącie stoi spakowana do połowy walizka, auto zatankowane pod korek, a myślami już rzucasz wszystko i wyjeżdżasz w Bieszczady. Zobacz, jakie manewry warto poćwiczyć, by odpowiednio przygotować się na bezpieczne dotarcie do celu.

podróż autem Shutterstock

Pora na szybką powtórkę z podstawowych zasad, jak bezpiecznie jeździć samochodem. Usiądź wygodnie i sprawdź, ile już potrafisz, a co wyleciało Ci z głowy – spokojnie, nie będzimy Cię egzaminować. Odrobina pokory i trochę teoretycznej wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Wiedziałaś, że ponad 80% wypadków to wynik błędu kierowcy? Dzięki tej szybkiej powtórce nie popełnisz go!

1. Omijanie przeszkody

Kiedy wyjeżdżasz w długą trasę, po drodze czeka na Ciebie wiele niespodzianek. Jeżdżąc codziennie tymi samymi trasami, jesteśmy w stanie nawet nauczyć się lokalizacji dziur w nawierzchni, jednak w długiej podróży każdy zakręt to mały egzamin: od mokrego asfaltu po pieszych spacerujących po zmroku bez odblasków. Od zauważenia przeszkody do wciśnięcia pedału hamulca mija 1,1 sekundy – w tym czasie auto, jadące 90 km/h, pokonuje 27,5 m. Te liczby naprawdę robią wrażenie. Warto tego typu manewry poćwiczyć w bezpiecznych okolicznościach – na kursie bezpiecznej jazdy poćwiczysz refleks i nauczysz się w pełni wykorzystywać ABS. Dzięki niemu sprawnie zahamujesz podczas pojawiającej się nagle na drodze przeszkody.

ZOBACZ: Jak kupić tanie bilety lotnicze? [10 rad od ekspertki]

2. Wyjście z poślizgu

Mokre liście lub po- ranna gołoledź mogą sprawić, że auto wpadnie w poślizg. Co zrobić, gdy nagle poczujesz, że tył samochodu zaczyna uciekać? Instruktorzy Škoda Auto Szkoła dali nam złotą radę. Jedna z najważniejszych zasad panowania nad autem brzmi: zawsze patrz tam, gdzie chcesz jechać, a nie tam, gdzie samochód znajdzie się za chwilę (patrz do przodu, a nie pod koła). To pomoże Ci podświadomie kierować pojazd we właściwe miejsce na drodze. Tylko natychmiastowa kontra kierownicą, czyli ustawienie kół w kierunku odwrotnym do obranego toru jazdy, dadzą szanse na wyjście z poślizgu bez szwanku.

3. Jazda w zakręcie

Jeśli będziesz przejeżdżać zakręt na mokrym asfalcie zbyt szybko, przednie koła auta mogą wpaść w poślizg. Łatwo wtedy zjechać z drogi lub zmienić pas ruchu, co może doprowadzić do wypadku. Bardzo ważny jest środek ciężkości auta. Pamiętaj, aby każdy łuk pokonywać łagodnym torem – im później zaczniesz skręcać, tym ciaśniejszym torem będziesz musiała jechać. A większy kąt skrętu kół oznacza mniejszą przyczepność.

4. Dzikie zwierzę na drodze

Gdy dostrzeżemy przed autem zwierzę, musimy z całej siły „kopnąć” w pedały hamulca oraz sprzęgła i trzymać je wciśnięte aż do zatrzymania się samochodu. A ponieważ samo hamowanie może nie wystarczyć, trzeba próbować ominąć przeszkodę. Najlepiej celować za zwierzę, a nie przed nie – gdy rozpędzone wybiegnie na drogę, nie będzie zawracać.

ZOBACZ: Podróż samochodem z dzieckiem - jak przetrwać [zasady i patenty]

Zobacz również:
REKLAMA