Fotelik dziecięcy: jak wybrać odpowiedni?

Maluchy w aucie potrzebują bezpieczeństwa, komfortu i rozrywki – zawsze w tej kolejności. Po pierwsze – jak jest z bezpieczeństwem Twojego dziecka? Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni fotelik dziecięcy dla Twojego malucha.

jak dobrać fotelik dziecięcy fot. shutterstock.com

Maluchy w aucie potrzebują bezpieczeństwa, komfortu i rozrywki – zawsze w tej kolejności. Po pierwsze – jak jest z bezpieczeństwem Twojego dziecka?

REKLAMA

Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu, i będziemy to powtarzać. Nieważne, czy chodzi o jazdę do żłobka, przedszkola, dziadków czy o wakacyjny wyjazd w góry lub nad morze – jeśli w samochodzie jest dziecko, jego bezpieczeństwo ma być dla Ciebie najważniejsze. Zawsze – koniec, kropka.

Zadbać o nie musisz jeszcze przed posadzeniem dziecka w foteliku. Tylko który model będzie chronił je najlepiej? Obok pokazujemy podział fotelików według grup wagowych.

Nasza podpowiedź? Banalna – na bezpieczeństwie oszczędzają tylko głupcy. Nie ufaj niedostępnym w sprzedaży w Polsce fotelikom, które można kupić na portalach aukcyjnych. Badania organizacji healthystuff wykazały, że część z nich może być wykonana z materiałów, które zawierają toksyczne substancje, na przykład ołów, rtęć czy kadm.

Specjaliści w branży (i zdrowy rozsądek) podpowiadają też, żeby unikać fotelików używanych – nigdy nie wiadomo, jakie zdarzenia mają za sobą. Dopuszczalny wyjątek? Fotelik z udokumentowaną historią, odkupiony od rodziny lub znajomych. Egzemplarze powypadkowe nie wchodzą w grę.

Po zakupie odpowiedniego fotelika kilka podstawowych zasad przewożenia dziecka. Najbezpieczniejsze miejsce w aucie to środkowe z tyłu (czyli z dala od drzwi), ale tylko gdy jest tam mocowanie Isofix. Jeżeli nie, lepiej posadź malucha za fotelem pasażera.

Kolejna sprawa to zagłówek – mniejsze dzieci powinny mieć pod głową specjalny kołnierz, który ochroni ich szyję podczas wypadku. Starsze, siedzące na podkładce, powinny mieć zagłówek fotela ustawiony co najmniej na wysokości oczu.

Kiedy zmieniać foteliki?

Zgodnie z przepisami foteliki samochodowe są klasyfikowane według wagi dziecka.

  • grupa 0 (od 0 do 10 kg)
  • grupa 0+ (do 13 kg)
  • grupa I (od 9 do 18 kg)
  • grupa II (od 15 kg do 25 kg)
  • grupa III (od 22 kg do 36 kg)

Fotelik z grupy 0 lub 0+ trzeba zmienić na większy, gdy czubek głowy dziecka wystaje ponad jego obrys.

Fotelik z grupy I wymień, gdy linia oczu dziecka wykracza ponad jego obrys albo górne mocowanie pasów znajduje się poniżej linii barków.

kiedy zmieniać fotelik dziecięcy
Zobacz również:
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej... się spocić. Szukasz dla siebie czegoś nowego, co nie wymaga karnetu? Zacznij tutaj.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA