Dlaczego warto być na Facebooku?

Korzystanie z Facebooka nie niesie za sobą jedynie korzyści. Ale jest ich z pewnością więcej niż zagrożeń. Jeśli chcesz podnieść swoją pewność siebie, cieszyć się dobrym samopoczuciem i szybciej rozwijać swoją karierę, powinnaś założyć konto w mediach społecznościowych. Zobacz pełną listę zalet.

facebook fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dla poprawy samooceny

Zdaniem badaczy z University of Wisconsin–Madison oraz Cornell University nasze internetowe profile odgrywają dużą rolę w budowaniu poczucia własnej wartości. W końcu w sieci łatwiej podkreślać atuty i ukrywać wady.

Co więcej, gdy spotka nas mocny cios, mogący zachwiać naszą psychiczną równowagą, wiele osób ma tendencję do zwracania się ku Facebookowi, żeby tam odbudować swoją samoocenę. Nasza rada? Czasami warto wrzucić jakąś spektakularną fotkę.

Dla silniejszej relacji

Naukowcy z University of California i University of Toronto po przeprowadzeniu serii trzech badań dowiedli, że osoby, które na zdjęciu profilowym pojawiały się ze swoim partnerem (bądź partnerką), były zdecydowanie bardziej zadowolone ze związku od tych, którzy występowali solo.

Radość z dobrej relacji manifestowała się również w statusach. Dlatego nie bój się wspomnieć o swojej drugiej połówce, ale pamiętaj – wszystko z umiarem. 

Przygotowaliśmy dla Was także uniwersalny przepis na szczęśliwy związek. Rzuć okiem na 3 najważniejsze składniki udanej relacji.

Dla dobrego samopoczucia

Grupa naukowców z Universität Berlin poradziła badanym przez tydzień publikowanie zdecydowanie więcej postów niż zwykle. Po wszystkim okazało się, że uczestnicy eksperymentu czuli się mniej samotni.

Mieli wrażenie, że częściej kontaktują się ze znajomymi, i to niezależnie od rzeczywistej liczby odpowiedzi, komentarzy i lajków ze strony przyjaciół. Gdy masz doła, warto skorzystać. Na dłuższą metę nie zapominaj jednak o koleżankach w realu.

facebook fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dla lepszej pracy

Zręczne łączenie pracy i życia prywatnego na Facebooku może wyjść Ci na dobre. Naukowcy z Université du Québec à Montréal przeanalizowali 4 sposoby prowadzenia profili. Okazało się, że Ci, którzy łączą treści prywatne i zawodowe, są najbardziej lubiani i poważani przez znajomych z pracy.

W sumie, można to łatwo wytłumaczyć. Z jednej strony pokazujesz, że zależy Ci na robocie, a z drugiej nie wychodzisz na bezduszną karierowiczkę.

Dla tańszego kredytu

Gdy naukowcy z University of Cambridge dowiedli, że lajki na portalu zdradzają m.in., jak często korzystasz z używek oraz jaki mniej więcej masz iloraz inteligencji, bankowcy od razu się zainteresowali.

Dzięki temu mogą poznać Cię zdecydowanie lepiej niż za pomocą staroświeckich formularzy wypełnianych w oddziale. Pojawiły się już pierwsze serwisy, które oferują krótkoterminowe pożyczki i korzystają z narzędzi analizujących profile na FB.

A jakie są zagrożenia? Czy Facebook uzależnia? Niemieccy naukowcy zbadali reakcje mózgu użytkowników portalu za pomocą rezonansu magnetycznego. Zobacz, co odkryli.

WH 05/2015

REKLAMA