1. Zaadoptuj drzewo
To podobno Amazonia jest zielonymi płucami planety, ale nasze drzewa też się liczą. Dlatego warto wspierać ich sadzenie. Możesz to zrobić za pomocą portalu nadacepartnerstvi.cz (strona po angielsku, a drzewo w Czechach). W Polsce sprawa jest odrobinę trudniejsza, ale możliwa do zrealizowania we współpracy z sołectwem Wojcieszyn (wojcieszyn.info).
2. Ufunduj pszczołę
Wejdź na stronę www.adoptujpszczole.pl i wybierz, ile owadów chcesz adoptować (jeden kosztuje 2 złote). Resztą zajmie się Greenpeace. Celem akcji jest ufundowanie 65 tys. pszczół, a miłym dodatkiem – ujrzenie zabawnego rysunku Marka Raczkowskiego.
Jak oszczędzać prąd
Naukowcy z Post-Carbon Institute wieszczą, że w ciągu 60 lat zasoby węgla będą na tyle trudno dostępne, że ich wydobycie stanie się nieopłacalne. Do tego dochodzi stanowisko Unii Europejskiej, która chce ograniczyć emisję CO2 o 40% do 2030 roku. A u nas przecież niemal cały prąd pochodzi z węgla.
3. Wyłącz światło, ale...
Generalna zasada jest taka, że jeżeli wychodzisz z pomieszczenia, to wyłączasz światło. Nie ma sensu, żeby paliło się, gdy Cię nie ma. „Trzeba jednak pamiętać, że największe zużycie energii następuje, gdy włączasz żarówkę” – mówi Jarosław Kotyza z Akademii Górniczo-Hutniczej. Dlatego jeśli masz zamiar wrócić do pokoju w ciągu ok. 6 minut, to lepiej zostaw włączone światło. Zwłaszcza gdy korzystasz z żarówek energooszczędnych.
4. Lepiej niż energooszczędna
Problem z tradycyjnymi żarówkami jest taki, że więcej energii zużywają na ogrzewanie pomieszczenia niż jego oświetlenie. Żarówki energooszczędne radzą sobie lepiej, ale bezdyskusyjnym zwycięzcą tych zawodów jest żarówka LED. Jej światło już od jakiegoś czasu jest przyjemne dla oka, a jak obliczył portal „Ziemia na rozdrożu”, w ciągu roku inwestycja w takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić nawet 90 zł na jednej żarówce.
5. Wyjmij ładowarkę
Ładowarka, pomimo tego, że nie ładuje, ciągle pobiera prąd. Dlatego dla spokoju ducha wyjmij ją z kontaktu. Poza tym przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka sztuczek, żeby ładowarka nie była potrzebna tak często. Jeszcze więcej zaoszczędzisz, jeśli wyłączysz bezczynnie stojącą drukarkę laserową. W ciągu dnia może ona zużywać tyle samo prądu, co lodówka! Sprawdź również, czy po wieczornym seansie nie zostawiłaś włączonego odtwarzacza DVD, zgodnie z kalkulacją „Ziemi na rozdrożu” zaoszczędzisz dzięki temu nawet 50 zł rocznie.
6. Dobierz taryfę
Kiedyś prąd przypływał i po prostu się za niego płaciło. Dziś można wybrać taryfę, niemal jak u operatora telefonii komórkowej. Dlaczego warto? Bo jeśli przez cały dzień nie ma Cię w domu, a najwięcej prądu zużywasz późnym popołudniem, może się okazać, że w prosty sposób zmniejszysz rachunek nawet o 19%.
Komentarze