“Bla, bla, bla” – Greta Thunberg krytykuje polityków za brak działań w obliczu kryzysu klimatycznego

Podczas młodzieżowego forum ekologicznego Youth4Climate nastoletnia aktywistka, podsumowała działania polityków, mówiąc: "Pada wiele pięknych słów, ale nauka nie kłamie – emisje CO2 wciąż rosną".

Greta Thunberg fot. East News

Nie ma planety B. Nie ma planety Bla. Bla, bla, bla. Bla, bla, bla. Tu nie chodzi o jakiś kosztowny, politycznie poprawny sen o przytulaniu króliczka.

Dziś w Mediolanie zakończył się młodzieżowy szczyt Youth4Climate poprzedzający październikową konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu. Szwedzka aktywistka w swoim wtorkowym przemówieniu otwierającym wydarzenie po raz kolejny skrytykowała światowych przywódców za lekceważące podejście do kwestii rozwiązania kryzysu klimatycznego. Greta Thunderberg pomiędzy popularne hasła dotyczące polityki klimatycznej powplatała ironiczne "bla, bla, bla", by podkreślić, jak nic nieznaczące są dla liderów wypowiadane obietnice. Dla polityków walka z kryzysem klimatycznym to stały element wielu przemówień. Niestety, za słowami nie idą czyny.

"Nie ma planety B. Nie ma planety Bla. Bla, bla, bla. Bla, bla, bla. Tu nie chodzi o jakiś kosztowny, politycznie poprawny sen o przytulaniu króliczka lub lepsze przygotowanie. Bla, bla, bla. Zielona ekonomia bla, bla, bla. Zero emisji do 2050 roku bla, bla, bla. Neutralność klimatyczna. Bla, bla, bla. To wszystko, co słyszymy od naszych, tak zwanych, liderów. Słowa, które brzmią świetnie, ale jak dotąd nie doprowadziły do działania. Nasze nadzieje i ambicje toną w ich pustych obietnicach" – powiedziała Greta Thunberg, odnosząc się m.in. do słów Borisa Johnsona czy Narendra Modiego.

Greta wypowiedziała na mównicy to, o czym wiele młodych (i nie tylko) osób myśli. Otóż od co najmniej kilku dobrych lat politycy i korporacje opowiadają o podejmowanych przez siebie lub zaplanowanych działaniach proekologicznych. Tymczasem dane pokazują, że globalnie wcale nie produkujemy mniej CO2, a wręcz przeciwnie. Według raportów publikowanych przez ONZ do 2030 roku musimy się liczyć ze wzrostem emisji CO2 aż o 16%.

TO CIĘ ZAINTERESUJE: Raport IPCC: jeśli nie zmienimy swojego postępowania, czeka nas nieuchronna katastrofa 

"Oczywiście potrzebujemy konstruktywnego dialogu – powiedział Thunberg. – Ale oni mają teraz 30 lat bla, bla, bla i dokąd nas to zaprowadziło? Wciąż możemy to odwrócić – jest to całkowicie możliwe. Wymaga to natychmiastowych, drastycznych rocznych redukcji emisji. Ale nie, jeśli sprawy potoczą się tak jak dzisiaj. Celowy brak działania naszych przywódców jest zdradą wobec wszystkich obecnych i przyszłych pokoleń".

Thunberg, Vanessa Nakate z Ugandy i setki innych młodych ludzi z całego świata wzięły udział w szczycie Youth4Climate. Podczas paneli dyskusyjnych młodzi ludzie z całego świata mieli za zadanie przygotować i przedyskutować wraz z politykami odpowiedzialnymi za kwestie ekologiczne swoje pomysły na walkę z kryzysem klimatycznym. Najciekawsze pomysły będą przedstawione na październikowej konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow – Cop26, który to rozpocznie się już 31 października.

Gospodarzem Youth4Climate był włoski rząd – partner Wielkiej Brytanii w prowadzeniu Cop26, który to rozpocznie się już 31 października w Glasgow. Thunberg w swoim płomiennym przemówieniu nie oszczędziła nawet organizatorów samego wydarzenia: "Zapraszają wyselekcjonowanych młodych ludzi na takie spotkania jak to, aby pokazać, że nas słuchają. Wyraźnie jednak widać, że nas nie słuchają. Emisje dwutlenku węgla wciąż rosną. Nauka nie kłamie".

ZOBACZ KONIECZNIE: Depresja klimatyczna – jak sobie radzić

Jednym z głównych założeń szczytu klimatycznego z 2015 roku miało być utrzymanie wzrostu globalnego ocieplenia do 1,5 st. C. Jednak według najnowszego raportu IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu) prawdopodobny wzrost temperatur do końca wieku wynosi 2,7 st. C. Jednak wielu ekspertów wierzy, że powstrzymanie katastrofy klimatycznej jest możliwe. Greta Thunberg również nie porzuca nadziei: "Nie możemy już dłużej pozwalać ludziom u władzy decydować o tym, co jest politycznie możliwe. Nie możemy już dłużej pozwalać ludziom u władzy decydować, czym jest nadzieja. Nadzieja nie jest bierna. Nadzieja to nie bla, bla, bla. Nadzieja mówi prawdę. Nadzieja podejmuje działania. A nadzieja zawsze pochodzi od ludzi" – zakończyła swoje przemówienie Thunberg.

Greta Thunberg ma już 18 lat

W 2018 roku piętnastoletnia Greta Thunberg rozpoczęła jednoosobowy strajk klimatyczny. W każdy piątek nastolatka opuszczała zajęcia szkolne i pikietowała pod szwedzkim parlamentem. Od tego czasu aktywistka apeluje do rządów na całym świecie o walkę ze zmianami klimatycznymi. Jej działania zapoczątkował falę strajków na całym świecie i sprawiły, że o problemach związanych ze zmianami klimatycznymi zaczęto mówić częściej. Także w ten piątek wielu młodych ludzi w blisko 100 krajach na całym świecie wyszło w piątek na ulice, by zaprotestować na rzecz klimatu .

REKLAMA