Eva Mendes: współczesna historia Kopciuszka

Eva Mendes wychowywała się w ubogiej dzielnicy, a dziś jest sławna, bogata i żyje z księciem (Ryan Gosling!). Sekretem jej urody jest zdrowa dieta. A pięknie wyrzeźbione ciało to zasługa treningu siłowego i biegania. Jej przepis na sukces? Odwaga, determinacja i zdrowy dystans.

Ewa Mendes fot. s_bukley 2015/shutterstock.com
fot. s_bukley 2015/shutterstock.com

Znamy ją wszystkie. Nie dość, że jest piękna, seksowna i zdolna, to jeszcze ukradła nam Ryana Goslinga. Urodziła dziecko i nadal wygląda świetnie, a w dodatku w serwisach plotkarskich ani słowa o skandalach czy rozwodzie. Czy to nie za dużo szczęścia, jak na jedną dziewczynę?

Gdyby nie była taka sympatyczna i normalna, to byśmy ją znienawidziły. Wszystko zaczęło się przez przypadek. Mendes studiowała marketing i często słyszała, że powinna zostać modelką albo aktorką. „Nigdy nie traktowałam tego serio” – przyznaje.

Pewnego dnia znajomy fotograf zrobił jej zdjęcia do portfolio, które pokazał później zaprzyjaźnionemu impresario. Ten stwierdził, że dziewczyna powinna spróbować swojego szczęścia w show-biznesie. Mendes rzuciła uniwersytet i zaczęła chodzić na castingi.

Początki nie były zbyt spektakularne. Trudno inaczej nazwać występ w „Dzieciach kukurydzy V”, ale Eva z każdym rokiem grała coraz lepsze role, aż w końcu w 2012 roku pojawiła się na planie „Drugiego oblicza”, gdzie poznała Ryana.

Dzisiaj jest nie tylko aktorką, ale i mamą na pełen etat oraz projektantką. Mimo to nie ma w sobie żadnego zadęcia. Po sesji zdjęciowej zakłada prostą, niebieską sukienkę bez rękawów, siada na skraju sofy i już może odpowiadać na pytania. „Ludzie często mówią, że wolny dzień najlepiej spędzić w dżinsach i T-shircie, ale ja zdecydowanie wolę takie sukienki – mówi Mendes. – Najlepiej się w nich czuję”.

Mimo że we wrześniu urodziła Esmeraldę, wygląda dokładnie tak, jak nas przyzwyczaiła. Nie jest ani niezdrowo chuda, ani przesadnie krągła. Po prostu w sam raz, czyli w jej przypadku naprawdę sexy. W przeciwieństwie do innych, znanych mam nie przechwala się, jak w krótkim czasie udało jej się odzyskać figurę sprzed ciąży.

W ogóle nie podnosi tego tematu, woli skupić się na dziecku. „Mogę szybko sprawdzić, kto to?” – pyta, gdy zaczyna dzwonić jej telefon. Oczywiście, nie ma żadnego problemu. „To mała – mówi po chwili i zaczyna się śmiać. – Chciałam powiedzieć, to w sprawie małej”.

Mendes bez zająknięcia opowiada o tym, jak zmieniło się jej życie po urodzeniu córki. Jednak o relacji z Goslingiem nie piśnie ani słówka. A szkoda! „To, że ludzie o to pytają, nie znaczy, że muszę odpowiadać” – mówi z uśmiechem. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak usidlić najprzystojniejszego mężczyznę na świecie, odpowiedzi musisz szukać między wierszami.

Ewa Mendes fot. Everett Collection 2015/shutterstock.com
fot. Everett Collection 2015/shutterstock.com

Gwiazda ekranu

Eva przeszła długą drogę od niezbyt popularnych horrorów do świetnego „Drugiego oblicza”. Jak sama przyznaje, nie traktuje pracy śmiertelnie poważnie, ale ma kilka zasad, których się trzyma.

Odpowiednie projekty

„Najważniejsi są dla mnie ludzie, z którymi mogę pracować” - mówi aktorka. Dlatego wystąpiła m.in. w „Co było, a nie jest”, gdzie grali: Kate Hudson, Jon Hamm, Michael Keaton i Larry David. „Brałam nie zawsze satysfakcjonujące role, żeby móc grać z ludźmi, których podziwiam i lubię” – wyjaśnia.

Kolejni na liście

U kogo chciałaby zagrać? „U Davida Lyncha albo Pedro Almodóvara - przyznaje Mendes. - Oni mają w sobie pewną lekkość. Nie przepadam za ciężkimi dramatami, po prostu mnie nie wciągają. Potrzebuję odrobiny magii oraz humoru”.

Na czerwonym dywanie

„Uważam, że to bardzo kłopotliwe - zdradza Eva. - To jak bycie modelką przed tłumem ludzi. Potem widzę zdjęcia i oceniam: »Na tym jestem zdystansowana, tutaj wyglądam słodko«. Zazwyczaj chcę, żeby to wszystko skończyło się tak szybko, jak to tylko możliwe”.

Paparazzi

„Uważam, że musi istnieć podział na życie publiczne i życie prywatne - mówi aktorka. - Moja siostra i przyjaciele doświadczają tego na Facebooku i Instagramie, gdy znajomi wrzucają zdjęcia, na których źle wyglądają. Mówię wtedy, żeby sobie wyobrazili, jak ja się muszę czuć. Mam tak przecież cały czas”.

Eva Mendes fot. Everett Collection 2015/shutterstock.com
fot. Everett Collection 2015/shutterstock.com

Sposób na piękne ciało i umysł

Eva wygląda świetnie, a czuje się jeszcze lepiej. Oto jej patenty.

Fitness

„Już jakiś czas temu zdałam sobie sprawę, że powinnam ćwiczyć – mówi Mendes. – Nie przepadam za tym, ale też nie cierpię z tego powodu”. Eva biega, także sprinty, i trenuje z obciążeniem. „Lekkim, bo moje mięśnie szybko rosną. Poza tym uprawiam jogę i co jakiś czas chodzę na spacery”.

Psychika

Aktorka przyznaje: „Mam terapeutę, który jest obiektywny i daje mi trafne wskazówki. Cieszę się, że nie pracuję z kimś, kto jedynie przytakuje. Potrzebuję usłyszeć dokładnie, co jest źle, żebym mogła to zmienić”. Naszym zdaniem? Zasada dobra, ale często wystarczy przyjaciółka, a nie psycholog.

Dieta

„Od 6 lat nie jem mięsa, ponieważ nie podoba mi się chów przemysłowy – zdradza Eva. – Inna sprawa, że odkąd z niego zrezygnowałam, czuję się znacznie lepiej. Poza tym, po roku zauważyłam, że moja skóra jest w zdecydowanie lepszej kondycji”. Co tu kryć – Mendes wygląda promiennie zarówno na co dzień, jak i na zdjęciach.

Eva Mendes fot. s_bukley 2015/shutterstock.com
fot. s_bukley 2015/shutterstock.com

Bizneswoman

Eva zdobyła popularność przed kamerami, jednak wykorzystuje ją nie tylko w walce o kolejne role, ale i w biznesie. Z jednej strony projektuje zwiewne ubrania dla New York & Company Collection. Z drugiej, ruszyła z własną linią kosmetyków Circa. Dowiedz się, skąd czerpała pomysły i kto pomógł jej w realizacji marzeń.

1. Znajdź  

„Zawsze znajdzie się ktoś, kto spyta: »Skąd masz tę sukienkę?«. Dlatego gdy New York & Company zaproponowało mi współpracę, od razu się zgodziłam. Byłam bardzo podekscytowana możliwością przygotowania czegoś, czego, moim zdaniem, nie ma na rynku” – tłumaczy aktorka. Efektem współpracy są m.in. kolorowe, zwiewne i niestety trudno dostępne w Polsce sukienki.

2. Dbaj o klienta

„Kiedy zaczęłam się malować, miałam 15 lat i kupowałam kosmetyki w drogeriach - mówi Mendes. - Dlatego postanowiłam skupić się na dobrych jakościowo produktach, które są dostępne w przystępnych cenach. Myślałam o sobie samej, gdy było mnie stać na naprawdę niewiele”.

3. Rób to, co lubisz

„Byłam bardzo zaangażowana w projektowanie opakowań mojej linii kosmetyków, które są bardzo architektoniczne. To było takie ekscytujące! – mówi Eva. – Są nawiązaniem do budynku Chryslera, dzieł Franka Lloyda Wrighta. Kocham architekturę. Moją ulubioną książką jest „Źródło” Ayn Rand. Poza tym cenię Gaudiego”.

4. Wiedz, czego nie wiesz

„Są ludzie, którzy potrafią zrobić pewne rzeczy znacznie lepiej od Ciebie. Dlatego nigdy nie bój się prosić ich o pomoc - radzi aktorka. - Zdarzają się sytuacje, w których wiem, czego chcę, ale generalnie proszę o pomoc”. Mendes przyznaje, że nie ma z tym problemu, ponieważ wychowała się w rodzinie, w której było to naturalne.

Eva Mendes fot. Featureflash 2015/shutterstock.com
fot. Featureflash 2015/shutterstock.com

Życie rodzinne

Eva nie piśnie nawet słówka o Ryanie, ale nie ma problemu, żeby opowiedzieć o swoim domu, ukochanej córce oraz rodzinie, która wspiera ją na każdym etapie życia.

Jej dom

„Dorastałam w rodzinie z klasy średniej, bardzo niskiej klasy średniej. I marzyłam o pięknym domu - wspomina Eva. - Przyglądałam się tylko ulicom w piękniejszych częściach miasta”. Tam gdzie trawniki zawsze były zielone i wypięlęgnowane, a wokół rosły wysokie drzewa. „Siedem lat temu kupiłam dom w takim miejscu. Wizualizacja przyniosła skutek”.

Jedynie w kwestii dekoracji wnętrza nie była już taka pomocna. „Ciągle mam wrażenie, że mój dom nie jest skończony, ale nawet to lubię. Wszędzie są kwiaty: piwonie i lilie”. Jeśli chcesz sobie wyobrazić, jak mieszka Eva, musisz jeszcze pamiętać o obrazach. „Zbieram obrazy kobiet. Nie wiem dlaczego. Niektóre wyglądają odrobinę upiornie, ale wiszą w całym moim domu”.

Jej rodzina

Życie Evy na przestrzeni lat bardzo się zmieniło, ale jedno pozostało takie samo - przyjaciele i bliscy. „Mam te same przyjaciółki, odkąd skończyłam 12 lat - przyznaje. - Poza tym mama i moje dwie starsze siostry zawsze były ze mną i mówiły, że mogę osiągnąć wszystko, co sobie zaplanuję. Wspieramy się, jak tylko możemy”.

Jej dziecko

Odkąd urodziła Esmeraldę, stara się dać jej takie samo wsparcie. „Sama daję sobie radę podczas bezsennych nocy, ponieważ to buduje silniejszą więź z moją małą dziewczynką - tłumaczy aktorka. Ale jeśli chodzi o porady dla innych matek albo kobiet, które dopiero planują ciążę, Mendes woli za dużo nie mówić. „Wydaje mi się, że jeszcze nie mam do tego prawa. Nie chcę, żeby inne mamy stwierdziły: »Co ty wiesz? Przecież to dopiero kilka miesięcy!«”.   

Życie gwiazd może być dla nas wspaniałą inspiracją. Zobacz, jak wyglądała droga do sukcesu aktorki Kate Mary oraz Elizabeth Banks.

Tekst: Amy Spencer, Jakub Skworz

WH 04/2015

REKLAMA