Facebook: jak mądrze z niego korzystać

Czy Facebook uzależnia? Jak oceniane są seksowne fotki na profilu? Czy przez media społecznościowe można stracić pracę? Czy warto zmieniać status na "w związku"? Odpowiedzi znajdziesz w naszym krótkim poradniku facebookowym. Zobacz, jak wykorzystać ten portal jak najlepiej.

smartfony fot. Getty Images
fot. Getty Images

Antropolog Robin Dunbar zwrócił uwagę, że w dawnych społecznościach ludzie utrzymywali kontakty mniej więcej ze 150 osobami. Facebook pozwala na posiadanie znacznie większej grupy znajomych, choć nie pozostaje to bez wpływu na nasze samopoczucie oraz samoocenę.

Na szczęście z pomocą przychodzą naukowcy, którzy zainteresowali się tematem. Dzięki nim bez problemu unikniesz cyfrowego zawrotu głowy.

1. Czy Facebook uzależnia?

Wrzuciłaś zdjęcie, odeszłaś od komputera i już po kilku minutach spoglądasz na telefon, żeby sprawdzić, czy pojawiły się nowe powiadomienia. Albo stajesz w kolejce i od razu sięgasz po smartfon, bo być może ktoś napisał coś miłego.

Z czego to wynika?

Naukowcy z Freie Universität w Berlinie pokazywali badanym zdjęcia z pozytywnymi komentarzami. Jednocześnie obserwowali reakcje ich mózgów za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że w takich sytuacjach aktywizuje się jądro półleżące, czyli jedna z części mózgu, należąca do układu nagrody.

I jego reakcja jest tym większa, im częściej korzystasz z Facebooka. Czy zatem od serwisu można się uzależnić? Zdaniem doktora Dara Meschi to dopiero pierwsze z serii badań, które należy wykonać, aby to potwierdzić. Jednak warto wiedzieć, że lajki oddziałują na tę samą część mózgu, co alkohol i seks.

Jeśli ciągle jesteś online – uważaj. Możesz być ofiarą nowej choroby cywilizacyjnej, tzw. FOMO.

smartfony fot. Getty Images
fot. Getty Images

2. Jak oceniane są seksowne fotki?

Wśród opublikowanych przez Ciebie zdjęć jest kilka z pracy, z uczelni i z ostatnich wakacji. Na piasku, w stroju kąpielowym. Lubisz je, ale znajoma powiedziała Ci ostatnio, żebyś je usunęła. Bardzo Cię to zdziwiło. Pomyślałaś nawet, że jest zazdrosna.

O co może jej chodzić?

Rzeczywiście, może przemawiać przez nią zazdrość, ale warto, abyś zdawała sobie sprawę z wyników najnowszych badań opublikowanych w „Psychology of Popular Media Culture”.

Jak donoszą naukowcy, kobiety, które publikują seksowne fotki, są przez swoje koleżanki oceniane jako mniej urodziwe, przyjacielskie, a przede wszystkim mniej kompetentne. Trudno jednak nie zauważyć, że częściej mają powodzenie wśród męskiej publiczności.

fot. Lucky Business 2015/shutterstock.com fot. Lucky Business 2015/shutterstock.com

3. Czy przez Facebooka można stracić pracę?

Słyszałaś wiele razy o tym, że pracodawcy sprawdzają aktywność swoich pracowników w internecie, ale nie chce Ci się w to wierzyć. Szczególnie że Twoja szefowa nie ma nawet konta na FB.

Co zrobić?

To, że nie możesz jej znaleźć w serwisie, nie oznacza, że nie ma tajnego konta do szpiegowania. Generalnie rzecz biorąc osoba, która pozowała do odważnych sesji, nie powinna być zaskoczona, że nie chcą jej w urzędzie. Ty masz na sumieniu tylko kilka wpisów o imprezach?

„Ludzie sumienni publikują posty o piwie czy narkotykach tak samo często, jak osoby niezbyt pracowite” – mówi William Stoughton z North Carolina State University. Różnica leży raczej w charakterze. Ekstrawertyczki częściej dzielą się takimi informacjami, introwertyczki rzadziej. Ale Twoja szefowa może nie zdawać sobie z tego sprawy.

para fot. Rock and Wasp 2015/shutterstock.com
fot. Rock and Wasp 2015/shutterstock.com

4. Czy zmienić status na "w związku"?

Jesteś ze swoim partnerem już od jakiegoś czasu, lecz dotychczas nie dzieliłaś się tą informacją na Facebooku. Jednak ostatnio zaczęłaś się nad tym poważnie zastanawiać.

Dlaczego to takie ważne?

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez badaczy z Haverford College i University of Wisconsin–Madison, najczęściej w ten sposób o swoim związku chcą informować osoby, które nie są go do końca pewne. Dlatego jeśli ta myśl przyszła do Ciebie nagle, czas poważnie porozmawiać z partnerem.

kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Czy Facebook może zdołować?

Polubiłaś kilka stron o najpiękniejszych miejscach na świecie, których nigdy nie odwiedzisz, oraz tanich lotach. Jednak czasami, gdy przeglądasz, co wrzucają ich administratorzy, zaczynasz się zastanawiać, czy nie powinnaś czegoś zmienić w swoim życiu...

Dlaczego tak się dzieje?

Patrząc z ewolucyjnego punktu widzenia, przez większość naszej historii nie mieliśmy do czynienia z takim fenomenem, jak zdjęcia. Były co najwyżej obrazy. A teraz codziennie rano jesteś bombardowana fotografiami z całego świata. To nie może pozostać bez znaczenia.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, opublikowanymi w „Computers in Human Behavior”, osoby, które podczas przeglądania Facebooka odczuwają zazdrość, są częściej narażone na symptomy depresji. Jednak z drugiej strony, jeśli nie masz negatywnych uczuć podczas korzystania z FB, ryzyko pogorszenia nastroju się zmniejsza. Może warto po prostu odlajkować kilka stron?

WH 05/2015

REKLAMA