Ikea będzie skupować używane meble

Szwedzki gigant meblowy nie tylko przyjmie Twój stary regał, ale jeszcze Ci za niego zapłaci. 

Ikea będzie skupować używane meble fot. shutterstock.com

Ikea zapowiedziała, że od 24 listopada do 3 grudnia będzie skupować używane meble swojej marki. Akcja o kryptonimie „Buy Back” ma powstrzymać konsumentów przed wyrzucaniem niechcianych przedmiotów do śmietnika. Termin jej rozpoczęcia zbiega się z okresem największego szału zakupowego - „Black Friday” - i nie jest to przypadek. W końcu to właśnie wtedy gros osób wyrzuca „stare” rzeczy, które są często w niezłym stanie, by zastąpić je „zdobyczami” z promocji. 

SPRAWDŹ: Żabka testuje system wymiany plastikowych butelek na punkty lojalnościowe

Bony za meble

Akcja „Buy Back” ma odbyć się w 27 krajach. W jej trakcie, wzamian za meble, klienci Ikei otrzymają bezterminowe bony zakupowe, których wartość będzie zależna od stanu zwracanych produktów. 

Przykładowo, za mebel w „idealnym” stanie będzie można otrzymać bon o wartości 50% jego pierwotnej ceny. 

Za stan „bardzo dobry” Ikea zapłaci bonem o wartości 40%, a za „dobrze używany” 30%.

Jakich mebli można się pozbyć?

Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Ikea ma płacić bonami między innymi za szafki, regały, krzesła, kanapy, biurka i stoły. Meble, które nie znajdą nowych właścicieli, zostaną przekazane na cele charytatywne lub poddane recyklingowi.

W dobrą stronę

Ikea zdaje sobie sprawę, że jako jeden z największych producentów mebli na świecie, powinna być bardziej przyjazna dla środowiska. Marka wyeliminowała już jednorazowy plastik oraz zapowiedziała, że od 2030 roku będzie stosować wyłącznie odnawialne lub ponownie przetworzone tworzywa sztuczne. 

Co więcej, Ikea ma zmniejszyć do 2030 roku ślad węglowy swoich produktów o 70%.

ZOBACZ TEŻ: H&M przerabia stare ubrania na nowe oraz Jak segregować śmieci - odpady bio

REKLAMA