Friends with benefits – czy seks z przyjacielem to dobry pomysł?

Czy relacja typu friends with benefits to dobry układ, czy też związek z góry skazany na porażkę? Czy warto iść z przyjacielem do łóżka? Dowiedz się więcej o potencjalnych korzyściach i przyjemnościach związanych z relacją typu friends with benefits, a także o wadach i zagrożeniach wynikających z tego układu. Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci ds. relacji.

friends with benefits fot. shutterstock.com
  • Friends with benefits to relacja, w której uczestniczą osoby, które lubią spędzać ze sobą czas i decydują się na seks, bez angażowania się w związek.
  • FWB to zazwyczaj relacja krókotrwała i niemonogamiczna.
  • Nie angażuj się w tego typu relację w nadziei, że rozwinie się w prawdziwy związek. FWB z definicji nie ma ewoluować w stronę związku.

Każdy, kto kiedykolwiek przeżył trudny okres (śmierć kogoś bliskiego, trudne rozstanie, zwolnienie z pracy itp.), wie, że przyjaciel przychodzi wówczas z pomocną dłonią i ramieniem do wypłakania. "Specjalni" przyjaciele mogą zaoferować dodatkowo usta do całowania, biodra do gładzenia, klatkę piersiową do leżenia i… wiele, wiele więcej. Zaraz, zaraz, o jakim przyjacielu mowa? Mowa tu o tzw. "friends with benefits".

Friends with benefits – co to znaczy?

Friends with benefits może być dobrym sposobem na bezpieczne odkrywanie swojej seksualności.

Zwrot "friends with benefits" (ang. przyjaciele z korzyściami) przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych już kilka lat temu. Co dokładnie oznacza? "Friends with benefits najlepiej zdefiniować jako przyjaźń z kimś, z kim również dochodzi do kontaktów seksualnych i/lub intymnych chwil zwykle zarezerwowanych dla osób, które ze sobą randkują. W przypadku friends with benefits nie ma jednak angażowania się w związek" – mówi dr Carolina Pataky, licencjonowana terapeutka małżeńska i rodzinna, seksuolożka i współzałożycielka Love Discovery Institute w Południowej Florydzie.

Nie ma jednak jednej definicji tego typu relacji – wszystko bowiem zależy od tego, na co umawiają się dane osoby. Co ciekawe, nie muszą to być nawet przyjaciele (czyli bardzo bliskie sobie osoby), a raczej osoby, które się znają i lubią spędzać wspólnie czas. Zamiast kończyć noc buziakiem na pożegnanie, decydują się na seks.

Układ typu friends with benefits nie oznacza monogamii, raczej wręcz przeciwnie  – decydują się na to osoby, które równocześnie spotykają się z innymi. Choć, tak jak wspomniano wyżej, wszystko zależy od konkretnych osób i ich "umowy". Ciężko oczekiwać od raczej otwartej relacji o nie do końca określonych ramach sztywnej definicji.

ZOBACZ KONIECZNIE: Situationship, czyli coś pomiędzy byciem w związku a friends with benefits

Friends with benefits – dla kogo?

Według certyfikowanego terapeuty seksualnego Casey’a Tannera, relacja typu friends with benefits może być bardzo satysfakcjonująca (czytaj: orgazmiczna) dla osób, które boją się zaangażowania, singli, którzy nie są gotowi na ustabilizowanie się i każdego, kto chce bezpiecznie (bo z kimś dobrze nam znanym) odkrywać różne rodzaje intymności.

Jednak warto też wiedzieć, że friends with benefits to nie układ dla każdego! "Jeśli szukasz zaangażowania i czujesz się gotowa na głęboką emocjonalną intymność, ten rodzaj związku prawdopodobnie nie jest dla ciebie" – przestrzega dr Carolina Pataky.

Friends with benefits – skąd mam wiedzieć, że to to?

To, co kwalifikuje się jako friends with benefits, zależy od tego, co ty uważasz za przyjaźń ,a co za korzyści. Skoro jednak ogólnie rzecz biorąc, friends with benefits to znajomi, którzy ze sobą sypiają, to korzyści wynikające z tego układu będą korzyściami seksualnymi. Jednak według Casey’a Tannera korzyści mogą być również natury romantycznej: "Jest to ustna lub niewypowiedziana umowa, w ramach której dwie osoby (lub więcej osób) do platonicznej relacji koleżeńskiej lub przyjacielskiej postanowiły dodać element seksualny lub romantyczny". Te dodatkowe elementy mogą obejmować wszystko: od przytulania po pocałunki, od seksu oralnego po stosunek.

Związek typu friends with benefits niekoniecznie oznacza też , że ​​dwoje ludzi zaczynało jako para przyjaciół. "Raczej chodzi o poczucie, że ​​nawet gdyby seks zniknął, zaangażowane w relację osoby nadal chciałyby wspólnie spędzać czasu i pozostać w emocjonalnym lub platonicznym związku" – wyjaśnia Tanner.

Największy problem z friends with benefits jest taki, że gdy kończy się seks, kończy się również znajomość.

Czasem w przypadku friends with benefits dzieje się dokładnie, jak w tym filmie z Justinem Timberlake’em i Milą Kunis "To tylko seks" (w oryg. "Friends with benefits"): dwie osoby – które są przyjaciółmi – zrażone dotychczasowymi związkami, odkrywają, że seks bez zobowiązań to dobry pomysł, ale z czasem dochodzi do tego silna więź uczuciowa… Ale to komedia romantyczna. W realnym życiu bywa różnie: dla niektórych friends with benefits ewoluuje w stronę związku, dla innych kończy się zbyt mocnym zaangażowaniem emocjonalnym dla jednej ze stron, dla innych jeszcze – gdy kończy się seks, kończy się również relacja.

Friends with benefits vs. bycie w związku

Więc… co odróżnia friends with benefits od związku? Zależy to od ciebie i "umowy", jaką zawarłaś z daną osobą. Według dr Pataky jedną z głównych różnic jest to, że friends with benefits nie są uważani za długoterminową relację, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy takiego związku pragną. "Większość (monogamicznych) ludzi ma nadzieję, że ich partner pewnego dnia zostanie ich narzeczonym, małżonkiem lub partnerem życiowym. Po układzie typu friends with benefits nie należy oczekiwać, że będzie ewoluował w stronę bardziej zaangażowanej relacji" – wyjaśnia dr Pataky.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Couple goals, czyli 10 patentów, dzięki którym stworzycie udany związek

Friends with benefits – korzyści

Nie tracisz czasu na szukanie partnera

Specjaliści ds. związków, seksu i zdrowia psychicznego zgadzają się, że posiadanie przyjaciela, z którym można pójść do łóżka ma wiele zalet logistycznych, emocjonalnych i seksualnych. Z jednej strony friends with benefits to sposób na to, aby mieć, z kim wyskoczyć na miasto na obiad czy drinka. Z pewnością łatwiej jest napisać smsa do kumpla, którego dobrze znasz, niż szukać towarzysza w aplikacjach randkowych. "Relacja friends with benefits może zaoszczędzić czas i energię – mówi Tanner. – Zamiast przedzierać się przez profile kandydatów w aplikacji randkowej, a następnie spędzać czas i energię na ustalanie, czy rzeczywiście jest między wami chemia, specjalny przyjaciel to ktoś, na kogo możesz stale liczyć w kwestii seksu lub randek".

Bezpieczny seks

Ten typ relacji daje także emocjonalne i fizyczne korzyści bez nadmiernego ryzyka. "Uprawianie bardziej swobodnego seksu z kimś, komu ufasz, może zapewnić większy komfort w wyrażaniu potrzeb i wyznaczaniu granic – przekonuje Tanner. – Jeśli oboje zgadzacie się, co do tego, jak dbacie o zdrowie seksualne, zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową, o które zdecydowanie łatwiej w przypadku uprawiania przypadkowego seksu".

Realizujesz swoje fantazje

Zakładając, że czujesz się bezpiecznie, ten rodzaj związku może dać ci swobodę wypróbowywania nowych pozycji, zabawek erotycznych, odgrywania ról i nie tylko. "Osobom z dość specyficznymi upodobaniami czasami może być trudno znaleźć oddanego partnera romantycznego i seksualnego, który również ma te same upodobania" – mówi Tanner. W takich przypadkach friends with benefits oferuje możliwość odkrywania swojej seksualności bez konieczności romantycznej kompatybilności z drugą osobą.

Friends with benefits – wady

Gdy swojego FWB darzysz uczuciem, nie wyjdzie z tego nic dobrego.

"Związek typu friends with benefits jest idealny tylko wtedy, gdy interesują cię fizyczne korzyści z posiadania partnera, ale nie emocjonalna inwestycja" – mówi dr Pataky. Dodaje, że pragnienie zaangażowania czy stworzenia długoterminowej seksualnej i/lub romantycznej relacji z kimś mogą również dyskwalifikować cię z tego rodzaju związku. W końcu friends with benefits z definicji są niemonogamiczne, krótkotrwałe i dalekie od tradycyjnego zaangażowania. Rzadko przeradzają się w coś poważniejszego. Gdy zaczynasz tego typu związek, z kimś, kogo darzysz uczuciem, w nadziei, że przerodzi się to w romantyczny związek, raczej nie skończy się to dobrze.

couple goals fot. Shutterstock.com

5 wskazówek, by friends with benefits zadziałało

1. Wybierz odpowiednią osobę

Jasne, istnieje szereg korzyści z posiadania friends with benefits. Ale jak korzystna lub niekorzystna jest to relacja, zależy od tego, kim jest ta osoba i jak dobrze się ze sobą dogadujecie. Tanner radzi, by przed podjęciem decyzji o byciu czyimś friends with benefits zadać sobie następujące pytania:

  • Czy ufam tej osobie?
  • Czy ta osoba pokazała, że będzie szanować moje granice poza kontekstem seksualnym?
  • Czy czuję się dobrze, kiedy jestem z tą osobą?
  • Czy jestem w stanie zaakceptować fakt, że nasza przyjaźń się zmieni?
  • Czy będę w stanie przekazać tej osobie, że to nie układ dla mnie, jeśli zajdzie taka potrzeba?
  • Czy byłabym zdruzgotana, gdybyśmy przestali ze sobą sypiać?

2. Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Jak w przypadku każdego innego związku, tak i w przypadku friends with benefits kluczem do udanej relacji jest komunikacja. "Mów przejrzyście i bezpośrednio o swoich oczekiwaniach, pragnieniach i potrzebach" – radzi Tanner. A potem zrób to po raz kolejny, kolejny i jeszcze jeden. "Układ, który zadziałał na początku, może z czasem wymagać zmiany i nie ma w tym nic złego" – mówi ekspert. Możesz nawet ustawić przypomnienie w kalendarzu Google, aby co kilka tygodni spróbować przyjrzeć się swojej relacji i zastanowić się, czy wciąż jesteś z niej zadowolona, a jeśli nie, to przegadać temat z przyjacielem.

3. Polityka prywatności

A co z innymi osobami, z którymi się spotykacie? Czy ty i twój FWB macie politykę prywatności? A może lubicie słuchać i rozmawiać o swoich innych romansach, randkach i przyjaciołach? Przeprowadźcie tę rozmowę na początku, a potem ponownie w razie potrzeby. Jeśli zaczniesz przyzwyczajać się do tego, że spędzasz ze swoim friend with benefits dużo czasu, a potem druga strona ograniczy czas spędzany z tobą, by spędzać go z kimś innym, nie będziesz całkowicie zaskoczona.

4. Antykoncepcja

Przed pójściem do łóżka z kimkolwiek, rozsądnie jest porozmawiać o tym, jak zamierzacie ochronić się przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. To dotyczy również relacji friends with benefits. Zwłaszcza, że często friends with benefits dają wszystkim zaangażowanym w tę relację osobom możliwość spania z innymi, warto dokładnie przedyskutować, jak będzie wyglądała kwestia higieny i zdrowia intymnego.

5. Zrozum różnicę między monogamią a zaangażowaniem

Zazwyczaj jedną z kluczowych cech relacji friends with benefits jest to, że nie są one monogamiczne. Oznacza to, że nie jesteście dla siebie wyłącznymi seksualnymi i romantycznymi partnerami. Jednak nawet jeśli związek nie jest na wyłączność, możesz nawiązać z przyjacielem bliską relację, poczuć wobec niego lojalność lub wyrazić chęć większego lub mniejszego zaangażowania. Zrozumienie różnicy między monogamią a zaangażowaniem może pomóc wam obu w traktowaniu siebie z szacunkiem.

REKLAMA