Dobre filmy na wieczór: 3 propozycje

Na długie wieczory przyda się dobry film. Żeby nie tracić czasu na skakanie po kanałach i grzebanie w sieci, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji filmowych. Będzie zabawnie, ciekawie, ale i wzruszająco. W końcu mamy jesień, więc można pochlipać!

Propozycje filmowe od WH fot. Producenci
Propozycje filmowe od WH

Dziś mamy dla Was filmy bez granic. Dlaczego? Bo świat się zmienia, nie da się tego dłużej ukrywać. Być może Twój kolejny chłopak będzie Chińczykiem, Włochem lub Arabem. Kino może nam pomóc oswoić się z nową sytuacją. A wybrać 3 filmowe propozycje pomaga nam Maciej Dudzik.

Maciej Dudzik

Krytyk filmowy, miłośnik dalekich podróży, fotografii, wina i swojego labradora Gringo. O dobrych filmach mógłby opowiadać godzinami, ale woli je godzinami oglądać. Nie płakał na „Titanicu”, nie ogląda seriali i ma słabość do filmów Charliego Chaplina.

1. Za jakie grzechy, Dobry Boże

 • reż. Philippe De Chauveron
 • 2014 r.
 • gatunek: komedia
 • w rolach głównych: Christian Clavier, Chantal Lauby Chantal Lauby

Jak podała ostatnio jedna z europosłanek, z programu Erasmus, który służy wymianie młodzieży i pozwala im studiować za granicą, urodziło się już ponad milion dzieci. Te niezamierzone efekty działania programu edukacyjnego mogą sprawić, że niedługo nasza córka, siostra, brat czy syn postawią nas w sytuacji bohaterów filmu.

Jest nią solidna francuska rodzina, która usiłuje wydać za mąż cztery córki. I w pewnym stopniu jej się to udaje. Kłopot w tym, że zięciowie, choć uważają się za Francuzów i świetnie śpiewają Marsyliankę, nie są wymarzonymi przez rodziców rodowitymi żabojadami. Choć czy na pewno nie mogą nimi być Żyd, Arab, Chińczyk i chłopak z Afryki? Film na szczęście nie jest łopatologicznym wykładem o tolerancji, a wybuchową i często okrutną wobec imigrantów komedią.

Właśnie dlatego jest tak zabawny i popularny w Europie. Dla nas to jeszcze nowości, ale we Francji jest 20% małżeństw mieszanych (u nas zaledwie 1%). Świat się bardzo szybko zmienia. Na tym filmie rozbawi was to do łez.

2. Wesele w Sorrento

 • reż. Susanne Bier
 • 2012 r.
 • gatunek: komedia romantyczna
 •  w rolach głównych: Pierce Brosnan i Trine Dyrholm

To coś powinno przytrafić się każdemu z nas – w najgorszej życiowej chwili dwójka bohaterów spotyka się w romantycznym miejscu i wbrew wszystkim kataklizmom znajduje chwilę szczęścia.

Okej, to bajka, a szczęściu sprzyja to, że jedno z nich ma starą willę w Sorrento, skąd my mamy najwyżej kwit z kawiarni. W tej willi ślub mają wziąć dzieci nieznanych sobie wcześniej bohaterów i tu zaczyna się komedia omyłek losu. Będzie sentymentalnie i śmiesznie. Okej, na zakończenie uronicie pewnie morze łez, ale przecież jest jesień, do cholery!

3. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

 • reż. Felix Herngren
 • 2013 r.
 • gatunek: czarna komedia, przygodowy
 • w roli głównej: Robert Gustafsson

Ci, którzy nie czytali książki, pierwowzoru filmu, rozmarzą się na opowieści o stulatku, który nie chce się zestarzeć i ucieka z domu spokojnej starości, by znów namieszać w historii. Znów, bo ze wspomnień bohatera, Allana Karlssona, wynika, że uczestniczył on w niemal każdym wydarzeniu współczesnego świata.

Brał udział w wynalezieniu bomby atomowej, wpływał na generała Franco, Stalina, prezydentów Trumana i Reagana, nawet Gorbaczow i Chińczycy korzystali z jego rad. Spiskowa teoria dziejów opowiadana żartem nie jest wcale mniej wiarygodna.

Filmy filmami, ale jeśli masz więcej czasu, wykonaj nasz test i sprawdź, jaki serial powinnaś obejrzeć w ten weekend.

MH 10/2015

 

Zobacz również:
REKLAMA