1. O jakiej porze najczęściej kupujesz jedzenie?
A) Zaraz po śniadaniu, bo nie ma kolejek.
B) Między 12:00 a 15:00.
C) Późnym popołudniem.
D) Gdy tylko mam na to ochotę.
Z badań przeprowadzonych na Cornell University wynika, że osoby głodne robią większe zakupy. W dodatku do ich koszyków częściej trafiają produkty kaloryczne i wysoko przetworzone. Dlatego najlepiej zrobisz, jeśli na zakupy pójdziesz niedługo po posiłku. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i przyniesiesz do domu wyłącznie to, czego naprawdę potrzebujesz.
Liczba punktów:
- A – 4
- B – 3
- C – 1
- D – 0
A) Nie mam konta.
B) Darmowe.
C) Zwyczajne, co miesiąc płacę za nie kilka złotych.
D) Oszczędnościowe.
Jak wynika z danych NBP, jedynie 10% z nas posiada przynajmniej dwa rachunki bankowe. Po pierwsze, zwróć uwagę, czy Twoje konto jest naprawdę darmowe. Może płacisz za wybieranie pieniędzy w bankomacie? Poza tym załóż konto oszczędnościowe – dzięki temu co miesiąc wpadnie Ci do portfela kilka dodatkowych złotych.
Liczba punktów:
- A – 0
- B – 4
- C – 1
- D – 2
A) Na dotrwanie do przyszłego miesiąca.
B) Na wakacje.
C) Na nowy samochód.
D) Na mieszkanie.
Nie ma nic gorszego, niż wydanie pożyczonych pieniędzy na wakacje. Przyjemność trwa krótko, a długi zostają przynajmniej na kilka miesięcy. Lepiej weź kredyt na mieszkanie. Teraz potrzebujesz tylko 5% wkładu własnego, od przyszłego roku będzie to już 10%.
Liczba punktów:
- A – 0
- B – 1
- C – 1
- D – 4
A) Za miesiąc, nie warto się spieszyć.
B) Od razu po wypłacie.
C) W okolicach piętnastego.
D) Pod koniec miesiąca.
Zdaniem ekonomisty Shlomo Benartziego nie oszczędzamy, bo odbieramy to jako ograniczenie. Przelewaj część dochodów w bezpieczne miejsce od razu po wypłacie, najlepiej za pomocą stałego przelewu, a unikniesz przykrych uczuć. Poznaj też 19 rad, jak oszczędzać pieniądze.
Liczba punktów:
- A – 0
- B – 4
- C – 2
- D – 1
A) Każdego dnia zapisuję wydatki.
B) Co jakiś czas zaglądam na konto.
C) Interesuję się tym pod koniec miesiąca.
D) Nie wiem.
Zgodnie z analizą American Psychological Association nadmierne wydatki są spowodowane przez brak odpowiedniej kontroli nad własnymi finansami. Jak z tym walczyć? Najlepiej za pomocą aplikacji na telefon, np. Cost albo HandWallet.
Liczba punktów:
- A – 4
- B – 2
- C – 1
- D – 0
A) Lokata będzie dobra.
B) Zainwestuję na giełdzie.
C) Trochę na lokacie i trochę w fundusz.
D) Zakładam IKE.
Gra na giełdzie wymaga przygotowania, chyba że masz ochotę beztrosko roztrwonić swoje oszczędności. Przeznacz część środków na fundusz, który ma dobre, długoterminowe wyniki inwestycyjne, a część na lokatę. W ten sposób ograniczysz ryzyko i dasz sobie szansę na wyższą stopę zwrotu.
Liczba punktów:
- A – 1
- B – 0
- C – 4
- D – 3
Inteligencję człowieka można poznać po tym, jak zarabia pieniądze; jego mądrość po tym, jak je wydaje.Tablica wyników
Czas podliczyć, ile punktów dostałaś w naszym teście, i sprawdzić, jak wypadasz w skali finansowego IQ (FIQ).
0-10: 95 punktów FIQ
Powiedzmy sobie szczerze: jest słabo. Ale teraz czas na dobrą wiadomość – wszystkiego możesz się nauczyć. Nie chodzi o to, abyś od razu dawała wykłady z ekonomii. Raczej żebyś w maju za zaoszczędzone pieniądze mogła sobie kupić torebkę od Michaela Korsa.
W jaki sposób? Sprawdź, ile bez sensu wydajesz na swój bank, zainstaluj aplikację do śledzenia wydatków w komórce i ustaw co miesiąc stały przelew na konto oszczędnościowe na kwotę 75 zł. Proste! Podczas wyprawy do galerii postaraj się nie tracić głowy. Podpowiadamy, jak nie dać się ponieść emocjom na zakupach.
11-17: 96-123 punkty FIQ
Radzisz sobie w meandrach finansów, stosunkowo dobrze kontrolujesz wydatki i nie marnujesz niepotrzebnie pieniędzy na opłaty bankowe. Mogłabyś się zastanowić nad lepszym inwestowaniem środków.
Co prawda od niedawna mamy deflację, przez co trzymanie gotówki na koncie oszczędnościowym nie jest najgorszym pomysłem, ale warto poszukać wyższej stopy zwrotu. Zainteresuj się funduszami inwestycyjnymi i rynkami wschodzącymi.
18-24: 124 punkty FIQ
Jesteśmy pod wrażeniem. Jeśli chodzi o kontrolę wydatków, nie masz sobie równych. Z Twoim talentem do oszczędzania z łatwością odłożysz na spokojną emeryturę. Dlaczego warto się nad tym zastanawiać już teraz? Żeby czym prędzej pozwolić czasowi pracować na Twój rachunek. Im wcześniej się na to zgodzisz, tym on lepiej o Ciebie zadba.
Jeśli natomiast znalazłaś się w górnej części skali, co jakiś czas pozwól sobie na małe szaleństwo – inaczej całe to oszczędzanie jest niewiele warte. Zdrowy styl życia dużo Cię kosztuje? Dowiedz się lepiej, jak dbać o siebie za rozsądne pieniądze.
Tekst: Jakub Skworz
WH 05/2014