Gdzie wyrzucić choinkę?

Święta, święta i… choinka. Zgodnie z tradycją drzewko świąteczne trzyma się w domu do Trzech Króli, ale w tym przypadku ważniejsze od pytania "kiedy", jest pytanie "gdzie". Sprawdź więc, gdzie wyrzucić choinkę po świętach.

gdzie wyrzucić choinkę fot. shutterstock.com

Segregacja odpadów to temat gorący, bo zasady wciąż nie dla wszystkich są jasne. I nic dziwnego, bo większość z nas śmieci segreguje od roku, kiedy to weszły nowe przepisy. I chociaż w sieci znajdziesz wiele poradników, jak segregować śmieci, to raczej nie znajdziesz w nich informacji o tym, gdzie wyrzucić choinkę po świętach. To w końcu niecodzienny odpad, z którym mamy do czynienia zaledwie raz w roku. Postanowiliśmy więc wziąć sprawę w swoje ręce i sprawdzić, jak pozbyć się drzewa zgodnie z zasadami segregacji odpadów i życia less waste.

Gdzie wyrzucić choinkę żywą?

Żywa choinka każdego gatunku, a więc zarówno jodła, świerk, a nawet cyprysik, jak i wszelkie inne drzewka świąteczne, to odpady biodegradowalne, a zatem należy je wyrzucić do brązowego kubła na odpady BIO. Odpady biodegradowalne są potem przetwarzane na biopaliwa lub kompost. W przypadku odpadów bio zielonych (czyli roślin, liści, trawy etc.), najczęściej jest to ta druga opcja.

Przed wyniesieniem choinki do śmietnik należy jednak pozbyć się wszelkich dekoracji, które wiszą na choince oraz – co bardzo ważne – wyjąć drzewko z doniczki (doniczkę najlepiej wykorzystać ponownie, a jeśli to niemożliwe – powinna wylądować w żółtym kontenerze na tworzywa sztuczne). Ponieważ często drzewka świąteczne są dosyć duże, a z kolei kontenery, zwłaszcza te na odpady bio, są często mniejsze od standardowych kontenerów na tworzywa sztuczne, makulaturę czy odpady zmieszane, pamiętaj, by pociąć choinkę na mniejsze kawałki, inaczej nie zmieści się do kubła.

W wielu gminach po świętach są także wyznaczone terminy odbioru choinek, wtedy służby miejskie odbierają także pozostawione koło śmietników lub w altanie śmietnikowej drzewka, które nie zmieściły się do kontenerów. Bywa też tak, że choinki można wystawiać do specjalnych kontenerów na odpady wielkogabarytowe.

Dokładne informacje i harmonogram odbioru choinek znajdziesz na stronie gminy. W każdej daty oraz zasady segregacji mogą się nieco różnić, dlatego aby mieć pewność, że choinka zostanie odebrana, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z informacjami gminnymi.

Drugie życie choinki

Oprócz wyrzucenia choinki na śmietnik, można także pomyśleć, jak w inny sposób można nadać jej kolejne życie. Tu podobnie jak wyżej warto poszukać informacji w internecie np. na lokalnych grupach facebookowych, bo być może w naszej okolicy organizowana jest akcja zbierania choinek. Zwłaszcza choinki kupione w doniczkach można spróbować zasadzić ponownie i tym samym nadać im drugie życie.

Czego nie robić z choinką żywą?

Na pewno nie należy używać żywego drzewka iglastego do palenia w piecu lub kominku. Z zasady drzewa iglaste nie są używane jako drzewo opałowe, przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość żywicy, która podczas palenia strzela, mocno dymi i jest po prostu nieefektywna.

Gdzie wyrzucić choinkę sztuczną?

Jak sama nazwa wskazuje sztuczna choinka powinna trafić do kontenera na tworzywa sztuczne., choć od tej zasady mogą być wyjątki – wszystko zależy bowiem od tego, z jakich konkretnie materiałów wykonana jest nasza choinka. Oczywiście, najlepiej dbać o raz kupione sztuczne drzewko jak najlepiej, by służyło nam jak najdłużej, ale jeśli nasza sztuczna choinka nie prezentuje się już dobrze, pamiętajmy przynajmniej, by trafiła do odpowiedniego pojemnika na odpady. Jeśli drzewko jest duże, może trafić do pojemnika na odpady wielkogabarytowe.

Do kiedy trzymać choinkę w domu?

Nie ma jednej konkretnej daty, do której drzewko powinno stać w domu. Wszystko zależy w zasadzie od tego, ile choinka wytrzyma zanim zaczną opadać z niej wszystkie igły. Zwyczajowo przyjęło się, że choinki znikają z domu po 6 stycznia, czyli po święcie Trzech Króli lub po Niedzieli Chrztu Pańskiego, która przypada w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. Niektórzy też trzymają drzewko bożonarodzeniowe w domu do czasu wizyty księdza. Polecamy jednak zgrać termin wyrzucenia choinki z harmonogramem odbioru drzewek w naszej gminie.

 

REKLAMA