Teoretycznie sprawa wydaje się prosta. Ty kochasz jego, on kocha Ciebie, więc wszystko inne powinno ułożyć się samo. I rzeczywiście, skoro darzycie się uczuciem, rozmowy o pieniądzach mogą pójść łatwiej.
Ale nie wolno ich unikać i liczyć, że pierwsze problemy czy nieporozumienia rozwiążą się same. Analizy przeprowadzone na Kansas State University wykazały, że kłótnie na temat finansów są najważniejszym symptomem zbliżającego się rozwodu.
„Mają gorszy wpływ na związek niż ostre dyskusje na temat pożycia, dzieci czy krewnych” – mówi Sonya Britt , autorka badań. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ – zdaniem Britt – pieniądze są symbolem potrzeby bezpieczeństwa czy dominacji. Rozmowa o nich to tak naprawdę rozmowa o czymś znacznie poważniejszym.
Poza tym dużą rolę w zarządzaniu finansowym odgrywają przyzwyczajenia wyniesione z domu. To od nich zależy, czy masz tendencję do oszczędzenia, czy potrafisz wydać wszystkie oszczędności pod wpływem impulsu. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, istnieją rozwiązania, które pozwolą Ci bez problemu ustalić zasady funkcjonowania domowego budżetu.
Dowiedz się także, jak zaoszczędzić pieniądze i nie popaść w długi oraz sprawdź poziom swojej finansowej inteligencji (FIQ) w naszym teście.
Komentarze