Ikea będzie sprzedawać części wymienne do swoich mebli

To rozwiązanie ma promować bardziej ekologiczne podejście do urządzania wnętrz.

Ikea fot. Shutterstock.com

Szwedzki potentat meblowy, znany z prostych i szybkich rozwiązań, rezygnuje z dróg na skróty i wprowadza do oferty wymienne części. Do tej pory każda usterka uniemożliwiająca korzystanie z produktu, równała się konieczności wyrzucenia go na śmietnik. Teraz klienci zyskają możliwość naprawy zepsutych mebli.

Meble z Ikei są w tak niskich cenach, że wymiana na nowy mebel, często jest korzystniejsza cenowo, niż jego naprawa. Jednak w związku z rosnącą eko świadomością społeczeństwa, Ikea postawiła na rozwiązanie przyjazne środowisku. Czy ta zmiana może przyczynić się do spadku sprzedaży? Raczej nie. Ikea szacuje, że dostępność części wymiennych nie wpłynie znacząco na decyzje zakupowe konsumentów. Pozwoli za to świadomie podejmować decyzje i ułatwi życie osobom, którym losy naszej planety nie są obojętne.

SPRAWDŹ:  H&M przerabia stare ubrania na nowe

Kiedy zmiany?

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy zmiana zostanie wprowadzona. Ma to nastąpić w roku 2021, ale szczegóły dotyczące zarówno daty, jak i procedury kupowania nowych części nie są jeszcze znane. Wiadomo za to, że dostępność wymiennych podzespołów będzie ograniczona. Nie będzie obejmować wszystkich mebli, a jedynie najpopularniejsze modele - przynajmniej na początku. 

Eko działania

To nie pierwszy krok w kierunku budowania dobrych nawyków wśród klientów. Pod koniec roku 2020, Ikea przeprowadziła akcję, w której skupowano używane meble marki Ikea. Pisaliśmy o tym tutaj: Ikea będzie skupować używane meble.

Dodatkowo, już jakiś czas temu w menu restauracji, które znajdują się w każdym sklepie Ikea, pojawiły się wegańskie opcje ikeowskich klasyków znanych na całym świecie - hot-dogów i klopsików. Wraz z rokiem 2021 zrezygnowano również z wydawania papierowego katalogu.

Zarządcy szwedzkiej sieciówki ogłosili także, że do roku 2030 planują zmniejszyć ślad węglowy dostępnych produktów aż o 70%. Do tego czasu chcą również całkowicie wyeliminować opakowania z tworzyw sztucznych z pierwszego obiegu. Plastikowe opakowania pochodzić będą jedynie z recyklingu.

ZOBACZ TEŻ: Żabka testuje system wymiany plastikowych butelek na punkty lojalnościowe

REKLAMA