Antropolog Robin Dunbar zwrócił uwagę, że w dawnych społecznościach ludzie utrzymywali kontakty mniej więcej ze 150 osobami. Facebook pozwala na posiadanie znacznie większej grupy znajomych, choć nie pozostaje to bez wpływu na nasze samopoczucie oraz samoocenę.
Na szczęście z pomocą przychodzą naukowcy, którzy zainteresowali się tematem. Dzięki nim bez problemu unikniesz cyfrowego zawrotu głowy.
1. Czy Facebook uzależnia?
Wrzuciłaś zdjęcie, odeszłaś od komputera i już po kilku minutach spoglądasz na telefon, żeby sprawdzić, czy pojawiły się nowe powiadomienia. Albo stajesz w kolejce i od razu sięgasz po smartfon, bo być może ktoś napisał coś miłego.
Z czego to wynika?
Naukowcy z Freie Universität w Berlinie pokazywali badanym zdjęcia z pozytywnymi komentarzami. Jednocześnie obserwowali reakcje ich mózgów za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że w takich sytuacjach aktywizuje się jądro półleżące, czyli jedna z części mózgu, należąca do układu nagrody.
I jego reakcja jest tym większa, im częściej korzystasz z Facebooka. Czy zatem od serwisu można się uzależnić? Zdaniem doktora Dara Meschi to dopiero pierwsze z serii badań, które należy wykonać, aby to potwierdzić. Jednak warto wiedzieć, że lajki oddziałują na tę samą część mózgu, co alkohol i seks.
Jeśli ciągle jesteś online – uważaj. Możesz być ofiarą nowej choroby cywilizacyjnej, tzw. FOMO.
Komentarze