Ekspertka
![]() |
AGA CZECH piercerka z ponad 10-letnim doświadczeniem. Aga pracuje we wrocławskim studiu piercingu Pierce of Cake. |
Helix – spis treści
- Helix – co to jest?
- Helix – rodzaje kolczyków
- Czy przekłuwanie helixa boli?
- Helix – pielęgnacja i gojenie
- Czy można samodzielnie przekłuć helixa?
- Helix – cena
Helix – co to jest?
Helix to przekłucie, które może być wykonane zarówno na, jak i w okolicy zawinięcia chrząstki ucha. Podczas jeden sesji piercingowej można wykonać podwójne, a nawet potrójne przekłucie ucha. Większość piercerów używa do tego specjalnej, sterylnej igły, a nie pistoletu, który mógłby przerwać delikatną tkankę. „W profesjonalnym studiu piercingu wszelkie przekłucia wykonuje się wyłącznie za pomocą igły. Pistolet jest narzędziem, którego po użyciu nie da się sterylizować, a jest to kluczowe, aby zapewnić sterylne warunki podczas zabiegu. Ponadto przekłucie igłą powoduje zdecydowanie mniejszą traumę na tkankach niż wbicie z dużą siłą tępego kolczyka za pomocą pistoletu. Podczas zabiegu z użyciem igły jesteśmy w stanie pracować na różnej anatomii, mieć większą kontrolę nad umiejscowieniem kolczyka oraz dobrać wielkość biżuterii indywidualnie pod danego klienta. Kolczyki stosowane w profesjonalnych salonach nie posiadają z tyłu niewygodnego zapięcia utrudniającego gojenie (takiego jak w kolczykach z pistoletu)” – tłumaczy doświadczona piercerka, Aga Czech.
Helix – rodzaje kolczyków
Początkowo, od razu na świeże przekłucie zakłada się labret, wykonany z tytanu typu implant grade, o odpowiednio dopasowanym do anatomii ucha rozmiarze. Po około 4-6 miesiącach, kiedy miejsce przekłucia będzie w pełni wygojone, można wymienić labret na inny rodzaj kolczyka. Popularne kolczyki zakładane na chrząstkę ucha:
- Labret – kolczyk w kształcie cienkiego pręcika, które z jednej strony zakończony jest płaskim dyskiem, a z drugiej ozdobną nakrętką.
- Sztanga – pręt zakończony z obu stron ozdobnymi nakrętkami.
- Banan – kolczyk, który przypomina nieco sztangę, ponieważ pręt z obu stron zakończony jest ozdobnymi nakrętkami. W tym przypadku jedyną różnicą jest kształt kolczyka – banan jest lekko wygięty, natomiast sztanga jest zazwyczaj prosta.
- Kółka w różnych rozmiarach – klasyczne okrągłe kolczyki mogą różnić się od siebie nie tylko kolorem i rozmiarem, ale także rodzajem zapięcia. Dostępne są między innymi: kółka z segmentem (ma jeden mały fragment, który można całkowicie wyciągnąć w celu założenia kolczyka), kółko rozginane (nie ma zapięcia, więc wystarczy lekko rozgiąć ramiona kółka, żeby założyć kolczyk), kółko z kulką (aby założyć kolczyk, należy wyciągnąć kulkę, a po włożeniu kolczyka do przekłucia, umieścić w niej oba ramiona kolczyka)
- Podkówka – kolczyk w kształcie podkowy, która zakończona jest nakrętkami/odkręcanymi kuleczkami. Podkowy wykorzystuje się w różnych rodzajach przekłuć.
SPRAWDŹ: Biżuteria antykoncepcyjna
Czy przekłuwanie helixa boli?
„Trudno zmierzyć skalę bólu, ponieważ każdy odczuwa to trochę inaczej. Nie jest to zabieg przyjemny, ale sam proces przekłucia trwa dosłownie sekundę i jest do wytrzymania nawet przez osoby o bardzo niskiej tolerancji na ból” – odpowiada Aga czech, piercerka z ponad 10-letnim doświadczeniem.