Dogoterapia – spis treści
Dogoterapia – co to jest?
Dogoterapia - jedna z metod rehabilitacji, w której odpowiednio przeszkolony PIES Przyjaciel wspomaga terapeutę (często wolontariusza) w wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych a także pomaga osobom starszym czy zagubionym w zachowaniu lub wręcz nawiązaniu kontaktów ze światem zewnętrznym. |
Dogoterapia to najprościej mówiąc terapia prowadzona w kontakcie ze specjalnie do tego przeszkolonym psem, którego zadaniem jest wspieranie rehabilitacji, nauki, czy stymulacji sensorycznej. W tego typu terapii bardzo ważną rolę odgrywa nie tylko sam pies, ale także osoba prowadząca zajęcia. „Zadaniem takiej osoby jest nakierowanie psa na taki rodzaj interakcji, która nie będzie wymuszona, będzie naturalna i będzie w dość specyficzny sposób pomagała danej osobie – mówi Prezes Fundacji CZE-NE-KA i tłumaczy na przykładzie, czym jest dogoterapia – Jeżeli dziecko z przykurczem mięśni ma wykonać zgięcie i rozgięcie ręki np. 1000 razy, żeby wzmocnić mięśnie, to zmuszenie dziecka do wykonania takiego ćwiczenia, czasem graniczy z cudem”. Natomiast sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej, jeśli posadzimy koło niego psa i powiemy, że pies idzie na wystawę i trzeba go wyczesać, żeby ją wygrał. Dziecko czesząc psa, wykona 1000 ruchów ręką, nie zauważając w ogóle, że to zrobiło.
Oczywiście psy, które nie zostały specjalnie przygotowania do bycia terapeutami, również mogą nam bardzo pomóc. Weźmy dla przykładu regularne spacery, które jak zresztą same wiecie, bardzo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Niestety często brak nam motywacji i zamiast wieczornego spaceru wybieramy bierny odpoczynek na kanapie, prawda? Jeśli jesteś opiekunem czworonoga, nie powiesz mu przecież, że jesteś zmęczona, a tak w ogóle to wieje, więc spacer odwołany. Założysz ciepłą kurtkę z kapturem i chcąc nie chcąc wyjdziesz pospacerować na zdrowie.
Poza tym głaskanie i przytulanie futrzanego zwierzaka również działa terapeutycznie i może pomagać „doraźnie”. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z University of British Columbia w Vancouver. Z tego względu wiele zagranicznych uczelni (np. Leeds City College i Middlesex Uniwersity w Wielkiej Brytanii, czy University of Pennsylvania) zdecydowało się na zakup terapeutycznych psów, które studenci mogą pogłaskać, przytulić, czy po prostu pobyć w ich towarzystwie przed stresującą prezentacją czy egzaminem. Okazało się, że nawet krótkotrwałe przebywanie z psem może redukować stres i poprawiać wyniki w nauce.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 5 powodów, dlaczego warto mieć psa [dodaj życiu pasji i miłości]