Instrukcja obsługi faceta: 9 patentów na świetny związek

Między kobietami i mężczyznami jest znacznie więcej podobieństw, niż myślimy. To raczej komunikacja szwankuje. Zobacz, jak niewiele potrzeba, aby mieć świetny związek.

instrukcja obsługi faceta Adam Quest / Motor Presse Polska

To charakterystyczne – gdy przestajemy posługiwać się stereotypami, to okazuje się, że inni są znacznie bardziej do nas podobni niż sądziliśmy. Takie wrażenie mieliśmy po zapoznaniu się z badaniami przeprowadzonymi przez naszych kolegów z amerykańskiego Men's Health, które stanowiły podstawę książki Davida Zinczenki „Mężczyźni, miłość i seks”. Kilkuset facetów zdobyło się na szczerość. Opowiedzieli, jak widzą relacje z nami, na czym im zależy, czego się boją, co ich wkurza. Warto wziąć to pod uwagę, gdy następnym razem pomyślisz, że kompletnie się nie rozumiecie i chyba czas się rozstać.

1. On chce dokładnie tego samego, co Ty

Liczby nie kłamią. Okazało się, że ani faceci nie są z Marsa, ani kobiety z Wenus. Wszyscy jesteśmy Ziemianami i nie różnimy się specjalnie między sobą, jeżeli chodzi o podstawowe potrzeby. Mężczyźni tak samo jak my pragną miłości, udanego seksu (w tym pojęciu zawierają się zarówno szybkie numerki w aucie, jak i leniwe, czułe kochanie się w niedzielne poranki) i, uwaga, koleżanki, oni pragną również szczęśliwego i trwałego związku. I chyba tylko problemom komunikacyjnym zawdzięczamy fakt, że tyle związków się rozpada.

„Jeżeli wziąć pod uwagę wszystkie te sygnały dymne, momenty milczenia z powodu urazy i fakt, że każda z płci szyfruje swoje wypowiedzi niezrozumiałym dla drugiej strony odpowiednikiem alfabetu Morse'a, prawdziwym cudem wydaje się to, że spotykamy się ze sobą dla przyjemności, a czasem nawet udaje nam się coś ustalić” – mówi David Zinczenko. Z badań wynika, że poświęcamy ponad 1000 godzin rocznie na rozmyślaniu nad stanem swojego związku – przy czym 82% kobiet szuka porady u przyjaciółki, czyli u osoby, która też nie potrafi Ci przetłumaczyć, jak do niego dotrzeć. Lepiej nauczyć się męskiego sposobu myślenia u źródeł.

2. Dlaczego czasem nam się wydaje, że on woli swoje gadżety od spędzania z nami czasu?

Faktycznie, większość facetów fascynuje świat mechanizmów. Może dlatego, że oni lubią rozumieć, jak coś działa, a tego nie da się zawsze powiedzieć o związku. To dlatego między innymi faceci uwielbiają naprawiać różne rzeczy: od gniazdka elektrycznego do Twojego problemu w pracy (nie mówimy, że zawsze z dobrym skutkiem). To dlatego partner udziela Ci dobrych rad, gdy przychodzisz się poskarżyć. „Lubimy radzić sobie z przeciwnościami i jest nam przykro, gdy nie możemy pomóc. Czujemy się wtedy kompletnie bezużyteczni” – to zdanie często pada w ankiecie. Zamiast wpisywać się w stereotyp i narzekać, że on Cię nie słucha, doceń jego dobre chęci. I powiedz mu, co mógłby naprawić.

3. Dlaczego wszystko trzeba mówić mu 5 razy?

A powiedziałaś mu wcześniej konkretnie, czego oczekujesz? Kiedy facet mówi jeden plus jeden, ma na myśli dwa, a nie pięć albo „już Cię nie kocham”. Być może to kwestia różnic w budowie mózgu, ale wasza komunikacja bardzo zyska, gdy przestaniesz posługiwać się aluzjami czy niedopowiedzeniami. On naprawdę chciałby zrobić dla Ciebie coś takiego, żebyś była zadowolona, ale dlaczego wcześniej ma udowadniać, że umie czytać w myślach? Nie umie.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego mężczyźni nie podlewają kwiatów?

4. Czego oni boją się najbardziej na świecie?

Każda z kobiet mogłaby napisać książkę o najbardziej żenujących męskich tekstach na podryw. Z reguły to był nasz ostatni kontakt z tym gościem, więc nawet nie miałyśmy okazji zweryfikować wstępnej hipotezy, że to idiota. A może szkoda, bo warto wiedzieć, że często inteligentni, fajni faceci zachowują się idiotycznie z prostego powodu: otóż lęk przed odrzuceniem i ośmieszeniem to jeden z najgorszych męskich koszmarów. Pełnoobjawowy atak paniki. Trudno w takim stanie ducha wymyślać błyskotliwe kawałki. A jeśli facetowi idzie to gładko, to oznacza, że po prostu dużo ćwiczy, czyli jest babiarzem i kiepski z niego materiał na fajny związek. Rada od Zinczenki: uśmiechnij się przyjaźnie i daj mu odrobinę więcej czasu.

5. Jak sprawić, żeby on się otworzył?

Otóż jak już to sobie powiedzieliśmy wcześniej, faceci też mają uczucia. Są wrażliwi i łatwo ich zranić. Tylko się z tym nie obnoszą. To, że Twój facet wije się jak piskorz, gdy usiłujesz go wyciągnąć na rozmowę o tym, co właściwie was łączy albo dokąd zmierza wasz związek, nie oznacza, że on Cię nie kocha. Wręcz przeciwnie – według Zinczenki: „Kobietom wydaje się, że nierozmawianie o związku jest oznaką kłopotów, ale z męskiego punktu widzenia jest dokładnie odwrotnie. Nie widzimy potrzeby, żeby mielić jakieś emocjonalne kwestie, póki jesteśmy szczęśliwi”.

Dlatego lepiej nie pytaj, co on czuje (on nie bardzo rozumie to pytanie) – zapytaj, co sądzi na interesujący Cię temat. I lepiej nie planuj rozmowy w cztery oczy, usadzając go naprzeciwko siebie: poczuje się osaczony i będzie marzył o ucieczce. Lepiej z nim porozmawiać, kiedy razem coś robicie – np. idziecie na spacer z psem, albo jeszcze lepiej – jedziecie samochodem. Jemu się w tej sytuacji lepiej formułuje zdania.

6. Dlaczego zamiast się pokłócić i pogodzić, on się wycofuje?

Mężczyźni nienawidzą się z nami kłócić, bo łączy się to u nich z instynktownym wybuchem agresji. Gdy jesteś wściekła i chcesz wykrzyczeć swoje pretensje, to tak jakbyś nacisnęła czerwony guzik: Twoj facet w jednej sekundzie wchodzi w „tryb wojenny”. Ani mu w głowie analiza, czy Twoje argumenty mają sens. Jeszcze dalej mu do korekty własnego zachowania pod wpływem Twojej głośnej argumentacji. On zaczyna się zaciekle bronić oraz z furią atakować. No chyba że Cię kocha nad życie – wtedy się wycofuje, żeby ochłonąć i nie zrobić Ci krzywdy. Przeciętny facet ani trochę nie zgadza się z twierdzeniem, że kłótnie oczyszczają związek. Jeżeli chcesz wyrazić jakieś pretensje pod jego adresem, zrób to na spokojnie, inaczej kompletnie mija się to z celem.

Przeczytaj także: Jak kłócić się w związku?

7. Dlaczego on umawia się z kumplami na mecz, zamiast spędzać czas ze mną?

Dla nas dobry związek mógłby się streścić w słowie „razem”. Chcemy z nim spać, gadać, chodzić na zakupy itp. A gdy okazuje się, że on chce umówić się z kumplami, traktujemy to jako zdradę. Ale to nie jest zdrowy kierunek – ani on nie będzie Twoją najlepszą przyjaciółką, ani Ty jego starym kumplem. Związek sprawia, że facetom obniża się poziom testosteronu. A spotkania z kumplami, czwartkowe wypady na boisko, wygłupy z ludźmi, przy których nie musi się spinać i udawać lepszego niż jest, nieco zwiększają ten poziom. To podniesie jego seksapil w Twoich oczach.

8. Co oni naprawdę o nas myślą?

Bo przecież wiemy z doświadczenia, że nasi ukochani mężczyźni niekoniecznie mówią nam prawdę (i dobrze). 2500 ankietowanych facetów nie miało jednak takich zahamowań i dzięki temu dostajemy odpowiedź na dręczące nas pytanie: „Nie wierz facetowi, gdy twierdzi, że nie przejmuje się tym, jak wyglądasz, albo nie przeszkadza mu 10 kg, które ostatnio przybrałaś”. Oni chcą być mili i nie ranić naszych uczuć, ale prawda jest taka, że nie są ślepi. 1/3 facetów przyznaje, że zdarza im się krytycznie oceniać ciało partnerki podczas seksu. I nie chodzi o to, aby partnerki spełniały jakieś nierealistyczne kryteria, tylko żeby były ładne, zadbane i pachnące, bo to ich podnieca. To jedna z banalnych prawd o testosteronie. Na szczęście badania ukazują też inną prawdę - jeżeli kobieta jest zabawna, seksowna i bardzo zadowolona z siebie, to facetowi się spodoba i tyle. Dlatego nigdy go nie pytaj: „Kochanie, nie wyglądam w tym grubo?”, bo po co mu zwracać uwagę na jakieś ewentualne mankamenty.

9. Co możesz zrobić, żeby ten fajny facet zakochał się w Tobie na zabój?

A skąd wiesz, że już się nie zakochał? Ze wszystkich badań wynika, że faceci zakochują się szybciej niż kobiety. Bo oni w gruncie rzeczy są bardzo romantyczni. W badaniu MH zapytano facetów, czy woleliby spotkać miłość życia, czy przez następnych 6 miesięcy uprawiać genialny seks. I teraz niespodzianka: 92% wybrało miłość! Ale to wcale nie znaczy, że są tacy prędcy do okazywania uczuć, jeżeli nie są pewni, jak to wygląda z Twojej strony. Jak tłumaczy to jeden z ankietowanych: „Większość mężczyzn, nawet tych, którzy epatują pewnością siebie, ma kiepskie poczucie własnej wartości i nade wszystko pragnie, by im okazywać, że są doceniani”. Pochwal go, okaż mu podziw, a jest cały Twój.

SPRAWDŹ TAKŻE: Męskim okiem - kto plotkuje więcej?

REKLAMA