Domowy budżet: pieniądze w związku

Z badań wynika, że ponad 70% par kłóci się o pieniądze. Zamiast jednak walczyć o każdą złotówkę, wybierz model finansowy, który zagwarantuje Wam bezpieczeństwo, udany związek i pozwoli w spokoju cieszyć się sobą. Oto garść zasad, dzięki którym bez problemu zaplanujecie domowy budżet.

pieniądze w związku fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Teoretycznie sprawa wydaje się prosta. Ty kochasz jego, on kocha Ciebie, więc wszystko inne powinno ułożyć się samo. I rzeczywiście, skoro darzycie się uczuciem, rozmowy o pieniądzach mogą pójść łatwiej.

Ale nie wolno ich unikać i liczyć, że pierwsze problemy czy nieporozumienia rozwiążą się same. Analizy przeprowadzone na Kansas State University wykazały, że kłótnie na temat finansów są najważniejszym symptomem zbliżającego się rozwodu.

„Mają gorszy wpływ na związek niż ostre dyskusje na temat pożycia, dzieci czy krewnych” – mówi Sonya Britt , autorka badań. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ – zdaniem Britt – pieniądze są symbolem potrzeby bezpieczeństwa czy dominacji. Rozmowa o nich to tak naprawdę rozmowa o czymś znacznie poważniejszym.

Poza tym dużą rolę w zarządzaniu finansowym odgrywają przyzwyczajenia wyniesione z domu. To od nich zależy, czy masz tendencję do oszczędzenia, czy potrafisz wydać wszystkie oszczędności pod wpływem impulsu. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, istnieją rozwiązania, które pozwolą Ci bez problemu ustalić zasady funkcjonowania domowego budżetu.

Dowiedz się także, jak zaoszczędzić pieniądze i nie popaść w długi oraz sprawdź poziom swojej finansowej inteligencji (FIQ) w naszym teście.

pieniądze w związku fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Każdy swoje

Prowadzicie oddzielne rachunki, ale umawiacie się, kto pokrywa konkretne zobowiązania. Gdy idziecie na wspólną kolację, dzielicie koszty na pół.

Ocena

„Wydaje się, że to rozwiązanie idealne – mówi psycholog Konrad Opaliński. – Z jednej strony jesteście w związku, ale z drugiej zachowujecie wolność i prywatność. Taki podział wymaga jednak 100% zaufania. Szczególnie gdy istnieją duże różnice w wynagrodzeniach.

ZOBACZ TEŻ: Przesilenie wiosenne - co to jest, objawy, zapobieganie

To wyjście, które jest charakterystyczne dla młodych relacji. Gdy pojawiają się dodatkowe zobowiązania, takie jak kredyt czy dziecko, może się jednak okazać niepraktyczne”.

Patent

Na dzień lub dwa po wypłacie ustal sobie szereg stałych przelewów na te wszystkie konta, na które regularnie przesyłasz pieniądze. Dzięki temu unikniesz złudnego wrażenia, że bez najmniejszego problemu możesz sobie pozwolić na zbędne wydatki.

Problem

Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy jedno z nas ma do dyspozycji znacznie większe środki niż partner?

Rozwiązanie

„W pewnym momencie trzeba postawić sprawę jasno – radzi psycholog. – Zarabiam tyle, mam takie zobowiązania, to jest kwota, którą mogę dysponować. Związek to relacja oparta na miłości, a nie na wymianie złotówek. Jeżeli partner ma ochotę fundować Ci droższe kolacje, lepsze wakacje czy wymyślniejsze prezenty, masz prawo je przyjmować.

I nie musisz na siłę kupować mu rzeczy o podobnej wartości. Oczywiście, to może być trudne. Jednak jeśli wasza relacja jest głębsza, dacie sobie radę. Gorzej, jeżeli druga strona w złości wypomina, ile kosztowały wczasy albo torebka.

Gdy ochłoniecie, powiedz mu kategorycznie, że nie życzysz sobie takich komentarzy. Możesz również dodać, że jeżeli będą się powtarzały, niech następnym razem kupi coś tańszego”.

Problem

Umówiłam się z partnerem, że to on będzie opłacał rachunki. Jednak ciągle nie jest w stanie zrobić tego na czas. Co robić?

Rozwiązanie

„Lepiej nie uciekaj się do drastycznych rozwiązań typu: skoro on nie płaci, to ja też nie będę, żeby zobaczył, jak to jest. To prowadzi do konfliktu – radzi Opaliński. – Przydatne może być przypomnienie na lodówce albo w telefonie, które będzie dawało znać, że nadszedł np. dzień opłat za internet.

Jednak przede wszystkim to Twój partner powinien się zmobilizować. Spokojnie powiedz mu, że to dla Ciebie ważne i chcesz, aby sam regulował rachunki, bo wtedy nie będziesz musiała mu ciągle o tym przypominać”.

pieniądze w związku fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wspólna część

Oprócz osobnych kont, prowadzicie wspólne, na które przelewacie umówione kwoty. Dzięki temu macie na stałe wydatki i wspólne przyjemności. Za pasje płacicie jednak z własnej kieszeni.

Ocena

„Całkiem dobre rozwiązanie, dzięki któremu z jednej strony zachowacie pewną finansową prywatność, a z drugiej stworzycie mocniejszy związek – mówi psycholog Konrad Opaliński. – Z pewnością pojawią się dyskusje, na co wydać wspólne pieniądze. Ale z drugiej strony będziecie mogli dzięki temu łatwiej zaplanować np. wakacje lub większe wydatki”.

Patent

Sprawdźcie oferty kilku banków. Z pewnością znajdziecie taki, który oferuje darmowe prowadzenie konta, przelewy oraz wypłaty z bankomatów. Może to wymagać spełnienia pewnych warunków, ale nie jest trudne.

Problem

Jak radzić sobie z zarzutami partnera, że coś przed nim ukrywam?

Rozwiązanie

„Możesz podejmować próby udowodnienia, że nic nie ukrywasz. Pokazać wyciąg z konta albo wytłumaczyć się z jakichś wydatków. To może być dobry pomysł, szczególnie gdy ostatnio zostałaś złapana na kłamstwie, co podważyło zaufanie partnera – mówi psycholog. – Jednak wielu drażni taki brak zaufania.

W takiej sytuacji musisz powiedzieć swojej drugiej połówce jasno, że nic przed nim nie ukrywasz i nie masz zamiaru słuchać więcej o takich podejrzeniach. Chyba że Twój partner jest chorobliwym zazdrośnikiem, wtedy potrzebna może się okazać konsultacja ze specjalistą”.

Problem

Zakładam wspólne konto z partnerem, ale nie wiem, czy powinniśmy przelewać konkretne kwoty czy pewien procent zarobków?

Rozwiązanie

„Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na tę decyzję – tłumaczy Opaliński. – Chcecie kupić w najbliższym czasie mieszkanie albo nowy samochód? Czy może nie planujecie żadnych zmian? Najlepiej, gdyby kwota przelewana na wspólne kwoto była identyczna.

Wtedy nie ma żadnych nieporozumień. W końcu oboje dokładacie się do budżetu domowego w równym stopniu. Jednak wszystko zależy od zarobków.

Jeżeli istnieją między nimi wyraźne dysproporcje, wówczas łatwiej będzie wam się zdecydować na podział procentowy. Pamiętajcie, że dobrze by było, gdybyście dodatkowo odkładali jeszcze trochę na czarną godzinę”.

pieniądze w związku fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wszystko razem

Korzystacie z jednego rachunku, na który przelewacie wszystkie dochody, przez co macie dokładny wgląd w swoje wydatki.

Ocena

„Takie rozwiązanie to całkowita przejrzystość – mówi psycholog. – Wiesz nie tylko, na co Twój partner wydał pieniądze, ale także kiedy to zrobił. W dodatku dzięki wspólnemu kontu budżetem domowym może zająć się to z was, które lepiej radzi sobie z finansami.

Minusy? Jeżeli źle zaplanujecie budżet, koniec miesiąca będzie naprawdę ciężki. I trzeba pamiętać, że dla osób ceniących wolność utrata własnych zaskórniaków może być barierą nie do przejścia”.

Patent

To, że macie wspólne konto, nie oznacza, że musicie mieć jeden rachunek. Załóżcie przynajmniej jeszcze jeden, oszczędnościowy, gdzie będziecie odkładać pieniądze.

Problem

Jak przekonać partnera, że coś, co kupuję, np. aby ozdobić dom, jest naprawdę warte swoich pieniędzy?

Rozwiązanie

„To chyba najczęstszy problem par – zauważa Opaliński. – Wynika z tego, że zderzają się dwie, czasami zupełnie przeciwstawne wizje. On lubi słuchać płyt winylowych, a Ty wolałabyś przeznaczyć więcej pieniędzy na dekorację wnętrz. Takie zapatrywania trudno zmienić, dlatego nawet nie próbuj przekonywać partnera, że Twój nowy wazon jest zdecydowanie ważniejszy niż jego kolejnego nagranie. Po prostu umówcie się, że teraz nadwyżkę pieniędzy wykorzystujesz Ty, a później on. Negocjacje będą niezbędne”.

Problem

Jak reagować, gdy wydatki partnera wydają się naprawdę podejrzane?

Rozwiązanie

„Najskuteczniejszym, chociaż nie zawsze najprostszym rozwiązaniem, jest rozmowa – mówi psycholog Konrad Opaliński. – Zacznij od zdania: „Słuchaj, widziałam, że wydałeś pieniądze na X, czy możemy o tym porozmawiać?”.

Najważniejsze to ustalenie, w jaką stronę to idzie. Po pierwsze, jeżeli to zakup czegoś niepotrzebnego, być może istnieje jeszcze szansa na zwrócenie produktu do sklepu. Jeśli to kwota, która nie rujnuje waszego budżetu, nie warto stawiać sprawy na ostrzu noża.

Zamiast od razu karcić, zapytaj, czy nie było to działanie pod wpływem emocji, chwila słabości. Gdy poznasz wytłumaczenie, może zmienisz zdanie. Jeżeli natomiast w tle pojawia się hazard albo uzależnienie, sytuacja robi się poważna. Niezbędna może okazać się pomoc psychologa”.

ZOBACZ TEŻ: Nadchodzi nowa rewolucja seksualna

REKLAMA