Hygge - duńska sztuka szczęścia [sposoby na bycie szczęśliwą]

Rozkładamy duńskie hygge na czynniki pierwsze, wyciągamy z niego to, co najlepsze, tuningujemy to, co wymaga poprawki i prezentujemy Wam sposób na dobre samopoczucie przez cały rok.

hygge garden party fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Klocki Lego, baśnie Andersena i Calsberg. Od jakiegoś czasu Dania ma jeszcze jeden towar eksportowy. Hygge tej zimy było na ustach wszystkich. Złośliwi mówią, że bardziej od zimowej aury popularności hygge sprzyjał świąteczny szał zakupów. Skarpetki, książki i świeczki z etykietką hygge sprzedawały się jak świeże bułeczki. Sam termin został nawet uznany za "Słowo Roku" przez twórców prestiżowych słowników Oxforda i Collinsa.

Ale o zimie nikt już nie pamięta, a ciepłe skarpety dawno wylądowały na dnie szafy. Nie oznacza to, że nie możesz zadbać o dobre samopoczucie i miły nastrój. Dlatego podajemy Ci przepis na szczęście. Oto esencja hygge przepuszczona przez filtr WH.

4 fundamenty szczęścia

Kakao przy kominku? Nawet dziecko wie, że to fajna sprawa. Dlatego nie będziemy marnować Twojego czasu na takie oczywistości. Oto nasze łatwe i skuteczne sposoby na dobre samopoczucie.

1. Bliskość 

Duńczycy od lat plasują się w czołowej trójce rankingów najszczęśliwszych krajów świata. W tegorocznym raporcie „World Happiness Report” Dania zajęła 2. miejsce. W tym samym rankingu Polska zajęła 46. miejsce (a i tak podskoczyła aż o 11 oczek w porównaniu z 2016 r.). Możemy więc podśmiewać się z idei hygge, ale być może to dzięki niej Dania wyprzedza nas o 40 miejsc. I nie, nie chodzi tylko o duńskie PKB.

Na początek wyjaśnijmy podstawową kwestię: hygge to nie przedmioty. Nie daj się nabrać na marketingową ściemę – kupując kubek i kocyk nie staniesz się szczęśliwsza. Hygge to uczucia: bliskość, wdzięczność i bezpieczeństwo (Przypomnij sobie piramidę potrzeb Maslowa – bezpieczeństwo zajmuje tam pierwsze miejsce wraz z potrzebą snu i odżywiania).

Wprawdzie poczucie bezpieczeństwa można sobie kupić, ale już bliskości ani życzliwości, ani większości pozytywnych uczuć już nie bardzo. To mogą dać Ci tylko ludzie. Może dlatego warto podpatrzeć, jak o przyjaźnie dbają Duńczycy.

Wg badań przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Szczęściem w Kopenhadze optymalną liczbą do hygge-spotkań są 3-4 osoby. 88% Duńczyków organizuje spotkania towarzyskie co najmniej raz w tygodniu. To aż o ponad 50% więcej niż przeciętny Europejczyk. Dlatego zadbaj o regularne spotkania z przyjaciółmi.

PATENT WH: Pamiętasz cosobotnie śniadania bohaterek "Seksu w wielkim mieście"? Też postaraj się znaleźć sposób na stworzenie własnej tradycji w gronie bliskich. Zorganizuj w każdy piątek (realistyczna wersja: co drugi piątek) grę w planszówki. W redakcyjnym gronie lubimy spotkać się na partyjkę Dobble lub Tajniaków (w tę pierwszą można też grać z dzieciakami).

Skomplikowane gry z instrukcjami dorównującymi długością XIX-wiecznej powieści zostaw na długie, jesienne wieczory. A od czasu do czasu szarpnijcie się na coś naprawdę ekstra i wybierzcie się z przyjaciółkami do sprawdzonego SPA, w którym czujecie się jak w domu? Podstawowa zasada wszelkich spotkań: pełen luz.

lampki ogrodowe garden party hygge  przyjaciółki na rowerze fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

2. Nastrojowe światło

Hygge to także przytulność. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Szczęściem aż 85% Duńczyków hygge kojarzy się ze świecami. Nic więc dziwnego, że palą je na potęgę (średnio na jednego Duńczyka przypada 6 kg wosku rocznie – najwięcej w Europie).

Jednak Duńczycy nie korzystają ze świec zapachowych, których jest najwięcej na sklepowych półkach. „Moim zdaniem świece w ogóle nie powinny służyć do aromatyzacji przestrzeni. Do tego przeznaczone są inne, także naturalne, produkty" – mówi Hanna Sobkowska, właścicielka pracowni świec naturalnych – Green Dragonfly, która od lat własnoręcznie je tworzy.

Przekaż tę wiadomość koleżankom z biura lub wspólokatorkom, które obstawiają się pachnącymi świeczuszkami. Nie oznacza to, że Twoja świeczka nie może w ogóle pachnieć. „Naturalne olejki eteryczne uzyskiwane metodą destylacji parą wodną, dodane w niskim stężeniu (max. 1%) do naturalnego wosku sprawią, że nawet niezapalona świeca swoim delikatnym aromatem połechce nos” – wyjaśnia ekspertka.

Żeby świece Ci nie zaszkodziły, sprawdź, czy nie zawierają szkodliwych substancji. Sięgając po pierwszy lepszy produkt w sklepie, nie zawsze jesteś w stanie zorientować się, z jakiej jakości materiału został on wykonany. Dlatego najlepiej jeśli świecę wykonasz własnoręcznie lub kupisz ją u sprawdzonego sprzedawcy.

ZOBACZ: Jak samodzielnie zrobić świecę [tutorial].

Paląc świecę, zwróć uwagę na knot. Jeśli chcesz tworzyć świece samodzielnie, kup knot bawełniany płaski, niebielony. Gdy kupujesz świece, unikaj tych, których knot zawiera metalowy i papierowy rdzeń, ponieważ spalając się, emitują więcej szkodliwych substancji.

PATENT WH: Żeby hygge nie skończyło się przyjazdem straży pożarnej, pilnuj długości knota. Sprawdzaj, czy się nie zawija i przed każdym paleniem ucinaj go na wysokość ok. 0,5 cm nad świecą. Jeśli to możliwe, ustaw świecę przy lustrze – da więcej światła. Pamiętaj też, że każda świeca (nawet eko) spalając się, kopci, więc po każdej sesji wywietrz pomieszczenie. I nigdy, ale to nigdy, nie pal świeczek w przeciągu.

Przytulną atmosferę może zapewnić też światło elektryczne. „Zasada jest prosta: im bardziej przytłumione światło, tym więcej hygge" – pisze w swojej książce Meik Wiking, dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze. Poszukaj w sieci tzw. żarówki Edisona – to świetny dodatek w stylu retro.

PATENT WH: Szukaj lamp, które dają przytłumione światło i rozmieść je w mieszkaniu tak, żeby nie świeciło prosto w oczy. Zgodnie z zasadami hygge kilka mniejszych lampek zapewni bardziej nastrojowe światło niż jedna duża lampa na suficie.

słodycze, deser, ciasto fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Rozkosz

W WH po części zgadzamy się z Duńczykami – jedzenie to nie tylko czynność fizjologiczna polegająca na dostarczaniu organizmowi paliwa. To także rozkosz dla zmysłów. Mieszkańcy Półwyspu Jutlandzkiego konsumują niewyobrażalne wręcz ilości słodyczy – obżarciuchy zjadają aż 8,2 kg słodkości rocznie.

To aż o połowę więcej niż wynosi średnia europejska. Polacy zjadają 4,6 kg, a mimo to mamy większy odsetek ludzi otyłych. W słodyczach nie ma nic złego, ale musisz wybierać je mądrze. My doradzimy Ci jak.

PATENT WH: Zamień niezdrowe i kaloryczne słodycze na ich lepszą wersję. Jak zjeść ciastko i mieć ciastko? W bardzo prosty sposób. Pozbądź się napakowanych cukrem batoników, ciast i ciasteczek i, gdy najdzie Cię ochota, przygotuj desery w wersji fit.

Nie marudź, że się nie da. Da się. Na naszej stronie w zakładce "Dobra dieta – Zdrowe słodycze” znajdziesz kilkadziesiąt przepisów na pyszne, niskokaloryczne słodkości.

lampki ogrodowe garden party hygge  przyjaciółki na rowerze fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Natura

„Bliskość natury sprawia, że opuszczamy gardę, a wszystko staje się prostsze” – tłumaczy Wiking. Duńczycy nie opuszczają żadnej okazji do wyjścia na świeże powietrze, bo ładnych dni mają jak na lekarstwo. Nasz klimat też nie należy do najcieplejszych, dlatego bierz przykład z Duńczyków i jak najczęściej ciesz się kontaktem z przyrodą.

PATENT WH: Wyciągnij przyjaciółkę na rower. Możecie pośmigać po mieście ale od czasu do czasu wyruszcie na wycieczkę za miasto. Wyjeżdżasz na majówkę? W wielu miastach możesz bez problemów wypożyczyć rower i zwiedzać nowe miejsca zza kierownicy jednośladu. Bardzo hyggelig.

Kolejny pomysł: pograjcie w bule. Zasady nie są skomplikowane (znajdziesz je bez problemu w sieci), a gra daje sporo frajdy. Wiosna, lato, a nawet wczesna jesień to także sezon grillowy (wypróbuj nasze przepisy na zdrowe dania z grilla). A wspólne jedzenie na łonie natury to kwintesencja hygge.

Ważna sprawa: zapraszając bliskich na śniadanie na trawie, zapomnij o roli matki Polki. Część potraw możecie przygotować wspólnie. Jeśli w kuchni brakuje miejsca, umówcie się, że każdy przynosi jedną potrawę dla wszystkich.

Nie chcesz, żeby goście się obrazili? Powiedz, że organizujesz spotkanie w stylu hygge i dzielenie się potrawami to element zabawy. Nie miniesz się z prawdą. W końcu równość to także jeden z elementów duńskiej sztuki szczęścia.

REKLAMA