[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Dobry sen: zadbaj o swoje łóżko

Jeżeli często bywasz zmęczona, niewyspana i obolała, to spójrz na swoje łóżko i zastanów się, kiedy ostatni raz prałaś kołdrę, czyściłaś materac albo go wymieniałaś. Dawno? Najwyższa pora to zrobić! Zobaczysz, że każdego poranka będziesz się czuła jak nowo narodzona.  

łóżko fot. shutterstock.com

Materac

Badania pokazują, że już po kilku latach używania materac, na którym śpisz, nie jest już tak wygodny i komfortowy, jak na początku. Wg wyliczeń uczonych na nowym, dobrym materacu poprawiasz pozycję o 30% rzadziej i o połowę rzadziej dochodzi do tzw. mikrowybudzeń niż na takim, który ma 6 lat.

REKLAMA

Czy to oznacza, że musisz kupować nowy co 6 lat? Nie ma jednoznacznych wytycznych, bo każdy materac jest inny. Zdaniem Małgorzaty Jezierskiej z IKEA Polska „Materac poleca się wymieniać raz na 10 lat. Jednak jeśli się o niego prawidłowo dba - co jakiś czas odwraca na drugą stronę oraz stosuje matę pozwalającą zachować higienę - to może służyć dłużej”.

Pamiętaj jednak, że materac to ulubione miejsce roztoczy. Wchłania też Twój pot i bakterie. Dlatego raz na pół roku solidnie go wyczyść. Tu właśnie przydaje się mata, którą łatwo wyprać. Nie masz maty? Wykorzystaj sodę oczyszczoną, która neutralizuje zapachy i zabija bakterie. Wystarczy równomiernie rozsypać sodę, wetrzeć szczotką, zostawić na 15 minut i solidnie odkurzyć. Możesz też skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.  

Kołdra

Badania przeprowadzone na University of Worcester pokazały, że w przeciętnej kołdrze znajduje się do 20 tys. żywych roztoczy (i dużo więcej martwych), kurz, a także bakterie i grzyby. Pierz kołdrę co trzy miesiące w temperaturze 60 °C. Wrzuć do pralki trzy piłeczki tenisowe, żeby włókna się nie zbiły. Puchową kołdrę lepiej oddać do wyspecjalizowanej pralni.

Poduszka

Wypróbuj poduszki z pianki termoelastycznej. W takiej dopasowującej kształt poduszce Twoja głowa zapada się około 20 minut, dzięki czemu Twoje zmęczone mięśnie karku będą miały czas się rozluźnić. Poduszki pierz co trzy miesiące, bo gromadzi się na nich łupież, pot i roztocza. Poduszki, podobnie jak kołdry, wymieniaj mniej więcej co dwa-trzy lata.

Sprawdź także, jakie rośliny doniczkowe pomogą Ci oczyścić powietrze w domu.

WH 07-08/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij