Ekocyd, czyli ekologiczne samobójstwo

Jeżeli do 2030 roku nie spełnimy poniższych postulatów, czeka nas, jako gatunek, zagłada – ostrzegają naukowcy w najnowszym numerze „Science”.  Dzisiaj zaczyna się międzyrządowa dyskusja na temat zatrzymania globalnego ekocydu, która potrwa do piątku. Szefowie rządów 196 państw mają ustalić plan ratowania biosfery.

ekocyd fot. Shutterstock.com

Ziemską biosferę można jeszcze uratować, ale mamy naprawdę mało czasu – pisze dr Bernardo Strassburg z Wydziału Geografii i Środowiska Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu w Rio de Janeiro w najnowszym numerze prestiżowego „Science”. To, że przyroda potrafi się odnowić, pokazuje przykład Parku Narodowego Tijuca z Rio de Janeiro. Do 1850 roku na tych terenach była plantacja kawy, dzisiaj na 4 tysiącach hektarów żyje 2 tysiące gatunków roślin i zwierząt. I mówimy o przedmieściach metropolii, zamieszkałej przez 12 milionów ludzi. 

W liczącej 4 miliardy lat historii życia na Ziemi, już 5 razy dochodziło do zagłady; doprowadzały do niej upadki planetoid czy erupcje wulkanów. Teraz stoimy w obliczu zagłady po raz szósty i, co najgorsze, sami możemy być jej przyczyną. Dlatego naukowcy ukuli nowy termin: ekocyd, czyli ekosamobójstwo. Międzyrządowa Platforma ds. Bioróżnorodności i Ekosystemów opublikowała raport, z którego wynika, że prawie milion gatunków roślin i zwierząt, czyli 1/3 wszystkich gatunków jakie znamy, jest zagrożona wyginięciem. A że przyroda to układ zamknięty, w którym materia krąży od jej pierwotnych wytwórców, po stojące najwyżej w łańcuchu pokarmowym drapieżniki i z powrotem, to wyginięcie takiej masy gatunków, oznacza również wyginięcie nas samych. To tylko kwestia czasu. 

Dlatego na konferencji, która rozpoczyna się dzisiaj, będzie omawianych 21 postulatów, które muszą zostać wdrożone w życie przez 196 państw, w tym Polskę, już do 2030 roku. Wśród tych postulatów są m.in. takie:

  • Objęcie ochroną przynajmniej 30% powierzchni wszystkich lądów i oceanów;
  • Redukcja użycia pestycydów w ochronie upraw przynajmniej o 2/3;
  • Zmniejszenie przynajmniej o 50% ilości nawozów sztucznych w naturalnych ekosystemach;
  • Całkowite zaprzestanie zanieczyszczania przyrody plastikiem;
  • Zwiększenie wydatków na ochronę przyrody o co najmniej 200 miliardów rocznie;
  • Zmniejszenie inwestycji szkodliwych dla środowiska przynajmniej o 500 miliardów rocznie;

Szefowie państw będą dyskutować te i pozostałe postulaty do końca tego tygodnia. Konkretne rozwiązania mają zostać wdrożone na przełomie kwietnia i maja 2022 roku na planowanej konferencji w Chinach.  

Źródła:

https://www.science.org/doi/10.1126/science.abm6556

https://www.cbd.int/article/draft-1-global-biodiversity-framework

Zobacz również:
REKLAMA