Grudniowy numer WH: miesiąc przyjemności

Jedzenie słodyczy, oglądanie ulubionego serialu, bieganie czy przytulanie się do bliskiej osoby to nie są przyjemności, tylko czynności, które mogą do tego stanu prowadzić. Czym zatem jest przyjemność?

WH numer 12.2021 MPP (fot. Kamil Majdański)

Neurobiolodzy mają problem z definicją przyjemności, bo nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy przyjemność jest uczuciem świadomym, czy nieświadomym. Byłoby prościej, gdyby świadomość można było ograniczyć do pracy umysłu; niestety – rzeczywistości doświadczamy nie tylko mózgiem, ale całym ciałem. Dr Katarzyna de Lazari-Radek, autorka świetnej książki „Godny pożądania stan świadomości – o przyjemności jako wartości ostatecznej”, dla zrozumienia, czym jest przyjemność, proponuje odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy jestem szczęśliwa?”. I chwilę potem na następne: „Czy jestem szczęśliwa teraz? Jeśli nie, to kiedy ostatnio byłam szczęśliwa?”. Odpowiedzi różnych osób na pierwsze, ogólne pytanie są zdumiewająco do siebie podobne: większość z nas odpowiada „tak” i w skali od 1 do 10 punktów przyznaje swojemu szczęściu wartości 7 lub 8. Z udzieleniem odpowiedzi na drugie pytanie mamy już problem. Dlaczego?

Bo zdanie: „Czy jestem szczęśliwa?” jest pytaniem o ocenę naszego życia. Natomiast: „Czy jestem szczęśliwa teraz?” to pytanie o uczucie, a dokładniej – o uczucie przyjemności, czyli taki stan emocjonalny, o którym możemy powiedzieć, że go lubimy, że jest dla nas dobry i chcemy, żeby trwał jak najdłużej lub często się powtarzał. A skąd mamy wiedzieć, co jest dla nas dobre? W końcu często pragniemy rzeczy, które nam szkodzą: od fast foodu, przez używki, po uczucia, takie jak chęć czyjejś porażki czy zemsta. Niektórzy twierdzą, że dobre życie jest równoznaczne z realizacją pragnień. Gdyby to była prawda, to większość bogatych ludzi, których stać na bycie kim się chce, gdzie się chce i jak się chce, byłaby szczęśliwa – a tak nie jest.

Dobrostan to stan mentalny, w którym obok wartości, takich jak dobroć, mądrość czy hojność, jest miejsce na przyjemność. Jak się czujemy, gdy jest nam przyjemnie? Uśmiechamy się, wypełniają nas pozytywne emocje, którymi chcemy się podzielić, czujemy ciepło, radość, czasami euforię.

Przyjemnością nie jest czynność: jedzenie, słuchanie, oglądanie tego, co się lubi, seks, taniec czy zabawa z psem. Te wszystkie czynności mogą być źródłem przyjemności, czyli takiego stanu świadomości, którego pożądamy, który jest dla nad dobry.

Życie przyjemne to życie świadome. Dlatego warto czasami zatrzymać się, pomyśleć o tym, w którym miejscu jesteśmy, zastanowić się nad emocjami, których doświadczamy. Wówczas mamy szansę odkryć takie potrzeby i przyjemności, z których do tej pory w ogóle nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Zobacz również:
REKLAMA