Ikigai - przepis na długie i szczęśliwe życie

Badania nad stulatkami z japońskiej Okinawy wykazały, że sekret długiego i szczęśliwego życia tkwi w posiadaniu ikigai – pasji. Nie wierzysz? To sprawdź.

ikigai fot. Getty Images
fot. Getty Images

Powód, dla którego codziennie rano wstajesz z łóżka – tak brzmi najprostsza definicja ikigai. Ta japońska filozofia życiowa to nie kolejny modny trend, ale – jak pokazują liczne badania – sposób na długie i szczęśliwe życie. A przypomnijmy tylko, że Japończycy żyją średnio o 7 lat dłużej niż Polacy. To sporo.

Héctor García i Francesc Miralles, autorzy książki „Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”, wybrali się na japońską wyspę Okinawę, gdzie na każde 100 tys. mieszkańców przypada ponad 24 stulatków. Tym staruszkom wigoru może pozazdrościć niejeden dwudziestolatek: są zdrowi, szczęśliwi, aktywni seksualnie do późnych lat i wiecznie zajęci. Setki wywiadów i lata obserwacji pozwalają zakładać, że sekretem zdrowia i długowieczności mieszkańców Okinawy jest ikigai, czyli pasja kultywowana przez całe życie. W 2005 roku amerykański pisarz i podróżnik Dan Buettner opisał tzw. Niebieskie Strefy, czyli pięć miejsc na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej. Są to: Okinawa (Japonia), Sardynia (Włochy), Ikaria (Grecja), Nicoya (Kostaryka) oraz Loma Linda (USA). Wyniki badań analizował z zespołem antropologów, demografów oraz epidemiologów.

Sprawdź także: Hygge - duńska sztuka szczęścia.

Okazało się, że dieta zdrowa, bogata w antyoksydanty (zerknij na kolumnę po prawej stronie) owszem, jest istotna, ale to życiowa pasja jest kluczowym elementem zapewniającym długowieczność. W obejrzanym już ponad trzy miliony razy na platformie TED wykładzie „Co zrobić, aby żyć dłużej niż 100 lat” Buettner zwraca uwagę na to, że gdy zapytasz Japończyków, czym jest ich ikigai, odpowiadają natychmiast. Dla 102-letniego karateki jest to ciągłe podnoszenie swoich umiejętności w sztuce walki, dla 100-letniego rybaka łowienie ryb dla swojej rodziny, a dla 102-letniej Japonki ikigai stanowi jej pra-pra-pra-prawnuczka.

Co ciekawe, jednym z najpopularniejszych wśród Japończyków ikigai jest uprawianie ogrodu. Dlaczego? Bo zapewnia codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu, kontakt z naturą i ekologiczne warzywa z pierwszej ręki. Ponadto badania opublikowane na łamach „Journal of Health Psychology” wykazały, że już 30 minut spędzonych nad grządkami sprawi, iż poziom kortyzolu w Twoim organizmie zmniejszy się bardziej niż po 30 min poświęconych na czytanie książki. Na tym nie koniec. Dr Patricia Boyle, neuropsycholog z Rush Alzheimer’s Disease Center w Chicago, badała grupę ponad 900 osób z ryzykiem rozwoju demencji. Po siedmiu latach okazało się, że większy cel w życiu wiąże się z mniej szkodliwym oddziaływaniem płytek starczych i splątków neurofibrylarnych (charakterystycznych dla choroby Alzheimera) na funkcje poznawcze. Z naukowego na nasze: osoby, które mają jasno określony cel w życiu, dłużej cieszą się umysłem ostrym jak brzytwa. Z punktu widzenia ewolucji to logiczne.

Tak długo, jak Twoje życie ma jakiś sens dla pozostałych członków społeczności, Twój organizm walczy o to, abyś jak najdłużej była w pełni sił i służyła przetrwaniu grupy. Bo myślenie kolektywne to kolejna cecha, która odróżnia nas od Japończyków. Przynależą oni do różnych stowarzyszeń i udzielają się społecznie do końca swoich dni. Dbają też o grupę bliskich przyjaciół (nazywaną moai), co również ma wpływ na wydłużenie życia. Jeżeli więc nie masz jeszcze pasji, Twoim życiowym celem powinno być jej odnalezienie. Nie masz też żadnego pomysłu? Zapisz się na weekendowe warsztaty z szydełkowania i zrób dla przyjaciółki czapkę lub zadzwoń do babci i pomóż jej na działce. Zakład, że też zna kilka dobrych sposobów na długowieczność?

SPRAWDŹ: Dzięki tym poradom odnajdziesz swoje szczęście w życiu

DIETA IKIGAI

Jak jeść, żeby zdmuchnąć setną świeczkę na torcie? Oto trzy najważniejsze zasady okinawskiej diety.

1. Hara hachi bu

To powiedzonko odnosi się do stosowanej w Japonii od wieków koncepcji najadania się w 80%. Zasada prosta jak drut, gorzej jednak z wykonaniem. Jak wstać od stołu, gdy wciąż masz ochotę na te 20% więcej? Wypróbuj dwa patenty stosowane przez Japończyków. Po pierwsze, jedz na małych talerzykach lub w małych miseczkach. Poza tym, żeby nie kusiła Cię dokładka leżąca na wyciągnięcie ręki, zamiast suto zastawionego stołu stosuj stół... szwedzki.

2. To fu

"To fu, a to mniam” – tak brzmi podpis pod majówkowym memem o warzywach i kiełbaskach z grilla. Jednak jeśli chcesz żyć długo, mięso chociaż częściowo zastąp tofu (czyli sojowym twarożkiem) i warzywami. Jak czytamy bowiem w „The Okinawa Program”, dotychczas najobszerniejszej publikacji dotyczącej diety stulatków, ponad 30% dziennego spożycia kalorii u mieszkańców Okinawy pochodzi właśnie z warzyw. Z kolei w Ogimi (nazywanej „miasteczkiem stulatków”) je się aż półtora raza więcej strączków i trzy razy więcej zielonych warzyw niż w reszcie Japonii. Nieźle.

3. Sanpin

Czyli mieszanka zielonej herbaty i kwiatów jaśminu to najpopularniejszy okinawski napój. Japońskie badania wykazały, że poza antyoksydacyjnymi zaletami typowymi dla zielonej herbaty napar z kwiatów jaśminu dodatkowo obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Grzech nie spróbować.

ZOBACZ TEŻ: Przepis na szczęśliwy związek.

REKLAMA