Helix - wszystko, co powinnaś wiedzieć o kolczyku w chrząstce

Helix, czyli kolczyk w chrząstce, to jedna z najpopularniejszych metod przekłuwania uszu. Jednak zanim zdecydujesz się na dodatkowe ozdobienie ucha, zerknij na kilka wskazówek od naszej piercerki.  

Kolczyk w uchu helix fot. shutterstock.com

Ekspertka

””

AGA CZECH

piercerka z ponad 10-letnim doświadczeniem. 

Aga pracuje we wrocławskim studiu piercingu Pierce of Cake. 

Helix – spis treści

Helix – co to jest?

Helix to przekłucie, które może być wykonane zarówno na, jak i w okolicy zawinięcia chrząstki ucha. Podczas jeden sesji piercingowej można wykonać podwójne, a nawet potrójne przekłucie ucha. Większość piercerów używa do tego specjalnej, sterylnej igły, a nie pistoletu, który mógłby przerwać delikatną tkankę. „W profesjonalnym studiu piercingu wszelkie przekłucia wykonuje się wyłącznie za pomocą igły. Pistolet jest narzędziem, którego po użyciu nie da się sterylizować, a jest to kluczowe, aby zapewnić sterylne warunki podczas zabiegu. Ponadto przekłucie igłą powoduje zdecydowanie mniejszą traumę na tkankach niż wbicie z dużą siłą tępego kolczyka za pomocą pistoletu. Podczas zabiegu z użyciem igły jesteśmy w stanie pracować na różnej anatomii, mieć większą kontrolę nad umiejscowieniem kolczyka oraz dobrać wielkość biżuterii indywidualnie pod danego klienta. Kolczyki stosowane w profesjonalnych salonach nie posiadają z tyłu niewygodnego zapięcia utrudniającego gojenie (takiego jak w kolczykach z pistoletu)” – tłumaczy doświadczona piercerka, Aga Czech.

Helix – rodzaje kolczyków

Początkowo, od razu na świeże przekłucie zakłada się labret, wykonany z tytanu typu implant grade, o odpowiednio dopasowanym do anatomii ucha rozmiarze. Po około 4-6 miesiącach, kiedy miejsce przekłucia będzie w pełni wygojone, można wymienić labret na inny rodzaj kolczyka. Popularne kolczyki zakładane na chrząstkę ucha: 

  • Labret – kolczyk w kształcie cienkiego pręcika, które z jednej strony zakończony jest płaskim dyskiem, a z drugiej ozdobną nakrętką. 
  • Sztanga – pręt zakończony z obu stron ozdobnymi nakrętkami.
  • Banan – kolczyk, który przypomina nieco sztangę, ponieważ pręt z obu stron zakończony jest ozdobnymi nakrętkami. W tym przypadku jedyną różnicą jest kształt kolczyka – banan jest lekko wygięty, natomiast sztanga jest zazwyczaj prosta.
  • Kółka w różnych rozmiarach – klasyczne okrągłe kolczyki mogą różnić się od siebie nie tylko kolorem i rozmiarem, ale także rodzajem zapięcia. Dostępne są między innymi: kółka z segmentem (ma jeden mały fragment, który można całkowicie wyciągnąć w celu założenia kolczyka), kółko rozginane (nie ma zapięcia, więc wystarczy lekko rozgiąć ramiona kółka, żeby założyć kolczyk), kółko z kulką (aby założyć kolczyk, należy wyciągnąć kulkę, a po włożeniu kolczyka do przekłucia, umieścić w niej oba ramiona kolczyka)
  • Podkówka – kolczyk w kształcie podkowy, która zakończona jest nakrętkami/odkręcanymi kuleczkami. Podkowy wykorzystuje się w różnych rodzajach przekłuć.

SPRAWDŹ: Biżuteria antykoncepcyjna

Czy przekłuwanie helixa boli? 

„Trudno zmierzyć skalę bólu, ponieważ każdy odczuwa to trochę inaczej. Nie jest to zabieg przyjemny, ale sam proces przekłucia trwa dosłownie sekundę i jest do wytrzymania nawet przez osoby o bardzo niskiej tolerancji na ból” – odpowiada Aga czech, piercerka z ponad 10-letnim doświadczeniem. 

Helix – pielęgnacja i gojenie

Proces gojenia helixa trwa między 4 a 6 miesięcy, ale jest to kwestia bardzo indywidualna. „Zależy to od wielu czynników takich jak np. przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji  po zabiegu, stan zdrowia, tryb życia. U niektórych osób przekłucie może goić się nawet rok - mówi piercerka z wrocławskiego studia Pierce of Cake. - Poza tym uszy są jednymi z trudniej gojących się przekłuć ze względu na dość duże ryzyko urazów mechanicznych”. 

Z tego względu w czasie gojenia należy szczególnie zadbać o miejsce przekłucia, żeby nie dopuścić do wdania się zakażenia. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać po przekłuciu chrząstki w uchu.

Zasada 1: Nie dotykaj miejsca przekłucia ani kolczyka. 

Zasada 2: Postaraj się używać kosmetyków do włosów w taki sposób, aby nie dostały się do miejsca przekłucia. 

Zasada 3: Nie stosuj kosmetyków do makijażu, kremów ani perfum w tym miejscu przez cały okres gojenia.

Zasada 4: Zmieniaj co kilka dni poszewkę na poduszkę.

Zasada 5: Możesz przemywać ranę roztworem z soli fizjologicznej, środkiem antyseptycznym (nie stosuj spirytusu, wody utlenionej ani gencjany) lub delikatnym naparem z rumianku czy szałwii. 

Zasada 6: Na czas gojenia zrezygnuj z kąpieli w basenie, jeziorze czy rzekach.

Zasada 7: Na czas gojenia zrezygnuj z opalania na słońcu i wizyt w solarium.

Zasada 8: Ogranicz spożywanie alkoholu oaz wyrobów tytoniowych do minimum. 

Czy można samodzielnie przekłuć helixa?

„Żaden zabieg, w którym przerywamy ciągłość tkanek, nie jest bezpieczny, kiedy robimy go bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nieprawidłowo przeprowadzona procedura, może zakończyć się np. ostrym staram zapalnym chrząstki, ryzykiem zakażenia wirusami takimi jak HIV, HBV, HCV. Dodatkowo udając się do profesjonalisty, mamy zapewnioną opiekę podczas całego procesu gojenia, możemy konsultować ewentualne powikłania, a to często jest kluczowe aby móc finalnie cieszyć się wymarzoną ozdobą” – wyjaśnia piercerka, Aga Czech. Jeśli marzysz o kolczyku w okolicy zawinięcia chrząstki ucha, udaj się do profesjonalnego, sprawdzonego studia piercingu, gdzie przekłucie zostanie wykonane przez doświadczonego piercera w sterylnych i bezpiecznych warunkach. 

Helix – cena

Cena przekłucia chrząstki ucha do helixa kosztuje około 120 zł w zależności od studia. Zwróć uwagę, czy salon piercingu, do którego się wybierasz, podaje cenę za sam zabieg, czy od razu w pakiecie z kolczykiem. 

ZOBACZ TEŻ: Septum, czyli wszystko o modnym kolczyku w nosie

Zobacz również:
REKLAMA