Ekologiczne produkty higieniczne, których powinnaś używać podczas miesiączki

Eko jest trendy, ale ekologiczny styl życia to zdecydowanie więcej niż tylko moda. Nadszedł czas, żebyśmy zaczęły podejmować świadome wybory i każdego dnia przyczyniać się do ochrony środowiska. Wybieraj ekologiczne produkty podczas miesiączki - to banalnie prosta zmiana, która pomoże zredukować ilość śmieci na wysypiskach.

środki higieny intymnej fot. Shutterstock.com

1. Kubeczki menstruacyjne

W ostatnim czasie stały się bardzo popularne. To jedna z najbardziej znanych ekologicznych alternatyw dla podpasek i tamponów. Kubeczki menstruacyjne są wielorazowe, dlatego nie zaśmiecają środowiska. Wykonane są z miękkiego tworzywa, które nie podrażnia pochwy podczas aplikacji. Krew, jak w przypadku tamponów czy podpasek, nie jest wchłaniana, a zbierana do pojemnika - właśnie dlatego kubeczek menstruacyjny musi być opróżniany co kilka godzin. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z kubeczkiem, musisz liczyć się z tym, że początki mogą być trudne. By uniknąć dyskomfortu, pierwsze próby zaplanuj tak, abyś mogła przeprowadzić je w komfortowym miejscu np. w łazience w twoim domu.

SPRAWDŹ: Kubeczki menstruacyjne - co powinnaś o nich wiedzieć

2. Bielizna menstruacyjna

Jeżeli nie przepadasz za używaniem tamponów i nie do końca jesteś przekonana do kubeczków menstruacyjnych, możesz zdecydować się na bieliznę menstruacyjną, znaną także jako „majtki-okresówki”. Wyglądają one jak zwykłe majtki, ale dzięki super chłonnej wkładce nie przemakają i zapewniają komfort podczas miesiączki. Po użyciu wystarczy je wyprać ręcznie.

Tutaj znajdziesz opinię redaktorki, która przetestowała bieliznę menstruacyjną. Sprawdź, jakie były jej wrażenia i spostrzeżenia.

3. Podpaski wielorazowe

Ile jednorazowych podpasek zużyłaś już w swoim życiu? Pewnie całe mnóstwo. Wyrzucając takie ilości produktów zrobionych z tworzyw sztucznych regularnie przyczyniałaś się do zaśmiecania środowiska. Na ratunek przyszły materiałowe podpaski wielorazowego użytku. Wyglądem przypominają klasyczne, jednak tych nie wyrzuca się po jednym użyciu. Wystarczy wypłukać je pod zimną wodą, a później wrzucić do prania.

4. Tampony gąbeczki

To kolejna ciekawa alternatywa tamponów. Tampony gąbeczki to naturalny produkt, który wytwarza się z gąbki morskiej. Po zebraniu surowca z dna morza nasącza się go w wodzie z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego i pozostawia do wyschnięcia. Tampony z gąbek są w stu procentach biodegradowalne. Wyglądem przypominają miniaturowe gąbki do kąpieli, a aplikuje się je podobnie jak zwykłe tampony - wystarczy umieścić je w pochwie wzdłuż lub w poprzek. Wiele kobiet w Internecie chwali tę alternatywę. Podobno są to najwygodniejsze tampony, jakich kiedykolwiek używały.

5. Jednorazowe podpaski i tampony wykonane z biodegradowalnych materiałów

A co jeśli żadna z powyższych propozycji nie przypadła Ci do gustu, a mimo to nadal chcesz być eko i dbać o środowisko? Możesz pozostać przy jednorazowych podpaskach i tamponach, ale wybieraj te, które są zrobione z ekologicznych materiałów takich jak ekologiczna bawełna. Ogranicz także użycie tamponów z plastikowymi aplikatorami.

ZOBACZ TEŻ: Czy używanie tamponów jest niebezpieczne i może prowadzić do śmierci?

REKLAMA