Polacy kupują coraz więcej egzotycznych roślin

Zainteresowanie uprawą egzotycznych roślin wciąż rośnie. Według Joanny Bogdanowicz, kuratorki roślin tropikalnych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Polacy kupowali ich szczególnie dużo podczas pandemii.

Egzotyczne rośliny fot. shutterstock.com

Moim zdaniem ten trend będzie dalej rósł i tych roślin będzie przybywać – czy to w domach, czy w ogrodach. Po pierwsze, pandemia przyczyniła się do naszej tęsknoty za naturą. Ponadto coraz więcej osób interesuje się zmianami klimatycznymi, ochroną środowiska i tym samym starają się temu jakoś przeciwdziałać np. poprzez sadzenie roślin w swoim otoczeniu” – stwierdziła Bogdanowicz, która jest jednym z ekspertów biorących udział w akcji #UWażniNaSuszę.

Uprawa egzotycznych roślin w naszym regionie jest obecnie łatwiejsza niż kiedykolwiek. Wszystko przez ocieplenie klimatu - wysokie temperatury pozwalają przetrwać cały rok takim roślinom, jak figowiec, cedr libański czy bananowiec. „Rośliny te wymagają zabezpieczenia na zimę, ale w naszym Ogrodzie posadziliśmy bananowce i figi, które przetrwały nawet tę ostatnią zimę” – wyjaśniła botanik.

Wpływ na zmianę „zestawu" roślin domowych mają też warunki panujące obecnie w mieszkaniach. „Kiedyś zimą mieliśmy w mieszkaniach chłodniej, domy nie były tak ogrzewane jak teraz; było też bardziej wilgotno. Wtedy można było uprawiać np. fuksje, kliwie czy cytrusy. Teraz w zasadzie przez cały rok mamy w domach tak samo ciepło, dlatego sięgamy po rośliny z klimatu tropikalnego, które w dodatku przystosują się do zmniejszonej wilgotności powietrza występującej w naszych domach zimą” - powiedziała ekspertka.

Oczywiście swoje robi też moda. „Ostatnio bardzo modne są rośliny z rodziny obrazkowatych, takie jak monstery, filodendrony czy skrzydłokwiaty. Ta rodzina ma licznych reprezentantów w tropikach i subtropikach i to w bardzo różnych siedliskach – mogą wspinać się po drzewach, rosnąć na gałęziach, ale też rosną w podłożu podmokłym, w wodzie i oczywiście w glebie. Wiele z tych roślin jest stosunkowo łatwa do uprawy w warunkach domowych, jeśli spełni się ich podstawowe potrzeby. Zauważyłam, że panuje ogromna moda na różne odmiany o kolorowych liściach" - stwierdziła.

Według Bogdanowicz uprawianie egzotycznych roślin kupionych w Polsce jest bezpieczne, jeśli chodzi o patogeny i szkodniki, które nie występują w naszym kraju. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku roślin sprowadzanych - powinny one posiadać certyfikat fitosanitarny. „Po przyniesieniu nowej rośliny do naszej kolekcji dobrze jest ją obserwować, czy nie pojawią się na przykład ślady żerowania szkodników (choćby dobrze nam znanych)” - dodała ekspertka.

Przed zakupem egzotycznej rośliny warto dowiedzieć się, skąd pochodzi dany okaz, co lubi oraz jakie ma warunki w środowisku naturalnym. „Czasem ludzie myślą, że jak roślina lubi wilgoć to wystarczy ją mocno podlewać, a to tak nie jest. Czasem one lubią dużą wilgotność, ale powietrza" - podkreśliła Bogdanowicz.

Bogdanowicz twierdzi, że egzotyczne rośliny powinny być uprawiane w zacisznym miejscu (najlepiej od strony południowej). Należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu egzotycznego okazu na okres zimy. 

Bliskość natury jest świetna i wcale się nie dziwię, że ludzie przestawili się na uprawę roślin w domach i ogrodach. Czasy są nerwowe, a przebywanie wśród roślin jest naprawdę kojące – powiedziała botanik i dodała – Pamiętajmy, że sadzenie roślin jest niezwykle pożyteczne, lecz starajmy się podlewać je deszczówką i w podłoże wzbogacone kompostem, nie torfem. Chrońmy nasze zasoby wody i torfowiska, których powierzchnia stale się zmniejsza, a są one naturalnymi zbiornikami retencyjnymi magazynującymi wodę”.


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również:
REKLAMA