H&M przerabia stare ubrania na nowe

Osoby odwiedzające flagowy sklep H&M w Sztokholmie mogą od kilku dni przerabiać swoje stare ciuchy w specjalnej maszynie o nazwie Looop. 

Looop H&M fot. hm.com

Wymień stare na „nowe"

Urządzenie, które umieszczono w specjalnym, szklanym boksie najpierw rozpruwa ubranie, a następnie z pozyskanych włókien tworzy sweter, kocyk dla dzieci lub szalik. Cały proces trwa 5 godzin, a za „nowe” ubrania trzeba zapłacić od 96 do 139 szwedzkich koron (ok. 42 i 61 zł). 

Przedstawiciele H&M zapewniają, że „recyklingowy” asortyment zostanie rozszerzony, gdy firma lepiej zapozna się z możliwościami Looop. 

Warto również wspomnieć, że do wytwarzania ubrań w Looop nie używa się wody ani chemikaliów. Nie dość, że recykling, to jeszcze eko!

Maszyna ma być na razie dostępna wyłącznie w Sztokholmie, ale jest szansa, że w przyszłości zawita też do pozostałych sklepów szwedzkiej marki. 

Looop H&Mfot. hm.com

Szybka moda

W walce z marnotrawstwem liczą się nawet małe kroki. To fakt. Jednak prawda jest taka, że Looop nie dokona rewolucji, jeśli branża nie zmieni swojego podejścia do materiałów. 

Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska w 2017 roku w USA powstało 16,9 mln ton odpadów tekstylnych, z czego do recyklingu nadawało się tylko 2,6 mln ton. 

Dlaczego tylko tyle?

Głównymi winowajcami są sprzedawcy fast fashion, czyli firmy odzieżowe pałające się szybką i masową produkcją ubrań. Większość z nich używa niskiej jakości, syntetycznych materiałów, które nie nadają się do recyklingu. 

Jednym z największych czynników, wpływających na nadmierną konsumpcję odzieży, są sprzedawcy fast fashion - powiedział w wywiadzie dla CNN Business Deborah Drew, analityk z World Resources Institute i dodał - Duże firmy, takie jak H&M i Zara mogą mieć wielki, transformacyjny wpływ na przemysł i na konsumentów, jeśli będą ułatwiać zmiany”.

Władze H&M na szczęście są tego świadome. W 2013 roku marka wprowadziła program zbiórki tekstyliów, który poprzez kupony rabatowe zachęca klientów do oddawania zużytych ubrań do recyklingu (więcej tutaj). 

Firma zapowiedziała, że do 2030 roku wszystkie ubrania sprzedawane w jej sklepach będą wyprodukowane z materiałów pochodzących w 100% z recyklingu lub pozyskanych w sposób zrównoważony. 

REKLAMA