Kupowanie i sprzedawanie przez Internet: jak robić to bardziej ekologicznie?

Folia bąbelkowa z Twojej ostatniej przesyłki już na zawsze pozostanie odpadem zanieczyszczającym planetę. Kiepsko, prawda?

Ekologiczne zakupy fot. shutterstock.com

Taśmy, strecze i wypełniacze wykonane z tworzyw sztucznych nawet za kilkaset lat nie rozłożą się do części organicznych. W większości ulegną rozpadowi na niebezpieczne mikrocząsteczki zanieczyszczające wodę, ziemię i powietrze. A, jak pokazują badania, pandemia ogromnie przyspieszyła rozwój zakupów online. Z danych CBRE wynika, że 40% osób korzystających z internetu częściej niż dotychczas wybiera zakupy online (aż 76% robi to co najmniej raz w miesiącu). A nasze online'owe zachcianki mają poważne konsekwencje w realu. Na szczęście w tej dziedzinie bycie eko nic nas nie kosztuje.

ZOBACZ TEŻ: 5 książek o ekologii, które warto przeczytać

Gdy kupujesz

Poproś sprzedawcę o przesyłkę bez plastiku. Dodatkowo w uwagach możesz zaznaczyć, że prosisz o niedołączanie do paczki próbek, ulotek, katalogów etc. Jeśli wiesz, że Twoje zamówienie będzie rozbite (bo np. jedna z zamówionych rzeczy będzie dostępna dopiero za tydzień), poproś o wysyłkę dopiero po skompletowaniu całego zamówienia. Jasne, nie masz pewności, czy sprzedawca spełni Twoją prośbę, ale spróbować warto.

Gdy sprzedajesz

Puszczenie w drugi obieg przeczytanej książki czy sukienki kupionej pod wpływem impulsu to wyraz ogromnej dbałości o środowisko (plus kilka dodatkowych złotych w kieszeni). Będzie jeszcze lepiej, jeśli przesyłki zapakujesz w myśl zasad less waste. Na początek sprawdź, czy masz w domu stare opakowania, i spróbuj użyć ich ponownie – czasem wystarczy na starą naklejkę adresową nakleić nową. Z kolei stare gazety lub pocięte kartony z powodzeniem sprawdzą się w roli wypełniaczy. Gdy naprawdę nie masz nic pod ręką, postaw na papier – zamiast koperty bąbelkowej kup papierową z dodatkową zabezpieczającą warstwą papieru, a zamiast tradycyjnej taśmy kup papierową. Pamiętaj: małe kroki, wielkie rezultaty.

Ekopatenty

Skropak

W paczkach możesz znaleźć biodegradowalne chrupki ze skrobi kukurydzianej. Nie nadają się do jedzenia, ale rozpuszczone w wodzie sprawdzą się jako nawóz do roślinek doniczkowych.

Zbiórka

Na Facebooku znajdziesz osoby, które z chęcią przyjmą od Ciebie folie bąbelkowe, kartony i inne wypełniacze. Wystarczy poszukać.

ZOBACZ TEŻ: Ekologiczne artykuły do higieny intymnej [przegląd produktów]

REKLAMA