Dziś noc Perseidów – będzie można zaobserwować nawet 100 spadających gwiazd w ciągu godziny

W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada czas największej aktywności roju Perseidów. Na niebie pojawią się liczne spadające gwiazdy. Aby w pełni cieszyć się tym jedynym w swoim rodzaju spektaklem, warto wybrać się na jeden z licznie organizowanych w tym czasie astronomicznych pikników.

Perseidy fot. Shutterstock.com

Lato to czas, w którym notuje się wysoką aktywność rojów meteorów. Najintensywniejszym z nich są Perseidy, których nazwa wywodzi się od gwiazdozbioru Perseusza. Zjawisko jest wyjątkowo spektakularne ze względu na fakt, że Perseidy spadają grupami po kilka lub kilkanaście meteorów w czasie kilku minut. Czas ich aktywności przypada na czas między 17 lipca a 24 sierpnia, a największą ich ilość można obserwować na niebie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Czas w okolicach maksimum Perseidów zwany jest potocznie nocami spadających gwiazd. W tym czasie można naliczyć nawet 110 meteorów w ciągu godziny.

Astronomiczne pikniki

Wiele instytucje i organizacji przygotowuje z tej okazji pikniki astronomiczne, pokazy nieba oraz prelekcje. Ze względu na pandemię COVID-19 tegoroczne inicjatywy mogą być mniej liczne i obejmować mniej miejsc dla chętnych osób. Mimo to warto sprawdzić, czy w najbliższej okolicy nie zaplanowano tego typu spotkań.

Lista organizowanych pikników i pokazów:

  • Gdańskie Hevelianum zaprasza 12 sierpnia w godz. 20.00-24.00 na podnóże Góry Gradowej. Wstęp jest wolny.
  • Fundacja Aleksandra Jabłońskiego organizuje Piknik Spadających Gwiazd w obserwatorium astronomicznym w Piwnicach koło Torunia. Impreza odbędzie się 12 i 13 sierpnia od godz. 19.00, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów.
  • Perseidy można też oglądać na ekranach komputerów lub smartfonów. Centrum Nauki Kopernik zaprasza na transmisję online 12 sierpnia o godz. 21.00. Internetową transmisję wieczorem 12 sierpnia zapowiada też Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach. 

Jak oglądać meteory?

Najważniejsze jest, aby niebo powinno było bezchmurne. Nawet niewielkie zachmurzenie może ograniczy liczbę zjawisk, z kolei grubsza warstwa chmur całkowicie uniemożliwi śledzenie meteorów. Po zmierzchu warto znaleźć miejsce oddalone od źródeł sztucznego światła, zwłaszcza ulicznych latarni. Meteory widoczne są na całym niebie, więc dobrze ulokować się na polanie lub niezalesionym wzgórzu, aby drzewa lub wysokie budynki nie ograniczały nam widoczności. Do obserwacji nie potrzeba lornetki ani teleskopu.

Meteory a przesądy

Z meteorami wiąże się z kilka przesądów. Dawniej nazywane były łzami św. Wawrzyńca, który zginął męczeńską śmiercią około 10 sierpnia. W niektórych kręgach kulturowych uważano, że każda spadająca gwiazda zwiastuje śmierć jakiegoś człowieka. Jest też przesąd, który na widok spadającej gwiazdy każe pomyśleć życzenie.

Dziś wiadomo, że „spadająca gwiazda”  niewiele ma wspólnego z gwiazdami. Jego źródłem jest skalna drobina (meteoroid), która wpadła w ziemską atmosferę i w trakcie przelotu przez nią wytworzyła świecący ślad, który można dostrzec. Zdecydowana większość meteoroidów ulega zniszczeniu w atmosferze i nie docierają do powierzchni Ziemi. Jeśli jednak skała była na tyle duża, że przetrwała ten lot, to po upadku na powierzchnię nazywana jest meteorytem.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

REKLAMA